"מדינה שרוצה להרוס את מערכת החינוך – שתבוא לישראל ללמוד איך עושים זאת"

"אין באמת אווירת לימודים, ואין שום כבוד להליך הזה" ■ "התלמידים בארץ לא מחונכים. גם כשהם בורים וחסרי נימוסים, הם מתהלכים ביקום כאילו שהם אלוהים" ■ תגובות לכתבתו של ליאור דטל - "ישראל משקיעה בתלמידים כמו המדינות העשירות, אבל בהישגים היא במקום 40"

"מקצוע ההוראה הוא הונאה"
"מקצוע ההוראה הוא הונאה"צילום: michaeljung / Shutterstock.com

כתבתו של ליאור דטל מאתמול - ישראל משקיעה בתלמידים כמו המדינות העשירות, אבל בהישגים היא במקום 40 - עוררה אמוציות ותגובות רבות.

לפי הידיעה, תקציב החינוך זינק ב–135% מ–2008, והתקציב לתלמיד בבתי הספר היסודיים גבוה מזה שב–OECD — אך במקביל הממשלות ממשיכות לדבוק במודל שנכשל. באחרונה הובעה תקווה במערכת החינוך כי תקציב 2023 יכלול בשורות ושינויים — אך בשל המשבר הקואליציוני הנוכחי נראה כי התקוות לא יתממשו.

הנה כמה מהתגובות לכתבה.

>> הכל מתחיל ונגמר בתנאי ההעסקה של המורים

"מי רוצה היום להיות מורה? למה שמישהו ירצה לעסוק בעיסוק משפיל, מבזה, שוחק, עם תמורה כל כך מינימליסטית? פעם נהגו לנפנף בחופשות של המורים. עם כל הכבוד, זה לא מפצה ולא שווה ערך להתנהלות של המערכת, ההורים וכל ה"מסביב". צריך שינוי חברתי, יסודי ועמוק כדי שהמצב באמת ישתנה".

>> עוד הערה

"שכחתם לציין שגם לרמת ההישגים הירודה הזאת מגיעים בעזרת הרבה מאוד כסף שההורים במעמד הבינוני-גבוה שופכים על תגבורים ושיעורים פרטיים לילדים (חלקם כבר מכיתה א'), כך שתקציב החינוך בפועל גבוה עוד יותר ובלי התוספות האלה ההישגים יהיו עלובים ממש".

"הרחבת בערות היא אינטרס פוליטי של פוליטיקאים כושלים ומפלגות מושחתות שנסמכות על עוני ושנאה"צילום: אוהד צויגנברג

>> מורה בתיכון

"ליאור, לפני שאתה עושה כתבה, אתה מוזמן לגשת לאחת הכיתות הקרובות ולבדוק כמה הנתונים שלך זהים למציאות. התשובה היא לא. ואם אתם שואלים אותי, הבעיה החמורה ביותר היא חוסר גבולות. חוסר גבולות של ההורים שמשתלחים בנו בוואטסאפ בכל שעה שהם רוצים, חוסר גבולות של בית הספר שמנסה לרצות את אותם הורים, וכמובן חוסר גבולות של תלמידים שחושבים שבראשית ברא אלוהים אותם ואז את כל השאר. שיקוף של ההורים שלהם. כל הפרמטרים האלה מביאים לכך שאין באמת אווירת לימודים ואין שום כבוד להליך הזה. זה ממש לא משנה אם זה רלוונטי, או לא, למאה ה-21 – אם כבוד בסיסי בין אנשים לא יכול להתקיים, כל השאר זה חרטה.

"בית הספר אמור להתנהל כמוסד אקדמי לכל דבר. תלבושות בהתאם, שפה בהתאם, חוקים בהתאם וניתוק טוטאלי מההורים שבעצמם ילדים קטנים ומנסים להיות חברים של הילדים שלהם. אם היום אמהות באות עם חולצת בטן וכפכפים (אני מלמדת ברעננה), אז דיינו".

>> גודל הכיתה הוא שולי

"אני למדתי בתל אביב בשנות ה-60 בכיתה של למעלה מ-40 ילדים.
המורים 'השתלטו' על הכיתה בקלות. רוב הילדים היו ממושמעים, ולמורים לא היתה כל בעיה עם מספר התלמידים. הבעיה האמיתית היא שורשית עמוקה יותר והיא מראה של כל החברה בארץ בשנים האחרונות. חוצפה, חוסר כבוד, חוסר חינוך מהבית, אלימות, תוקפנות. אלה לא היו פעם באותן הרמות, ובטח לא היה מצב שיעברו בקלות במוסדות החינוך".

>> אחד העם 007

"כתבה מצוינת. הייתי מוסיף את נושא חוסר המשמעת (או החוסר במשילות) בכיתות כגורם חשוב נוסף. בקיצור, מדינה שרוצה להרוס את מערכת החינוך – שתבוא לישראל ללמוד איך עושים זאת".

למידה מרחוק. בחוזר מנכ"ל דורשים לעבור ללמידה מרחוק כמוצא אחרון, לאחר שמוצו כל האפשרויות,צילום: אייל טואג

>> איפה הכסף?

"התלמידים בארץ לא מחונכים. גם כשהם בורים וחסרי נימוסים, הם מתהלכים ביקום כאילו שהם אלוהים. לעמוד מול 35 תלמידים, שלא מסוגלים לשבת שנייה בשקט ולהקשיב להסבר קצר, זה סיוט שלא ייאמן. הורים שעובדים קשה כדי לממן משכנתא ומזון יקר להחריד לא פנויים לשבת עם הילדים שלהם ולהקדיש להם את הזמן הדרוש".

>> יותר מדי

"כל עוד המורים עובדים 5 ימים בשבוע והילדים לומדים 6 ימים בשבוע - תהיה בעיה של מחסור במורים. וכל עוד כמעט כל אחד במדינה עושה 3 ילדים ויותר, תהיה מערכת חינוך עצומה שרק תגדל כל הזמן ולילדים לא יהיו מספיק מורים בכיתות".

>> יפה

"הרחבת בערות היא אינטרס פוליטי של פוליטיקאים כושלים ומפלגות מושחתות שנסמכות על עוני ושנאה".

>>

"כל המורים שהיו טובים ובעלי ניסיון ברחו מהמקצוע, או פוטרו, כי השכר שלהם היה גבוה מדי ואז המערכת התחילה לאסוף כוח אדם מהיקב והגורן. כלומר, חסרות ניסיון היישר מהסמינר. וגם אלה אחרי מספר שנים בורחות מהמקצוע. מקצוע ההוראה הוא הונאה. לפני שהמורה מגיע למצב שבו הוא עומד בתנאים הרשמיים לשכר ראוי, הוא נשבר ועוזב. כך זה תוכנן. לא יעזרו התקציבים, גודל הכיתות, תוכנית הלימודים והעזרים. משרד החינוך פשוט לא רוצה לשלם למורים".

>> המורה לספרות

"אחד הדברים שהתבררו כיעילים במיוחד בתקופת הסגרים היו שיעורי הזום בקפסולות. ראו כי טוב - וביטלו. כך מתנהל משרד החינוך על מפקחיו הבלתי נגמרים. כל כך הרבה בעלי תפקידים אוכלי חינם שצריך לרצות. את מערכת החינוך יש לפרק, לפטר את כל יושבי הוועדות בירושלים בתל אביב ולהרכיב מחדש. זו מערכת חולה אנוש ורק אנחנו נשלם את המחיר החברתי".

>> ביזיון

"כל המחשבים בחדר המחשבים בבית הספר תקולים, אבל שעות תגבור בתורה על חשבון שיעורי חשבון ושפה יש בשפע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"