הבנות שלי למדו כמעט כל השנה, בלי סגרים, ולא נדבקו בקורונה. זו הסיבה

בזמן שבישראל קיבלו בתי הספר הנחיות מלמעלה, בלי יכולת להפעיל שיקול דעת, בגרמניה היתה כל מדינת מחוז חופשייה לקבל החלטות עבור תלמידיה ■ שתי בנותיי הגיעו כמעט כל בוקר לגן ולצהרון, שמרו על כללים ברורים וקבועים - ולא נדבקו

ילדי בית ספר יסודי בדורטמונד שומרים על מרחק. מוסדות חינוך הושארו פתוחים בעיקר כדי להגן על ילדים בסיכון
ילדי בית ספר יסודי בדורטמונד שומרים על מרחק. מוסדות חינוך הושארו פתוחים בעיקר כדי להגן על ילדים בסיכוןצילום: INA FASSBENDER / AFP
עדי הגין
פרנקפורט
עדי הגין
פרנקפורט

אני מתנצלת מראש על זריית המלח על פצעים עמוקים וקשים, אבל מוכרחה להתוודות שמאז פתיחת שנת הלימודים 2020/2021, שהחלה באמצע אוגוסט במדינת המחוז הסן שבגרמניה, החסירו הבנות שלי, בנות 5 ו–3.5, רק שלושה ימי גן, בשל הסגר הנוכחי. אני יודעת שמדובר בעובדה קצת לא נעימה לקריאה לעיניים ישראליות, וניסיתי להסתיר אותה מחבריי ההורים שפזורים ברחבי הגלובוס ואפילו מחברים שגרים באזורים אחרים בגרמניה, כדי לא לנקר עיניים, מכיוון שאני יודעת שמדובר בפריווילגיה עבורנו, ההורים — אבל בעיקר עבור הילדות, שזכו להמשיך לחוות את שגרת ילדותן, עם שינויים קלים בלבד.

ואולם זה לא היה המצב בחציה הראשון של 2020. שעה שכל העולם התכנס לתוך עצמו אי אז במארס 2020, כמעט כל המדינות נעלו מיד את שערי מוסדות החינוך, והטילו על ההורים לעבוד מהבית, לטפל בילדיהם ולחנכם בו־זמנית. זו כמובן משימה בלתי אפשרית למי שמטפל בילדים קטנים, אבל בזמנו הפנמנו את צורכי השעה, ונשארנו ברצון בבית כדי לסייע במיגור המגפה.

בגרמניה הבינו כבר אז שיש מקצועות חיוניים המחייבים הגעה לעבודה, כמו צוותים רפואיים, שוטרים וכבאים, ועל כן השאירו את הגנים והצהרונים פתוחים במתכונת חירום. כך, מי ששני הוריו עבדו במקצוע כזה המשיך להגיע לגן, ולפעמים נהנה מטיפול מסור וצמוד של שלוש גננות, מכיוון שהיה היחיד בקבוצתו שקיבל אישור לפקוד את מערכת החינוך. אבל בהדרגה החלו להתרחב הקריטריונים.

כך למשל, בתחילתו של הסגר הראשון שהוטל כמעט בכל העולם באמצע מארס פגשתי אמא שהכרתי מהגנון ומהשכונה, שלה שני בנים — הגדול בעל צרכים מיוחדים שנמצא בגן משולב. בעלה רופא, כך שהטיפול בילדים נפל עליה. היא כמעט החלה לבכות כששאלתי לשלומה, וענתה לי עם מבט מיואש בעיניים שהיא פשוט לא מסוגלת יותר. כמה התרגשתי בשבילה, כשפגשתי אותה שבוע לאחר מכן, והיא בישרה כי קיבלה את האישור המיוחל וכי ילדיה יגיעו לגן שלוש פעמים בשבוע. בהדרגה החלו להיכנס לרשימת הזכאים לגן עוד ועוד מקצועות. כל מפגש עם הורה בשכונה, שסיפר כי הצליח להכניס את ילדו לגן, היה מסמר נוסף בארון הקבורה של שפיותנו, ובתי הגדולה קינאה עד דמעות בכל חברה שזכתה ללכת לגן.

מנהלת הגן ניסתה לסייע והחליטה לסדר לבנותיי אישור הגעה לגן על בסיס היותי עיתונאית, אבל בסוף לא נדרשנו לו כי בדיוק באותו שבוע, בתחילת יוני, הוחלט לפתוח את הגנים במתכונת מצומצמת, ואותה מנהלת הצליחה למצוא פרצה בתקנות שתאפשר לכל הילדים להגיע חמישה ימים בשבוע, כמעט כמו בימים שבשגרה. הגדולה היתה מאושרת לחזור לגן ולראות שוב את כל חבריה. הקטנה היתה קצת סקפטית. היא עדיין העדיפה להיצמד למסך הגדול מאשר לצאת מהבית בבקרים בשביל לשחק עם ילדים אחרים.

בדיוני אסטרטגיית היציאה מהסגר הראשון היה היחס לגנים, וכן לכיתות א'־ב', כמו לבייביסיטר ותו לא. התאחדות הכדורגל ותעשיית הרכב הפעילו את הקשרים והלוביסטים שלהם, וזכו לקבל תשובות, ורק לילדי הגנים הפנו השלטונות את הגב. החזרה ללימודים החלה מהגדולים לקטנים, תוך שהנבחנים בבחינות הבגרות חזרו עוד לפני שהוסר הסגר, ובהדרגה הוחזרו כל השאר עד כיתה א' — אבל את ילדי הגנים איש לא חשב לייצג ולזעוק את זעקתם. התכנון המקורי היה להחזיר את הגנים לפעילות רק בספטמבר, אבל הורים ואנשי חינוך החלו להתרעם והמנהיגים חזרו בהם.

הפעם הלקח נלמד, ובכל ישיבה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, עם 16 ראשי מדינות המחוז נשמר כלל ברזל: מערכת החינוך תהיה האחרונה להיסגר והראשונה לשוב לפעילות. כך היה גם בגל השני. עד 16 בדצמבר ניסתה גרמניה לגרור את ה"שגרה", אבל המספרים נסקו, הגרפים סירבו להתיישר ובשל החשש שחופשת חג המולד תמיט פה אסון כולל, הוחלט לסגור את המסחר ולהקדים את חופשת חג המולד מבית הספר, שלרוב אורכת שלושה שבועות, בשלושה ימים.

אלא שאז הגיעו הדיווחים על המוטציות שמקורן בבריטניה, בדרום אפריקה ובברזיל, והוסכם שהתלמידים לא ישובו למוסדות החינוך ב–10 בינואר, עם תום חופשת החג הרשמית. אחרי הארכות נוספות ומספרי הדבקות עקשניים שסירבו לרדת, הוחזרו הילדים למערכת החינוך באופן חלקי רק ב–22 בפברואר.

"הילדה זקוקה בדחיפות לחברת ילדים אחרים"

אז איך הבנות שלי לא החסירו כמעט אף יום בגן? ובכן, התשובה טמונה בעובדה שמערכת החינוך בגרמניה נמצאת באחריותן הבלעדית של מדינות המחוז, וכל מדינה אוטונומית לקבל החלטות עבור התלמידים שלה. כך, בעוד שבכל גרמניה בוטלה חובת הנוכחות בבתי הספר, תשע מדינות מחוז, וביניהן הסן, החליטו להשאיר את בתי הספר והגנים פתוחים, תוך שהן מפצירות בהורים להשאיר את הילדים בבית, אם זה מתאפשר. הסיבה העיקרית לכך היתה רצונם להגן על ילדים בסיכון, לאור העלייה שחלה במקרי האלימות בסגר הראשון.

בסקר אונליין אנונימי שנערך באוניברסיטה הטכנית במינכן (TUM) בסגר הראשון, בקרב 3,800 נשים, ופורסם בסוף מאי, 6.5% מהן דיווחו כי הן או ילדיהן סבלו מאלימות בתקופה שבה שהו בבתיהם, כשמסגרות החינוך היו סגורות. 9.2% ממקרי האלימות היו כלפי ילדים בני 10 ומטה, 14.3% בוצעו על ידי הורה שנפגע מהמצב או חווה דיכאון ו-9.8% מההורים המכים סבלו מבעיות כלכליות קשות. החוקרים המליצו כי במקרה של גל הידבקות שני, יש להרחיב את מתכונת החירום של מערכת החינוך כדי שתהיה פתוחה בפני כלל התלמידים ולא רק עבור ילדים של עובדים חיוניים, כפי שהיה בסגר הראשון.

בכל ישיבה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, עם 16 ראשי מדינות המחוז נשמר כלל ברזל: מערכת החינוך תהיה האחרונה להיסגר והראשונה לשוב לפעילות

תלמידים בבית ספר יסודי בדורטמונד. "רוב התלמידים הגיעו"צילום: INA FASSBENDER - AFP

עד חג המולד הרוב המכריע של ההורים שיתף פעולה עם הממשל והשאיר את ילדיהם בבית, בין היתר מתוך הנחה כי בין כה וכה הם היו אמורים לצאת לחופשה. ואולם כשהבינו כי הדרך חזרה לשגרה עוד ארוכה, הם ניסו לדחוף את ילדיהם, לפחות באופן חלקי, למערכת החינוך. הבעיה היתה שבשל הרצון לשמור על כללי היגיינה ומרחק, לא תמיד נמצא להם מקום, במיוחד בגנים. למזלנו, אנחנו ביקשנו לשמור על מקומן בגן כבר לפני חופשת חג המולד. כך, הן אמנם נשארו בגן כרגיל, אך באמצע דצמבר התלוננה הגדולה שיש מעט מאוד ילדים בקבוצה שלה ולא הלכה אליו ברצון, אבל את יום הולדתה, שצוין בגן ב–11 בינואר, היא חגגה כבר עם שולחן מלא ילדים.

הגן שבו רשומות הבנות שלנו אמנם קיבל את כל הילדים שחפצו בכך, לפחות פעמיים בשבוע, אבל חוסר הנהירות בתקנות ובקריטריונים לקבלת מקום במתכונת החירום הביאה למקרים של אפליה לא מוצדקת בין ילדים. כך למשל, הורים שנמצאו בחופשת לידה של ילדם השני ונסעו לתקופת החגים לסבא ולסבתא, סורבו לקבל מקום בגנון לבתם בת השנתיים וחצי כשחזרו — אף על פי שבגנון נמצאו ילדים נוספים להורים שגם נמצאים בחופשת לידה — מכיוון שמכסת החירום התמלאה עד אפס מקום.

"הילדה משתגעת בבית", סיפרה האם המיואשת. "אנחנו עוד יכולים לשאת את זה, אבל היא זקוקה בדחיפות לחברת ילדים אחרים, במיוחד כשרובם נמצאים בגן במהלך היום".

גם מורה מקצועית בבית ספר פרטי בפרנקפורט סיפרה שרוב התלמידים הגיעו בתום חופשת החורף לבית הספר כרגיל. היא השתדלה לא להתקדם עם הנוכחים בחומר הלימוד, אבל בשלב מסוים כבר נגמרו פעילויות ההעשרה והיא חזרה לגעת בו באטיות. ההורים של מעט הילדים שנותרו בבית התעצבנו, בצדק, על כך שילדיהם נשארו מאחור, והיא החליטה להעביר להם שיעורי אונליין כדי להשלים את הפער.

"לא שילמו לי על תוספת העבודה הזאת, אבל הבנתי את מצוקת ההורים ואת האפליה הלא מוצדקת", היא מספרת. "בעיקרון הם היו אמורים לקבל מאתנו רק דפי עבודה לבית, אבל מכיוון שרוב התלמידים כן הגיעו לבית הספר, הייתי חייבת להשלים את הפער למי שנשאר בבית בהתאם להנחיות".

החל ב–22 בפברואר חזרה חובת הנוכחות בבית הספר ב-11 מדינות מחוז, תוך שהתלמידים מחולקים לקפסולות ובתי הספר מחליטים, בהתאם ליכולותיהם, כמה ימים בשבוע תלמד כל קפסולה. בגנים נהנו אמנם משבוע לימודים מלא, אבל שעות ההגעה קוצצו. כמו בישראל, גם בגרמניה סובלת מערכת החינוך ממחסור בכוח אדם. אם ביומיום מצליחים להתגבר על כך באמצעות חיבור בין קבוצות וקבלת תגבור מאנשי צוות מקבוצות אחרות, בתקופת הקורונה, תחת הגבלות הקפסולות, זה כבר בלתי אפשרי. בגן של בנותיי יש עד 16 ילדים בקבוצה, ובכל אחת יש צוות הכולל שני גננים מקצועיים ומתלמד, אבל גם זה לא מספיק לתקנות הקורונה, ולכן במקום יום שמתחיל ב-7:30 ונגמר ב-17:00, קוצרו שעות הפתיחה ל-9:00 עד 16:00. כמובן שאנחנו לא מתלוננים.

חוזרים ברגשות מעורבים

הילדות שמחו על חזרת חבריהן לגן, אף שאסור להן לבוא במגע עם ילדים מקבוצות אחרות, וגם בחצר הגן אסור להן להתערבב. ואולם נדמה שהילדים הסתגלו במהירות לשינויים: הם כבר מזמן התרגלו למסכות של צוותי ההוראה, להפרדה בין הקבוצות ולשטיפת הידיים התכופה. הגדולה כבר מזמן מתעטשת במקצועיות לתוך המרפק, והקטנה משתעלת ומכריזה: "יש לי קורונה!"

רוב תלמידי בית הספר שחזרו ללימודים בפרנקפורט לומדים יומיים בשבוע בלבד, אבל חלק מבתי הספר הנהיגו מתכונת של שבוע־שבוע. מכיוון שהמורים מלמדים כעת כל ימות השבוע כרגיל, הופסקה הלמידה מרחוק, פרט לשעה מוגדרת ביום המיועדת לעזרה ליושבים בבית. בימים שהם בבית, נאלצים התלמידים ללמוד עם דפי עבודה, מה שאומר שהוריהם נהפכים למורים פרטיים.

"זה לא כל כך מנחם אותי", אמרה אמא לבנות בנות 5 ו–8 לפני שחזרו הלימודים באופן חלקי. "אני אמנם שמחה שהקטנה תלך עכשיו לגן חמישה ימים בשבוע, אבל הגדולה תהיה אתי בבית שלושה ימים, וזה לא משאיר לי זמן לעבוד כשאני צריכה לשמש כמורה פרטית לעת מצוא".

יואנה, בת 11, שהחלה את לימודיה בבית הספר התיכון (במדינת הסן בית הספר התיכון מתחיל בכיתה ה') רק השנה, חזרה ללימודים פיזיים ברגשות מעורבים. "אני שמחה לחזור ללמוד עם תלמידים אחרים, אבל לא התגעגעתי לקימה המוקדמת. גם כשהתקיימו מרחוק, החלו הלימודים בכל יום ב-7:45, אבל יכולתי לקום מאוחר ולהתיישב מול המחשב. כעת אצטרך לקום ב-6:30 פעמיים בשבוע, כדי להתארגן ולנסוע לבית הספר".

למרות דבריה, נראה כי ככל שעולים גילי בני הנוער, התסכול שלהם מהמצב הולך ומתגבר. בכתבה שפורסמה בפברואר ב"פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג" הצטיירה תמונה עגומה למדי של בני נוער בני 14–16 שישנים עד 14:00; מסיימים את כל התכנים בנטפליקס; מעבירים את הזמן בסקייט פארק, עד כמה שהחורף מאפשר; מלגלגים על מורים שמגלים דעות הנוטות להכחשת קורונה או להתנגדות להתחסן; מבלים ליד מסעדות מזון מהיר, לאחר שקנו משהו לאכול ולשתות; וחלקם גם פונים לסמים ולאלכוהול.

בית ספר סגור בתל אביב בתקופת הקורונהצילום: הדס פרוש

לאווינה, בת 14 מפרנקפורט, סיפרה לעיתון כי היא מרגישה בכלא. "הקורונה גנבה לי את הנעורים", טענה. "בגלל הווירוס נגמרו לי החיים". היא חיה עם משפחתה בת חמש הנפשות בדירה קטנה. "אני לא יכולה להתרכז בלימודים, כי כולם נמצאים בבית מתוחים ועצבניים. אני לא חושבת שזה ייגמר בקרוב, אבל אני מקווה שהחיסון יעזור, שעד הקיץ נחוש הקלה ושהחיים שלי סוף־סוף יתחילו".

שיחות פרטניות וקייטנות בצהרונים: ההיערכות הגרמנית ללמידה בסגר

עם תום הסגר הראשון והחזרה הזהירה לשגרה, הבינו השלטונות הגרמניים כי לא מדובר בסופה של המערכה, ויש להיערך לגלי התחלואה הבאים. עם ההבנה שיש לתת קדימות למערכת החינוך במקרה של סגר נוסף, החליטו במשרד החינוך והמחקר הגרמני להיערך ללמידה מרחוק. המשרד הקצה 100 מיליון יורו למדינות המחוז עבור פיתוח פלטפורמות למידה דיגיטליות; 500 מיליון יורו עבור רכישת מכשירים דיגיטליים לתלמידים שאין ברשותם אחד; ו–500 מיליון יורו נוספים עבור מכשור טכנולוגי למורים; כמו גם 500 מיליון יורו עבור אנשי IT, שיוכלו להכשיר מורים ללמידה מרחוק ולסייע להם במקרה הצורך.

כבר בתחילת שנת הלימודים הנוכחית התחילו בתי ספר להיערך ללמידה מרחוק, למקרה של סגר נוסף או בידוד. חלק מבתי הספר יצרו קבוצות עבודה קטנות — שניים־שלושה תלמידים שילמדו יחד באופן וירטואלי ויתמכו אלה באלה. בתי ספר יסודיים רבים הבינו שילדים קטנים לא יוכלו לשבת זמן רב מול מחשב, ויצרו יום לימודים ייחודי למקרה הצורך, שאכן התממש בינואר.

כך למשל, בית ספר בעיר בון יצר לוח זמנים שמתחיל ב"מעגל בוקר דיגיטלי" — שיחת וידאו של המורים והתלמידים. לאחר מכן מחולקות משימות לימים הבאים, והתלמידים עובדים באופן עצמאי. מ–9:00 עד הצהריים עובדים המורים עם התלמידים אחד על אחד, או בקבוצות קטנות. בצהריים יוזם המורה שיחות פרטניות עם תלמידים כדי לפתור יחד בעיות. אחר הצהריים יכולים ליטול חלק בפרויקטים משותפים, באמצעות אפליקציה ייעודית של בית הספר.

עם זאת, בניגוד לישראל, מאפיינים שונים של מערכת החינוך בשגרה מאפשרים לה להתמודד עם משבר הקורונה עם משאבים קיימים. במדינת הסן, לדוגמה, מוצעים צהרונים לתלמידי בתי הספר היסודיים בחינם. בימי שגרה מגיעים אליהם התלמידים לאחר בית הספר, מקבלים ארוחת צהריים ועזרה בשיעורים ומשחקים. בחלק מזמני החופשים יכולים הילדים להגיע לצהרונים בפורמט של קייטנה, ובימים אלה הם מסייעים לתלמידים, שקיבלו אישור למתכונת חירום, להשלים את שבוע הלימוד המקוצר: יומיים בבית הספר ושלושה ימים בצהרון.

בנוסף, הקבוצות הקטנות יחסית בגני הילדים מאפשרות יצירת קפסולות בקלות יחסית, ללא חלוקה מחדש של הילדים. כך, הם יכולים להישאר בקבוצות האורגניות ולקיים סוג של שגרה, שכוללת מסכות למבוגרים, חומרי חיטוי, שמירה על מרחק ואיסור על כניסת הורים למבנה הגנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?