מכרז תפור? עתירה נגד משרד הבריאות והזוכות במכרז לאספקת בדיקות מהירות

לקראת המכרז לרכישת הבדיקות, משרד הבריאות שינה את הקריטריונים לאישור ערכות בישראל ■ בעתירה, חברת אי. אס. אי (ISI) ששיווקה בדיקות מהירות (אנטיגן), טוענת כי לא הוקצה זמן ראוי להיערך למכרז וכי הזוכות בו קיבלו מידע מקדים או הקלות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות אנטיגן, במתחם בדיקות מהירות של מד"א בירושלים, לפני שבועיים. עם ההחלטה לצמצם את הבדיקות הסרולוגיות, הפכו בדיקות האנטיגן המהירות לחשובות עוד יותר
אפרת נוימן

משרד הבריאות התנהל באופן בלתי שוויוני ומנע תחרות אמיתית והוגנת בין מתחרים פוטנציאליים, תוך שהעניק יתרון בלתי הוגן לזוכות במכרז לרכישת ערכות בדיקה מהירה (אנטיגן) לאבחון קורונה - טענה זו עומדת במרכז העתירה שהגישה השבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים חברת אי.אס.אי מיכשור מדעי (ISI). 

החברה טוענת כי במכרז היו פגמים, שהוא התנהל בחוסר שוויון, עם מתן יתרון מהותי ומפלה למתחרות. בנוסף, החברה מתארת נסיבות שיכולות להעיד על כך שמדובר במכרז תפור.  

כפי שפורסם בתחילת החודש בהארץ, משרד הבריאות רכש 30 מיליון ערכות בדיקת קורונה ביתית מהירה ליישום מתווה "הכיתה הירוקה" — בלי שנבדקו במעבדות בישראל כפי שהיה מקובל עד עתה. לקראת המכרז לרכישת הבדיקות, משרד הבריאות שינה את הקריטריונים לאישור ערכות בדיקה ביתית בישראל, כדי שאלה לא יידרשו לקבל תיקוף במדינה — ויהיה אפשר להסתפק באישור ממדינות אחרות.

ילד נבדק בבדיקה מהירה. היבואנים שזכו משווקים בדיקות במחירים נמוכים באופן ניכר לעומת שאר חברות השיווקצילום: הדס פרוש

במכרז הבזק שפירסם המשרד בחודש שעבר זכו כמה יבואנים של בדיקות ביתיות מתוצרת סין — במחירים נמוכים במידה ניכרת לעומת המחירים של שאר חברות השיווק. החברות הזוכות יספקו למדינה ערכות בדיקה במחירים של 6–8 שקלים ליחידה — לעומת 12 שקלים שגובות חברות שאושר להן לשווק ערכות בדיקה בישראל, ומוצריהן עברו הליך תיקוף במדינה.

לפי העתירה, המכרז פורסם ב-27 בספטמבר (ערב שמחת תורה), המועד האחרון להגשת הצעות נקבע ל-29 בספטמבר ב-10 בבוקר ויום לאחר מכן כבר פורסמו התוצאות. העתירה מופנית נגד משרד הבריאות ושלוש החברות שזכו -  לייפג'ן זכתה ברכש של 18 מיליון ערכות בסכום של 123 מיליון שקל, גוד פארם זכתה ברכש של 10 מיליון ערכות בסכום של 67 מיליון שקל ודניאל ביוטק זכתה ברכש של 1.9 מיליון ערכות בסכום של 14 מיליון שקל.

השינוי שערך משרד הבריאות בקריטריונים לקבלת אישור איפשר הסתמכות על תקנים אירופאים וצורפה אליו רשימת יצרנים, בעיקר סיניים, שהוזילו משמעותית את המחיר המוצע. אי. אס. אי שיווקה את בדיקות האנטיגן המהירות על בסיס תיקוף שנערך בישראל, אך יום לפני פרסום המכרז שונו התנאים לקבלת האישור, ובכך, נטען, נמנעה מעשית מהחברה האפשרות להשתתף במכרז. 

חלוקת בדיקות אנטיגן. בעתירה נטען כי ברור שהמתחרות שזכו קיבלו יתרון לא הוגן צילום: אוהד צויגנברג

לטענת העותרת, לא הוקצה מספיק זמן כדי שתוכל להגיש בקשה לאישור לפי הנוהל החדש או לקבל אישור: התנאים שונו בסמוך לפרסום המכרז, ועד המועד האחרון להגשת בקשות היו שלושה ימים ובהם ערב חג וחג. עוד נכתב כי מיד לאחר שמחת תורה, פנה מנכ"ל אי. אס. אי., יוני שטיינר, למשרד הבריאות בבקשה מתאימה שעד היום לא קיבלה את האישור המבוקש.

העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין ערן וינר, עידו וקשי וגאיה צרפתי ממשרד ברנע, ג'פה, לנדה ושות'. נכתב בה כי לוחות הזמנים הצפופים שבין פרסום הנוהל ופרסום המכרז לא איפשרו לחברה להיכלל ברשימת התפוצה הייעודית שאליה נשלח המכרז (שכן לא היה לה אישור לאור שינוי הקריטריונים), להגיש הצעה ולהתמודד באופן שוויוני. בנוסף, נטען כי ברור שהמתחרות שזכו קיבלו יתרון לא הוגן – בין אם באמצעות מידע מוקדם על פרסום המכרז ושינוי הקריטריונים ובין אם בכך שהן התמודדו בלי אישור מתאים.  

"לוחות הזמנים שנקבעו במכרז חורגים באופן יסודי מהוראות הדין ביחס למכרז סגור, ללא כל הצדקה או טעם שבדין, ומהתנהלות סבירה של משרדי ממשלה. המועדים שנקבעו עבור המכרז לא הספיקו עבור היערכות ראויה להגשת הצעה במכרז למי שלא קיבל מידע מוקדם על פרסומו או על אודות שינוי התנאים והעקרונות לקבלת אישור לערכות הבדיקה – באופן בלתי תקין ובלתי שוויוני", נכתב בעתירה.

החברה מבקשת מבית המשפט להורות למשרד הבריאות לבטל את המכרז, וכן לפרסם מכרז חדש, שבמסגרתו ייקבעו לוחות זמנים סבירים להגשת הצעות. בנוסף, החברה מבקשת לעיין בפרטי הצעות החברות הזוכות, כולל האישורים שהציגו החברות, וכן בפרוטוקולים של ועדת המכרזים.

על משרד הבריאות והחברות הזוכות להגיש תגובה לעתירה עד מחר. ממטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה נמסר כי העתירה תתברר בבית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker