משבר שכר המורים: שאשא-ביטון מאיימת להצביע נגד תקציב המדינה

ליברמן הדגיש את הצורך לתת את תוספות השכר המשמעותיות ביותר למורים המתחילים ■ המו"מ עם המורים צפוי להתעכב על רקע הדיונים על תקציב המדינה ■ שרת החינוך מאיימת: אם התקציב לא יכלול שיפור משמעותי בשכר המורים, היא תתנגד לו

ליאור דטל
ליאור דטל
ליברמן ושאשא-ביטון
ליברמן ושאשא-ביטוןצילום: אמיל סלמן
ליאור דטל
ליאור דטל

המאבק סביב הסכמי השכר למורים מחריף: שרת החינוך, יפעת שאשא-ביטון הודיעה היום (א') כי תתנגד לתקציב המדינה אם הוא לא יכלול שיפור משמעותי בשכר המורים. זאת, מיד לאחר ששר האוצר, אביגדור ליברמן, הציג רשימה של תנאים לארגוני המורים, כחלק מהמשא ומתן עמם.

במסיבת העיתונאים שערך, אמר ליברמן כי התקציב המיועד לתוספות השכר תלוי באישור תקציב המדינה בממשלה ובכנסת – תהליך שצפוי להימשך בחודשים הקרובים, וכי התוספות כפופות לאישור תקציב המדינה.

שאשא ביטון מחתה על העיכוב ועל התנאים שהציב ליברמן. בהודעה שפירסמה כתבה: "את מדיניות משרד החינוך קובעת אך ורק השרה העומדת בראשו. קודם כל שאגף התקציבים במשרד האוצר יתן למורים את מה שמגיע להם על מה שהם עשו ועושים ורק אחר כך נסכים לדון בדברים הנוספים שהמורים יכולים לתת ואת המשמעות עבורם".

היא הוסיפה "באגף תקציבים רגילים לנהל מסע התשה ולגרור רגליים עד האחד בספטמבר. אעמוד על כך שהסכמי השכר של המורים יכללו שיפור משמעותי ותגמול הולם על פי מתווה שיקבע בתיאום מלא עם משרד החינוך, אחרת תקציב המדינה לא יעבור".

מוקדם יותר תלה שר האוצר את תוספות השכר שהמורים יקבלו בהסכמי השכר הקרובים, בשורה של שינויים במערכת החינוך – הכוללים ביטול ימי חופשה, גמישות למנהלים בפיטורים ובתגמול מורים מצטיינים ובתנאי שארגוני המורים יסכימו לתוספות שכר גבוהות יותר למורים המתחילים.

ליברמן אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שכינס בנושא הסכמי השכר עם ארגוני המורים, בה השתתפו נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר ויו"ר ארגון הנהגת ההורים מירום שיף. תומר אמר במסיבת העיתונאים כי בנוגע לחופשות המורים, הוא הציע למשרד האוצר לבטל את החופש הגדול בחודש יולי ולקיים אותו במהלך החודשים אוגוסט וספטמבר, על חשבון חופשות החגים, כדי להגביר את הרצף הלימודי. ליברמן אמר כי הצעתו נשקלת.

מחר צפויה הסתדרות המורים לקיים הפגנה בתל אביב במחאה על העיכוב במשא ומתן עמם. לצורך כך, מוסדות החינוך – כולל גני הילדים ומוסדות החינוך המיוחד – יושבתו החל מהשעה 13:00.

הסתדרות המורים תקפה את ליברמן מיד לאחר מסיבת העיתונאים.
לאחר מכן, הצטרפה למחאה גם שרת החינוך. לפי עמדתה של שאשא-ביטון על משרד האוצר לתאם מול משרדה את כל השינויים בתנאי ההעסקה של המורים בהסכם השכר החדש, וכן יוזמות נוספות כמו קיצור חופשות. אך המחאה העיקרית שלה היא על כך שמשרד האוצר לא הצליח להציג עד כה מסגרת תקציב לתוספות השכר שיינתנו למורים – מה שמעכב את המגעים עמם.

מכיוון שאין מסגרת תקציב למו"מ, העקרונות שהציג ליברמן, כמו תגמול למורים מצטיינים ותוספות שכר למורים המתחילים, נמצאים עדיין בשלבים תיאורטיים. המשא ומתן עדיין לא עסק כלל בגובה של תוספות השכר שינתנו למורים ולא נבחנו הצעות משמעותיות להגדלת שכר המורים.

לדברי האוצר, לא ניתן לעשות זאת ללא אישור תקציב המדינה, אך שאשא-ביטון דורשת מאגף התקציבים להתחייב מראש על תוספות השכר כדי לאפשר לקדם את המו"מ.

לטענת האוצר, המשא ומתן מתעכב בשל התנגדות הסתדרות המורים, בראשות יפה בן דויד, להצעות שעלו במסגרת המגעים עד כה. בכל מקרה, נראה כי קיים סיכוי נמוך להשלמת המו"מ עד לפתיחת שנת הלימודים הבאה. בנוסף, אם הממשלה לא תצליח לאשר את תקציב המדינה, או תיפול, קיים חשש שהמו"מ עם המורים ייפסק ותוספות השכר של המורים יתעכבו.

ליברמן סירב להתייחס לשאלה מה לדעתו אמור להיות השכר ההתחלתי של המורים, אך אמר: "אין ויכוח לגבי הצורך להעלות את שכר המורים. אנחנו מופתעים מהקמפיין האגרסיבי והכוחני (של ארגוני המורים, ל.ד)".

הוא שוחח במסיבת העיתונאים על הצורך להגדיל את שכר המורים המתחילים ולצמצם את פערי השכר הגבוהים בין מורים ותיקים למתחילים, והוסיף כי משרד האוצר יבחן אמצעים להגדלת שכר של מורים חדשים במקצועות נדרשים, בין היתר על ידי מתן מלגות שכר לימוד בתמורה להתחייבות לעבוד במערכת החינוך לתקופה מסוימת.

השר הסביר כי פערי השכר בישראל בין מורים מתחילים לוותיקים הם "גבוהים מדי" והוסיף "הפרמטר היחיד לקידום בשכר הוא הוותק ולא המצוינות. אנחנו לא יכולים להמשיך כך. עם כל הכבוד לארגוני המורים, אנחנו חייבים להכניס פרמטר של מצוינות".

איך מפטרים מורה?

בנוגע למתן גמישות למנהלים אמר ליברמן: "אם מנהל בית ספר רוצה לפטר מורה זה ייקח לו 301-273 ימים. אנחנו בשיא בנושא הזה. בשוודיה או בצרפת זה לוקח 63 ימים בלבד ולכן חייבים לחזק את הגמישות הניהולית ולתת יותר סמכויות למנהלי בתי ספר".

הוא הוסיף: "גם אני שואל את עצמי מה צריך לקרות בשביל שבוגר תואר שני במתמטיקה יבוא ללמד בתיכון. בשביל שזה יקרה הוא צריך לוותר על הצעות עבודה בהיי-טק, בבנק או בשוק ההון, שם מציעים לו שכר כפול ממה שהוא יכול להרוויח במערכת החינוך. לכן בנושא השכר, צריך לעבור למתכונת אחרת של תגמול מורים.

"מבחינתי, כדי להכין תלמידים לחמש יחידות בבגרות במתמטיקה או אנגלית אז צריך שמי שיכין אותם יהיה עם תואר במתמטיקה או אנגלית. חייבים מורים איכותיים".

ליברמן התייחס גם להצעות בחוק ההסדרים לקצץ בתקציבים של רשתות החינוך המזוהות עם ש"ס ויהדות התורה, מעיין החינוך התורני והחינוך העצמאי, בכ-25%, ולהגדילם ל-100% רק בתנאי שבית הספר מוכיח שהוא מלמד את לימודי הליבה. במקביל, מציע חוק הסדרים להגדיל ב-25% את תקציבי שאר בתי הספר, שאינם מזוהים עם המפלגות החרדיות, אם אלה יוכיחו שהם מלמדים את לימודי הליבה.

"בכל מערכת חינוך אמורים להיות לימודי ליבה. אחת הבעיות במגזר החרדי היא שאין מספיק מורים מוכשרים שיוכלו ללמד את לימודי הליבה. במקביל, אנחנו צריכים לבנות מנגנון פיקוח אפקטיבי. אין שום סתירה בין לימודי ליבה ויהדות ואין מחלוקת על חשיבות לימודי הליבה ולכן נשים דגש על המקצועות האלה".

מהסתדרות המורים נמסר בתגובה: "נראה כי ליברמן אימץ את העמדה המנותקת של פקידי משרדו שעוצמים את העיניים לנוכח העזיבה ההמונית של עובדי ההוראה, מה שמוביל לקריסת מערכת החינוך כבר בשנת הלימודים הקרובה. שר האוצר חושב כנראה שניתן להמשיך ולתקוע את ההסכם באמצעות הצבת תנאים שיפגעו בעובדי ההוראה וגם לצפות שהם יישארו במערכת. הסתדרות המורים נחושה להמשיך במאבק".

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה