בדיקת TheMarker |

הכירו את החברות שמקבלות מהמדינה
 מיליארדים - ללא מכרז

TheMarker והסדנא לידע ציבורי חושפים את הרשימה המלאה: אלה הגופים שקיבלו מיליארדים - בלי פיקוח

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"יש פה מישהו בקהל הגדול הזה שאי פעם בחייו קיבל פטור ממכרז?״, שאל החשב הכללי לשעבר באוצר, ירון זליכה, באחת מההפגנות נגד מתווה הגז השנה. לא ראינו אף יד שהורמה, אבל מאוד יכול להיות שבקהל היו נוכחים אנשים הקשורים לאחד מ-3,900 הגופים הפרטיים שקיבלו בחמש השנים האחרונות 31.6 מילארד שקל מכספי ציבור - ללא מכרז, ללא הליך תחרותי, מבלי לבדוק אם ספק אחר היה מבצע את השירות בצורה טובה יותר ובעלות נמוכה יותר.

כך עולה מעיבוד מיוחד שביצעו מתנדבי הסדנה לידע ציבורי בעבור TheMarker. מנתוני הסדנה עולה כי מבין אלפי הספקים הפרטיים של המדינה, קבוצה קטנה של 50 ספקים גדולים קיבלו בחמש השנים האחרונות 19 מיליארד שקל למטרות שונות בהתקשרויות בפטור ממכרז.

ארץ נהדרת בפרודיה על תגלית

חוק חובת המכרזים, שחייב את כל משרדי הממשלה והגופים הציבוריים לבצע מכרזים באופן שקוף, הוגן ושוויוני נכנס לתוקפו כבר לפני 23 שנה. הוא איפשר למשרדי הממשלה לקבל פטור מביצוע מכרז רק במקרים מיוחדים, וקבע כי גם אז עליהם לעשות הכל כדי לקיים מכרז פומבי. אבל עם השנים דווקא המכרזים הפומביים נהפכו למצרך נדיר.

לפי נתוני הסדנה, ב-2014 למשל, פחות מ-19% מההתקשרויות של משרדי הממשלה היו באמצעות מכרזים. נתונים אלה אינם כוללים את משרד הביטחון, שאין ממש תיעוד לגביו. רק בחמש השנים האחרונות זינק מספר ההתקשרויות של משרדי הממשלה בפטור ממכרז פי יותר משניים. ב-2015, היקף ההתקשרויות ללא מכרז הסתכם ב–8.6 מיליארד שקל - גידול של 230% בהשוואה ל-2010.

היקפי ההתקשרויות של הממשלה עם הספקים הגדולים ביותר בשנים האחרונות, נאספו על ידי מתנדבי פרויקט מפתח התקציב של הסדנה לידע ציבורי. המתנדבים אספו נתונים על אלפי התקשרויות שונות של המדינה עם ספקים חיצוניים בפטור ממכרז המפורסמים באתר מינהל הרכש של משרד האוצר, ועיבדו אותם כדי לגלות מה היקף ההתקשרות עם 50 ספקים גדולים.

שבי קורזן, מנכ"לית הסדנה, אמרה כי "אתר מפתח התקציב מאפשר בפעם הראשונה להבין איך מדיניות הממשלה מתממשת בפועל. בין ההצהרות, ההכרזות והחקיקה, מה שקובע בשטח הוא לאן הכסף מגיע ולא שום דבר אחר. מפתח התקציב שופך אור על אי־סדרים ועל הבזבוז האדיר של הכספים שלנו - משלמי המסים. ההתנהלות התקציבית החשוכה היתה ועודנה כר פורה לשחיתות וחוסר יעילות, וכעת אולי נוכל להתחיל לחטא אותה ולנקות אותה באמת".

בין כל משרדי הממשלה בלטו בבדיקה שני משרדים שאחראים על שירות רגיש במיוחד לציבור - משרד החינוך ומשרד הבריאות, שבשנים האחרונות הפריטו שירותים רבים שהיו בליבת פעילותם.

משרד הבריאות הוא האחראי להיקף ההתקשרויות הגדול ביותר בפטור ממכרז בחמש השנים האחרונות (8.2 מילארד שקל); משרד החינוך הוא השני בגודלו עם התקשרויות בגובה של 7.7 מיליארד שקל ללא מכרז. יותר ממחצית הספקים שברשימת 50 הספקים הפרטיים הגדולים של המדינה, עובדים גם עם משרד החינוך. המשרד מתקשר באופן קבוע עם יותר מ-200 חברות, עמותות ואנשים פרטיים בכל שנה בפטור ממכרז. אגב, משרד האוצר עצמו דורג במקום השלישי בפער ניכר, עם 3.1 מיליארד שקל.

אז מי הם הגופים המרכזיים שזוכים לקבל את הכספים ממשלמי המסים ללא צורך להתחרות? מבט עומק על שישה מתוך רשימת הספקים הגדולים ביותר של הממשלה.

עדכונים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker