בתוך יום אחד: עיריית תל אביב חיסנה את רוב עובדי ההוראה בעיר

זוהי הפעם הראשונה שבה ניתנת עדיפות למתן חיסונים למורים, גם מתחת לגיל 60, באופן מסודר ובהיקף גדול ■ המבצע נערך בשיתוף בית החולים איכילוב, ושר הבריאות יולי אדלשטיין הגיב בחריפות: "לעצור את הקצאות החיסונים לאיכילוב"

ליאור דטל
ליאור דטל
רוני גמזו ושירלי רימון ברכה, מנהלת מינהל החינוך של תל אביב
רוני גמזו ושירלי רימון ברכה, מנהלת מינהל החינוך של תל אביב, היום
ליאור דטל
ליאור דטל

עיריית תל אביב ניהלה במשך היום (ב') מבצע חיסונים שבמסגרתו חוסנו רוב המורים, הגננות, הסייעות ומדריכי החינוך המועסקים בעיר. זאת הפעם הראשונה שבה ניתנת עדיפות למתן חיסונים למורים, גם מתחת לגיל 60, באופן מסודר ובהיקף גדול. בכך נהפכה תל אביב לעיר הראשונה שחיסנה את רוב המורים המלמדים בה.

מבצע החיסונים בעיר התנהל בשיתוף בית החולים איכילוב, שככל הנראה עשה שימוש בעודפי חיסונים שנותרו לו. למרות דרישת הסתדרות המורים לפני כשבוע לחסן את המורים, כתנאי להמשך הלימודים בבתי הספר, לא אישר משרד הבריאות לתת עדיפות למורים בחיסונים. לכן, מורים התחסנו רק אם הם בקבוצת היעד ומעל גיל 60, לפי זמינות החיסונים בקופות החולים. במהלך השבועיים האחרונים מורים רבים ניסו את מזלם והגיעו לקופות החולים כדי להתחסן בעודפים שנותרו בסוף היום, אך לעתים לא קיבלו מענה.

שר הבריאות, יולי אדלשטייןצילום: תומר אפלבאום

מבצע החיסונים התחיל הבוקר (יום ב'), ונכון לשעות הערב חוסנו כ-5,000 עובדי הוראה, מתוך כ-8,000 המעסקים בעיר, כלומר, כשני שלישים מאנשי החינוך בעיר.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הגיב הערב בחריפות לפרסום, ואמר כי הוא "רואה בחומרה את הדיווחים על מתן חיסונים בתל אביב למי שלא בקבוצות התעדוף. השר הנחה את מנכ"ל משרדו פרופ' חזי לוי לעצור את הקצאות החיסונים לבית החולים איכילוב ולבחון את הקצאות החיסונים הבאות לבית החולים. מדובר במשאב לאומי וכך צריך להתייחס אליו. השר קורא לכל הגופים המחסנים לחסן אך ורק בהתאם להנחיות אנשי המקצוע במשרד הבריאות".

מנכ"ל איכילוב רוני גמזו, לשעבר פרויקטור הקורונה, לא נותר חייב, והגיב בפוסט של איכילוב בפייסבוק:

"בית החולים פעל לפי הנחיות התעדופים של משרד הבריאות שבו בעת הווצרות מלאי יש לחסן קבוצת גיל מעל 55 וחולים כרוניים ובהמשך בעדיפות שניה מורים ושוטרים. העודף שעמדנו מולו בשעות הצהריים עמד על כ- 3,000 מנות חיסון וכנראה נובע משיעור ההתחסנות גבוה בתל אביב.

"מיד יצאנו וחיסנו את כל מאושפזי ביה״ח המתאימים בתוך המחלקות ושלחנו זימון לכל אדם מעל גיל 60 שעדיין לא התחסן. בנוסף, השלמנו חיסונים לדרים בהוסטלים ולשוטרים ע״פ בקשת משרד הבריאות. במקביל, קראנו לעובדי הוראה להגיע מיד ולהתחסן. אין הבדל בינם לשוטרים בהנחיות המשרד.

"לשמחתי, במבצע מיוחד ותוך שעות בודדות, הצלחנו למנוע בזבוז משאב לאומי ולחסן קרוב ל-3,000 מורות וגננות ועוד -2,000 מעל גיל 50 וחולים במחלות כרוניות ומעל גיל 60. זהו הישג אדיר של תפעול מקסימלי וניהול מופתי ואני גאה בצוותי איכילוב שבתוך שבועיים בלבד חיסנו קרוב ל-50,000 ישראלים עם אפס השמדות.

אחות במתחם החיסונים בכיכר רביןצילום: JACK GUEZ - AFP

"יתרה מזאת, אני מתקשה להבין מדוע משרד הבריאות תומך בחיסון שוטרים אבל מעניש על חיסון מורים כשהם באותה קבוצת תעדוף ובעיני אף יותר כמי שאמונים על היקר לנו מכל.

"בית החולים איכילוב הפך בתוך שבועיים בלבד לבית חולים מחסן של כלל אזרחי מדינת ישראל והוכיח יכולות יוצאות דופן. אנו עומדים לרשות המדינה והאזרחים להמשך הצלחת מבצע החיסונים ולהביא במהרה למיגור המגיפה".

180 אלף מורות ומורים

בישראל מועסקים כ-180 אלף מורים וגננות ועשרות אלפי סייעות בגני הילדים ובבתי הספר, לצד אנשי צוות נוספים במערכת החינוך. עם ההחלטה על הסגר השלישי, כמו בפעמים קודמות, הם חויבו להמשיך ללמד - גם ביישובים בעלי תחלואה גבוהה במיוחד. בחלק מהמקרים המורים אחראים על לימוד של כמה קפסולות בכל יום ונחשפים לתלמידים רבים.

לפני כשבוע הכריזה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, על סכסוך עבודה, בעקבות הדרישה לחסן את המורים כתנאי לקיום הלימודים. אם הממשלה לא תענה לדרישת המורים, ההסתדרות תוכל להשבית את הלימודים או לשבש אותם החל מיום שלישי. עם זאת, סביר להניח שהממשלה תחליט בעצמה להשבית את מערכת החינוך בגלל התחלואה הגואה בה.

מתחם החיסונים בכיכר רבין, היוםצילום: מוטי מילרוד

לפי נתוני משרד החינוך שפורסמו היום, כ-5% מהחולים בקורונה בימים האחרונים הם מורים, שמייצגים כ-2% מהואכלוסייה בישראל. בנוסף, 37% מהחולים החדשים בקורונה אתמול היו תלמידים. לשם השוואה, תלמידים מהווים כ-25% מהאוכלוסייה בישראל. מאז נפתחו בתי הספר בכל שכבות הגיל, בתחילת דצמבר, זינק מספר החולים במערכת החינוך בכ-480%.

היום האשימו מקורביו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את ועדת החינוך של הכנסת בתחלואה בבתי הספר. ועדת החינוך לא איפשרה לקיים לימודים בניגוד להחלטת הממשלה, אלא שינתה את ההחלטה כך שבמקום החלטת הממשלה לקיים לימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ד' ו-י"א-י"ב בכל הארץ, גם בערים האדומות, החליטה ועדת החינוך לקיים לימודים רק בגני הילדים ובכיתות א׳-י׳, ואילו בישובים האדומים והכתומים לקיים לימודים באופן מצומצם רק בגנים ובכיתות א'-ד'.

רון חולדאי, ראש עיירית תל אביב, תקף את אדלשטיין וטען כי מדובר על "פוליטיקה קטנה". הוא הוסיף שהוא מחזק את גמזו וכי "מרגע שהתברר שיש אלפי חיסונים שייזרקו לפח, התקבלה החלטה נכונה לתת חיסונים גם לצוותי ההוראה שנמצאים בחזית. יש כוח לגמזו, מנהל איכילוב".

בעקבות הפרסום ב-TheMarker, משרד הבריאות הורה להפסיק את מבצע החיסונים, שהיה אמור להתנהל עד חצות, וסגר אותו ב-21:30. עד לסגירה, רוב המורים והגננות המועסקים בעיר הספיקו להתחסן והעירייה החלה לחסן גם מדריכים, פסיכולוגים, וקראה למטפלות במעונות לגילאי 3-0 להגיע למתחם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר