השנה האקדמית נפתחת בשביתה: אלה 11 המכללות שהלימודים בהן ישובשו

השביתה תגרור שיבושים קשים בלימודים במכללה האקדמית תל אביב-יפו, שנקר, המכון הטכנולוגי חולון, כנרת, רופין, אשקלון, הדסה בירושלים, והמכללה להנדסה עזריאלי

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכללה האקדמית תל אביב-יפו
המכללה האקדמית תל אביב-יפוצילום: אורן זיו
ליאור דטל
ליאור דטל

הסגל הזוטר ב-11 מכללות אקדמיות ציבוריות יחל מחר (א') בשביתה עד להודעה חדשה, והלימודים בהן ייפתחו תוך שיבושים קשים. הסגלים הזוטרים במוסדות ההשכלה הגבוהה אחראים על רוב הלימודים המתבצעים במוסדות, ותומכים בלימודים המתבצעים על ידי הסגל הבכיר.

השביתה תכלול את חברי הסגל הזוטר במכללה האקדמית תל אביב-יפו, שנקר, המכון הטכנולוגי חולון, כנרת, רופין, אשקלון, הדסה בירושלים, והמכללה להנדסה עזריאלי - שהלימודים בהן היו אמורים להתחדש מחר באופן מלא.

השביתה תתקיים במחאה על הסחבת במו"מ בינם לבין הנהלות המכללות ומשרד האוצר על תנאי העסקתם של הסגלים במהלך תקופת הלמידה מרחוק, בעקבות משבר הקורונה. בימים האחרונים מתקיים מו"מ מקרטע בין חברי הסגל במכללות לבין משרד האוצר, משרד ההשכלה הגבוהה והמל"ג. יו"ר ועדת החינוך, רם שפע, התערב גם הוא במשבר, וניסה להגיע להצעת פשרה בין הצדדים.

במידה ולא יושגו הסכמות, ביום ראשון הבא יירשמו שיבושים גם במכללה האקדמית ספיר, מכללת אחווה ומכללת סמינר הקיבוצים, שצפויה לפתוח את שנת הלימודים ב-1 בנובמבר. זו הפעם הראשונה שבה הסגלים הזוטרים במספר מכללות ציבוריות מתאחדים ומכריזים על שביתה.

הסגלים הזוטרים במכללות דורשים לשפר את תנאי העסקתם והביטחון התעסקותי שלהם, מכיוון שכיום הם מפוטרים בסופו של כל סמסטר. בנוסף, הם דורשים לעדכן את תנאי עבודתם ושכרם ללמידה מרחוק, שצפויה להימשך לכל אורך הסמסטר הקרוב, וייתכן שגם בסמסטר ב׳.

לפני כשנתיים וחצי נחתמו הסכמים קיבוציים עם הסגלים הזוטרים בחלק מהמכללות שהסדירו את תנאי העסקתם – אך בשאר המכללות לא הושגו הסכמות דומות.

לטענת נציגי איגוד חברי הסגל הזוטר במכללות, "ראשי המכללות והאוצר מציבים אותנו ואת הסטודנטים בפני מבוי סתום. אנו קוראים לראשי המערכת להתעשת, למנוע פגיעה מיותרת בסטודנטים ובמרצים ולהתקדם במו"מ אשר יסדיר אחת ולתמיד את תנאי ההעסקה של כ- 7,000 חברי הסגל ה'זוטר' במכללות הציבוריות, אשר מלמדים כ-60 אלף סטודנטים, ואשר בלעדיהם לא תתקיים השכלה גבוהה בפריפריה".

תגובת ועד ראשי המכללות: "הענקנו ביטחון תעסוקתי והטבות משמעותיות בתנאי העסקתם של עשרות אלפי חברי וחברות סגל זוטר. ארגון עובדים שבוחר בהשבתה בזמן משבר חסר תקדים במדינת ישראל פועל בחוסר אחריות כלפי הסטודנטים, הסגל האקדמי והחברה הישראלית.

"ב-7 מכללות כבר נחתמו הסכמים מקומיים. מרצים אשר מועסקים כסגל עמית שיפרו את מעמדם האקדמי בהיבטי שכר, זכויות סוציאליות והביטחון התעסוקתי. העת הזו, כאשר כלל המשק מצוי בעיצומו של משבר בריאותי, כלכלי, תעסוקתי וחברתי מתגלגל וחסר תקדים, מחייבת את כולנו לפעול באחריות ולהתכתב עם המציאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט