התורים יתקצרו, הרופאים יתפנו: התפקיד החדש של האחיות יוצא לדרך

משרד הבריאות קיבל את דרישות הרופאים לקבוע את נציגיהם בתוכנית ההכשרה, ולהכפיף את האחיות לרופאים ■ האחיות המומחיות יוכלו להנפיק אישורי מחלה, להפנות לאבחונים ולרשום תרופות ■ המטרה: לפנות את זמנם של רופאי המשפחה לטיפול בחולים ובמצבים מורכבים

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אחיות מומחיות בקהילה יוכלו לרשום תרופות
אחיות מומחיות בקהילה יוכלו לרשום תרופותצילום: דניאל בר און

נסללה הדרך למקצוע חדש ומשמעותי במערכת הבריאות: אחות מומחית בקהילה. לאחר עימות בין הרופאים למשרד הבריאות, הגיעו הצדדים להבנות שיאפשרו את פתיחת המסלול. את הגישור ניהל בשנה וחצי האחרונות פרופ' מרדכי שני, מבכירי מערכת הבריאות.

האחות המומחית, שתעבוד לצד רופא המשפחה ובכפיפות לו, תקבל סמכויות נרחבות שכיום שייכות רק לרופאות — בדיקה ואבחון של חולים, רישום תרופות ושינוי מינוני תרופות במגוון מצבים רפואיים, חידוש מרשמים לחולים כרונים ומתן אישורי מחלה לילדים ולמבוגרים. זאת, כדי לפנות את זמנם של רופאי המשפחה לטיפול בחולים ובמצבים המורכבים יותר, ולפתור אותם מעניינים פרוצדורליים פשוטים.

לאחר שמשרד הבריאות הפיץ את החוזר במאי, הודיעה ההסתדרות הרפואית (הר"י) כי מדובר במחטף שהופץ חד־צדדית ולפני הסיכומים הסופיים עם הרופאים, ושעדיין יש נושאים במחלוקת. הר"י אף איימה לנקוט צעדים ארגוניים אם לא ישונה החוזר.

כעת, לאחר משא ומתן שהתקיים בשבועות האחרונים, שני הנושאים שהר"י סימנה כבעייתיים ביותר מבחינתה אכן שונו: הראשון הוא הרכב הוועדה המייעצת שתקבע את תוכנית ההכשרה ובחינת הסף לאחות מומחית.

לפי החוזר המקורי, הוועדה היתה אמורה להיות מורכבת מארבעה רופאים וארבע אחיות, אך לא צוין שיוכם הארגוני או התמחותם. בהר"י דרשו יותר שליטה בהרכב הרופאים בוועדה, ואכן בחוזר החדש ההרכב כולל נציגים של המועצה המדעית ואיגודי רופאי המשפחה והילדים.

הדרישה הבולטת השנייה היתה סביב השאלה למי כפופה האחות המומחית. לפי החוזר המקורי, האחות תהיה כפופה מקצועית למנהל המרפאה, ואילו בהר"י דרשו כי היא תהיה כפופה לרופא המטפל בחולים שהיא משויכת אליהם. יש לכך משמעות לגבי מיקומה של האחות בהיררכיה הארגונית, וכן למידת השליטה של הרופא במתרחש בשטח. גם דרישה זו התקבלה, ובחוזר החדש הכפיפות המקצועית של האחות היא לרופא המטפל.

אחיות מפגינות בירושלים בשבוע שעבר
אחיות מפגינות בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, יש עוד כמה שינויים קטנים שהתקבלו לבקשת הרופאים. למשל, בניגוד לחוזר המקורי, אחיות לא יוכלו לרשום משככי כאבים אופיאטיים לחולים הסובלים מכאב. זאת, כדי לא להגדיל את היקף המרשמים לתרופות אלה בעיצומו של משבר משככי הכאבים העולמי. בנוסף, הוסדרו בחוזר דרכים לפיקוח קפדני יותר על עבודת האחיות — למשל, יוקצה תקציב לישיבת צוות שבועית של שעה לפחות, המטופל יהיה חייב להיבדק על ידי הרופא המטפל אחת לשנה לפחות, ולא יוקמו מרפאות עצמאיות שבהן יעבדו רק אחיות מומחיות ללא רופא מטפל.

עם זאת, הרוב המכריע של הסמכויות והפעולות שנקבעו בחוזר המקורי יישארו כפי שהיו — ובהן מתן אישורי מחלה למטופלים; רישום תרופות למקרים כמו כאב; אי־ספיקת לב; טיפול במחלות ריאה ועוד; טיפול במצבים אקוטיים פשוטים כמו דלקת גרון חיידקית או דלקת בדרכי השתן; איזון ומעקב בחולים כרונים; קידום בריאות; הפניית חולים לצילומים, שיקופים, אולטרסאונד ובדיקות מעבדה; סמכויות נרחבות יחסית בטיפול בחולים סופנים ועוד. אחיות מומחיות בקהילה לא יוכלו לאבחן ולהתחיל לטפל במחלות כרוניות, פעולות אלה יבוצעו רק על ידי רופאים.

כמעט חצי מהפונים לרופא — עבור טפסים

הרחבת סמכויות האחים והאחיות בקהילה מגיעה על רקע היערכות מערכת הבריאות לצרכים ההולכים וגוברים של האוכלוסייה, בהם הזדקנות האוכלוסייה, עלייה משמעותית בתוחלת החיים ובשיעור החולים הכרונים, ומצוקת רופאי הקהילה שכורעים תחת עומס המשימות, חלקן טכניות וחזרתיות.

בסקר האחרון של מכון ברוקדייל נמצא כי 45% מהפונים לרופאי משפחה ב–2018 עשו זאת רק לשם קבלת טפסים או אישורים. במשרד הבריאות מקווים כי האחיות המומחיות יוכלו לקחת על עצמן את המשימות האלה, ובכך לאפשר לרופאי ורופאות המשפחה המומחים לפנות את הזמן לטיפול מעמיק בחולים מורכבים, כרונים וקשישים.

לדברי פרופ' שני, יש חשיבות רבה לעצם הדיון והמשא ומתן בין נציגי הרופאים, האחיות ומשרד הבריאות. "יצרנו עיקרון חשוב בדינמיקה של מקצועות רפואיים. בהרבה מדינות נותנים יותר סמכויות לאחיות — ויש פה תהליך הדרגתי של יצירת אמון בין האנשים. לוקח זמן עד שמגיעים למצב של אמון שבו אף צד לא מרגיש שהשני מנסה לסדר אותו", אמר שני.

פרופ' מרדכי שני
פרופ' מרדכי שניצילום: עופר וקנין

לדבריו, "זהו צעד חשוב להגדרת היחסים בין רופאים, רופאות, אחים ואחיות. אלה שינויים שאי אפשר לעשות באופן דרסטי, אלא בהדרגה. נושא המומחיות לאחיות מתקדם בהרבה תחומים ברפואה, וזו הדרך החשובה". שני רואה במקצוע החדש ביטוי אחד מבין רבים של השינויים בעולם הרפואה: "העולם המשתנה יכתיב לנו לאיזה כיוון נלך. יש מקצועות רפואיים שיעברו שינוי דרסטי ואולי אפילו ייעלמו, כמו עור, רדיולוגיה ופתולוגיה (המבוססים על זיהוי תמונה; ר"ל) — יהיו מכונות חכמות".

בית הדין לעבודה: המדינה מטילה "עומס בלתי־נסבל" על האחיות

האחיות רשמו בסוף השבוע הישג בסכסוך העבודה שלהן מול המדינה. בית הדין לעבודה בתל אביב הכיר בחלק ניכר מהטענות הקשות שלהן נגד המדינה, קבע כי העיצומים בהם הן נוקטות הם "לגיטימיים וענייניים", והתיר להן להמשיך בעיצומים מבלי שיקוזז שכרן במהלך ניהול המשא ומתן.

השופטת אריאלה גילצר כץ, סגנית נשיאת בית הדין, כללה בהחלטה שלה אמירות קשות נגד המדינה, וקיבלה את טענת האחיות כי בכך שהיא מטילה עליהן מטלות נוספות, בהן השתתפות במבדקי האקרדיטציה (מבדקי איכות ובטיחות חיצוניים בביה"ח; ר"ל). "המדינה הטילה על האחים והאחיות עבודה נוספת ובכך יצרה חוזה העסקה חדש, ללא הסכמתם, כאשר מעת לעת מונחתות על האחים והאחיות מטלות והנחיות חדשות".

לפיכך, קובעת גילצר כץ, אין לקזז משכרן נוכח סירובן לבצע את המטלות הנוספות. השופטת מתחה ביקורת קשה על המדינה, על כך שהיא יוצרת "עומס בלתי־נסבל" על האחים והאחיות בכך שאינה מאיישת תקנים ואינה מתקננת מיטות אשפוז המוצבות במסדרון; וכי לכך "מתווסף הנטל של הנהלים, ההנחיות והאקרדיטציה".

המדינה טענה כי עיצומי האחיות מהווים הפרה של ההסכמים הקיבוציים, תוך נקיטת צעדים בלתי־מידתיים ופגיעה קשה בחולים. עוד טענה המדינה כי מדובר בשביתה פוליטית ערב הבחירות, שנועדה "להטיל לחץ בלתי־לגיטימי".

אחות בקופת חולים
אחות בקופת חוליםצילום: דניאל בר און

השופטת דחתה את כל טענות אלה, וקבעה כי המדינה לא הביאה "ולו פניה אחת של חולה אשר התלונן על נזק שנגרם לו בעטיים של העיצומים", וכי "הנזק שעלול להיגרם לחולים בהמתנה לתור בשל העומס בעבודת האחים והאחיות, עולה על פני הנזק שייגרם בגין אי־ביצוע עבודות מינהליות על ידי האחים והאחיות".

במסגרת הדיון נחשפו נתונים שמאששים את טענות האחיות על עומסים כבדים ומצוקת תקנים, שמביכים את הממשלה. השופטת ציינה כי למרות שהמדינה מציגה נתונים על הקצאת מיטות ותקני אחים ואחיות, "מהעדויות התחוור כי מיטות אלו לא מאוישות על ידי בתי החולים. לדוגמה, על פי הסכם התקינה, ב–2018 הוקצו למחלקות הגריאטריה והשיקום 150 מיטות אשפוז, אולם בפועל לא נפתחה ולּו מיטה אחת (!)".

הפגנה מול משרד הבריאות בירושלים
הפגנה מול משרד הבריאות בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker