הלימודים בסגר יתקיימו בכל שכבות הגיל - ועדת החינוך הפכה את החלטת הממשלה

ועדת החינוך של הכנסת קבעה כי מערכת החינוך לא תושבת בתקופת הסגר, למרות החלטת הממשלה בעניין ■ מזכ"לית הסתדרות המורים: נכריז על סכסוך עבודה

ליאור דטל
ליאור דטל
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: תומר אפלבאום
ליאור דטל
ליאור דטל

ועדת החינוך של הכנסת ביטלה היום (ראשון) את החלטת הממשלה בנוגע להשבתת חלק ממערכת החינוך בתקופת הסגר - וקבעה כי הלימודים יתקיימו בכל שכבות הגיל. בכך, הפכה הוועדה את החלטת הממשלה לקיים את הלימודים רק בגני הילדים ובכיתות א'-ד' וי"א-י"ב.

יו"ר הוועדה, ח"כ רם שפע (כחול לבן), הוביל את המהלך ותמך בקיום הלימודים כסדרם בכל שכבות הגיל. במהלך הדיון שוחח יו"ר כחול לבן בני גנץ עם שפע - והביע גם הוא תמיכה במהלך. גם נציגי משרד החינוך בדיון הביעו תמיכה בביטול החלטת הממשלה. שר החינוך, יואב גלנט, התבטא מוקדם יותר בעד המשך ניהול יום לימודים רגיל בכל שכבות הגיל, בניגוד להחלטת הממשלה. ח"כ קטי שטרית (הליכוד) היתה היחידה שהצביעה נגד החלטת הוועדה.

בית ספר תיכון, אילוסטרציהצילום: אוהד צויגנברג

יו"ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה בדיון כי אם ההחלטה תעבור, הסתדרות המורים תכריז על סכסוך עבודה.

נכון ליום שישי האחרון היו במערכת החינוך 6,685 תלמידים שנחשבים כחולי קורונה פעילים, וכך גם 1,452 מורים וגננות. מדובר בגידול של 25% בתחלואה בבתי הספר בתוך שבוע. לפי נתוני משרד החינוך, כיום יש חולי קורונה פעילים ב-45% מהתיכונים וחטיבות הביניים וב-40% מבתי הספר היסודיים – תוך חודש בלבד ממועד חידוש הלימודים.

שפע אמר בדיון: "אני שמח שמשרד החינוך והממשלה הבינו שלפחות את הגנים ישאירו, אבל מבחינתי זה ממש לא מספק ואין שום סיבה שילדי ה' עד י' יישארו בבית לתקופה של חודש לפחות. השורה התחתונה של הישיבה הבוקר ברורה - אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים לקבל מענה חינוכי ל-ה' עד י'. הילדים שנמצאים בבית מול הזום במשך יום שלם משלמים מחיר כבד מדי ואין סיבה לכך".

יפה בן דוד. בהסתדרות המורים טוענים כי היא פועלת על פי החוקהצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

אריה מור, סמנכ"ל ומנהל אגף בכיר חירום וביטחון במשרד החינוך, התייחס לנתוני התחלואה ואמר שעיקר העלייה בתחלואה היא בישיבות ובפנימיות במגזר החרדי (לפי נתוני המשרד מדובר בכ-25% מהתלמידים שנדבקו; ל.ד). מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים, אמר כי הנתונים שהציג משרד החינוך תומכים בהמשך קיום הלימודים בכל שכבות הגיל. "זה הזמן לעצור את התקנות הנוראיות האלה ולהחזיר את התלמידים ללמידה כפי שהיתה עד עכשיו", הבהיר.

עם זאת, מנתוני משרד החינוך עולה תמונה מורכבת יותר, שמצביעה על זינוק משמעותי בתחלואה של תלמידים מאז חידוש הלימודים – ככל הנראה בגלל האופן שבו חודשו. שיעור הבדיקות החיוביות של מורים גבוה מהממוצע הארצי ומסתכם ב-7.8%, לפי נתוני משרד הבריאות. בנוסף, לפי הנתונים, כיום רוב הנדבקים החדשים בכל יום הם תלמידי תיכון וחטיבות ביניים. לפיכך שיעור הבדיקות החיוביות הגבוה ביותר מבין שכבות הגיל הוא בשכבות גיל אלה. בגילאים אלו נערכות פחות בדיקות, ולמרות זאת מספר החולים החדשים בכל יום גבוה – דבר המעיד על תחלואה סמויה בבתי הספר.

בדיון אמרה בן דוד: "לא נפקיר את המורים. לא יעלה על הדעת שעובדי ההוראה שנמצאים בקו החזית לא יחוסנו. חסנו קודם כל את המורים שעובדים בגנים, כיתות א'-ד' וי"א-י"ב. חסנו מיד את המורים האלה, וכשיהיו חיסונים לכולם תפעילו את מערכת החינוך. המורים נמצאים בפחדים איומים. תקדישו יומיים לחיסונים למורים ואל תשלחו אותם לקופות חולים כדי שיעמדו שעות בתור אחרי שמסיימים את הלימודים".

ד"ר אפרת אפללו, מנהלת המחלקה לחינוך ולקידום הבריאות במשרד הבריאות אמרה בדיון כי החלטה לקיים את הלימודים בכל שכבות הגיל תביא להתארכות הסגר: "אנחנו לפני תקופה שאם כולנו נתגייס ברמה הלאומית היא תהיה קצרה; אם נשחרר את הרסן - הסגר יהיה ארוך. כל החלטה שתקבלו פה תשפיע על משך הסגר. הבנו את הצורך בפתיחה של י"א-י"ב', למרות שמבחינתנו היינו משאירים אותם בלמידה בזום כי תחלואת התלמידים גבוהה".

לפי ההחלטה, המצב הנוכחי בבתי הספר יישאר: הלימודים בכל שכבות הגיל יתקיימו ביישובים צהובים וירוקים כפי שהיה עד כה, אך ביישובים האדומים והכתומים הלימודים יתקיימו רק בגני הילדים ובכיתות א'-ד' כפי שהיה עד היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר