האחיות מאיימות לשבות מיום שלישי: דורשות תוספת של 1,500 תקנים

האחיות טוענות לעומס לא סביר ■ ביום שני תתקיים פגישה מכרעת בין נציגי האחיות למנכ"ל משרד הבריאות והממונה על השכר באוצר ■ "משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן"

רוני לינדר
אחות בבית חולים
אחות בבית חולים צילום: תומר אפלבאום
רוני לינדר

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה היום (א') על שביתה כללית בבתי החולים וקופות החולים, במתכונת חירום, מיום שלישי הקרוב ב-7 בבוקר. לטענת האחיות, נוספו להן מטלות שונות - ובהן מבדקי אקרדיטציה (איכות) - בניגוד לתקן וללא תוספת כוח אדם ושכר.

האחיות לא מפרסמות את הדרישות המלאות שלהן מהממשלה, אך ל-TheMarker נודע כי הן דורשות תוספת של כ-1,500 תקני אחיות - דרישה שעלותה כ-450 מיליון שקל (300 אלף שקל לכל תקן). בשל תקופת הבחירות, והקושי של הממשלה לקבל החלטות תקציביות בתקופה זו, יידרשו פתרונות יצירתיים כדי להחזיר את האחיות לעבודה. 

ביום שני אחר הצהריים תתקיים פגישה מכרעת בין נציגי האחיות למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, והממונה על השכר באוצר. לאחר הפגישה יוחלט סופית אם להוציא לפועל את השביתה. 

הסתדרות האחיות הכריזה על סכסוך עבודה במאי. בתחילת יוני הודיעה על צעדים ארגוניים שבמסגרתם הורתה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, לאחים ולאחיות בקהילה ובבתי החולים שלא לבצע פעילויות שכוללות בין השאר מבדקי אקרדיטציה, ישיבות, הדרכות ופרויקטים מחלקתיים - ובמקומן להשקיע זמן רב יותר בפגישה עם מטופלים. 

 בית חולים העמק
בית חולים העמקצילום: רמי שלוש

הסכסוך בין הצדדים לא מנע את קיומם של מבדקי אקרדיטציה בבתי החולים שיבא ופוריה, אבל באחרונה חלה הסלמה. בבית החולים וולפסון, למשל, התקיים מבחן רישוי שהאחיות לא נטלו בו חלק - בהתאם להנחיות איגוד העובדים. בתגובה, הודיע בשבוע שעבר הרולד בר, מנהל תחום שכר ויחסי עבודה במשרד הבריאות, כי שכרן של האחיות שיקחו חלק בעיצומים ייפגע. משכרן של אחיות מנהלות ואחראיות ינוכו 20% ומשכרן של אחיות מן השורה ינוכו 5%. 

"שכחו שעידן העבדות עבר מהעולם"

"האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה", אמרה כהן בתגובה. "משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן, ושהמסדרונות ממשיכים להתמלא בחולים ובמיטות, בניגוד לרישיון שהעניק שמשרד הבריאות. הם גם האחראים הישירים לתורים הבלתי נסבלים, שפוגעים בבריאותו של כל אזרח במדינת ישראל".    

לטענתה, "משרד הבריאות הטיל על כתפיהן של האחיות מאות נהלים ומטלות ללא תוספת כח אדם. בנוסף, על אחיות הוטל למלא את הנהלים האלה על חשבון תקנים של מרפאות ומחלקות בבתי חולים, ועל חשבון הזמן שלהן עם מטופלים. נראה כי במשרדי הבריאות והאוצר שכחו שעידן העבדות עבר מן העולם, ובעזות מצח הפחיתו משכרן של האחים והאחיות. על כן החלטנו להגיד די לעומסים וכן למטופלים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מכיר ומוקיר את עבודת האחיות, שנמצאות בלב העשייה של מערכת הבריאות והשירות הציבורי. אנחנו פועלים יחד עם כל הגורמים הרלוונטים להקלת העומסים ומציאת פתרונות להפחתת העומס והשחיקה. זאת בהמשך להוספה של מעל 300 תקני אחיות רק באחרונה. יחד עם זאת, לכולנו יש מחוייבות ואחריות למטופלים ולביצוע כלל המשימות והדרישות הנדרשות לטיפול רפואי בסטנדרט הנדרש. לא תהיה התגמשות בסטנדרט הרפואי שמציל חיים. אנחנו נמשיך ונפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker