משרד החינוך מציג: רכישת מחשבים ב-1.2 מיליארד שקל ללא מכרז

הליך בחירת ספקי המחשבים באחד המכרזים הגדולים במערכת החינוך לא יהיה פתוח לכל, אלא רק לקבוצת ספקים שנבחרו בהליכים קודמים ■ המטרה: לזרז הליכים

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
למידה מרחוק בתל אביב, באפריל.  לכ-20% מהתלמידים במערכת החינוך אין מחשב בבית
למידה מרחוק בתל אביב, באפריל. לכ-20% מהתלמידים במערכת החינוך אין מחשב בביתצילום: אייל טואג
ליאור דטל
ליאור דטל

הממשלה החליטה שלא לערוך מכרז פומבי בין ספקי מחשבים, בהליך רכישתם לבתי הספר ולאלו שיושאלו לתלמידים שאין להם מחשב.

כתוצאה מכך, ההליך של בחירת ספקי המחשבים באחד המכרזים הגדולים במערכת החינוך לא יהיה פתוח לכולם, אלא רק לקבוצה של ספקים שנבחרו בהליכים קודמים על ידי המדינה.

הליך רכש המחשבים היה אמור להתחיל כבר בחופש הגדול, אך התעכב. ההודעה לספקים פורסמה לפני כשבוע, והליך בחירתם צפוי להסתיים בשבוע הבא - עם פתיחת שנת הלימודים. כך ששנת הלימודים תיפתח ביום שלישי הקרוב, והליך רכש המחשבים יחל רק לאחר מכן, וצפוי להימשך תקופה ארוכה.

במשרד החינוך אמרו כי עד חודש ינואר, סוף הסמסטר הראשון, יירכשו כמחצית מכמות המחשבים הנדרשת, והיתר עד לסוף שנת הלימודים. אך גלל העיכוב בלוחות הזמנים, ייתכן כי המדינה תתקשה לעמוד ביעדים אלה. מקורות במערכת החינוך העריכו כי אין בארץ כמות מחשבים נדרשת לצורך מחשוב בתי הספר, וכי יהיה צורך לייבא מחשבים מחו"ל.

במסגרת ההליך, המדינה אמורה לרכוש כ-144 אלף מחשבים ועוד כ-60 מכשירים ניידים כשרים לאוכלוסיה החרדית. בפועל, לכ-375 אלף תלמידים אין מחשב בביתם. התוכנית אמורה לסייע לתלמידי כיתות ה'-י"ב ללא מחשב, לא כולל תלמידים במגזר החרדי, על ידי התקנת ספריות להשאלת מחשבים בבתי הספר. בתי ספר מוחלשים היו אמורים לקבל מחשב אחד לכל ארבעה תלמידים במוסד, ובתי ספר מבוססים מחשב אחד לכל 45 תלמידים במוסד. עם זאת, במקרה של השבתת מערכת החינוך או סגר, לכ-20% מתלמידי כיתות א'-ה' יהיה קושי להשתתף בלמידה מרחוק. בנוסף, המשרד תכנן לרכוש מחשבים ולחבר לאינטרנט כיתות לימוד ב-1,800 בתי ספר.

משרד החינוך כבר פרסם קול קורא לרשויות המקומיות שבו תיאר את התנאים לקבלת המחשבים, ותכנן לפרסם מכרז פומבי, אך לאחר מכן מחק את הקול הקורא ודחה את המכרז. החברה הכלכלית של מרכז השלטון המקומי הציעה להשתתף בתחילה במכרז ולספק עשרות אלפי מחשבים. בסופו של דבר, הוחלט כאמור שלא לפרסם מכרז פומבי ולהסתפק בהליך סגור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?