נפתר המשבר באוניברסיטאות: עד 10% מהבחינות ייערכו בקמפוסים

המל"ג והאוניברסיטאות קיבלו את הצעת הפשרה של התאחדות הסטודנטים, שלפיה כל מוסד אקדמי יוכל להחליט אילו בחינות יתקיימו בקמפוס ואילו ייערכו מרחוק - בלי לקבל על כך אישור מראש מהמל״ג

ליאור דטל
ליאור דטל
סטודנטים בקולג' במהלך בחינה
צילום אילוסטרציהצילום: Getty Images/OJO Images RF
ליאור דטל
ליאור דטל

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והאוניברסיטאות קיבלו היום (ה') את הצעת הפשרה של התאחדות הסטודנטים, שתאפשר לקיים חלק מבחינות סוף הסמסטר בקמפוסים - ולא מרחוק. בכך הגיע לסיומו המשבר שאיים לפגוע באלפי סטודנטים.

לפי הפשרה שהתקבלה, האוניברסיטאות יוכלו לקיים עד 10% מהבחינות בקמפוסים, והיתר ייערכו מרחוק או יומרו בעבודות. כל מוסד אקדמי יוכל להחליט אילו בחינות יתקיימו בקמפוסים ואילו ייערכו מרחוק, בלי לקבל על כך אישור מראש מהמל״ג. בנוסף, הוחלט כי סטודנטים שלא יוכלו להיבחן באופן מקוון מחוץ לקמפוסים - יוכלו להיבחן בתוך הקמפוסים; ומנגד, סטוודנטים שלא יוכלו להגיע לבחינה בקמפוסים מפני שהם נמצאים בבידוד או בקבוצות סיכון - יקבלו הזדמנות לבצע הערכה חליפית כבר בסמסטר הנוכחי.

המשבר נוצר לאחר שקבינט הקורונה קיבל את הצעתו של שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין, לבטל את רוב הבחינות שמתקיימות בקמפוסים, ולאפשר לאוניברסיטאות לקיים חלק קטן מהבחינות מאז יום ראשון, באישור המל"ג. האוניברסיטאות מחו על ההחלטה, שלדבריהן התקבלה באופן-חד צדדי וללא הודעה מראש; ועל כך שאלקין סירב לקיים דיון על הצעת הפשרה שהגישו, שהיתה מאפשרת לקיים חלק מהבחינות בקמפוסים.

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטיםצילום: התאחדות הסטודנטי

לפי האוניברסיטאות, לא ניתן להחליף בחינות בתחומים כמו רפואה, הנדסה ומדעים בבחינות מרחוק, וביטולן עלול היה לפגוע בסטודנטים. בנוסף, האוניברסיטאות הזכירו כי משרד הבריאות הציג מתווה המאפשר לקיים את הבחינות בקמפוסים, והעירו כי המדינה ממשיכה לקיים בחינות בגרות בתיכונים ובחינות במכללות המקצועיות.

אתמול עתרו האוניברסיטאות לבג"ץ, אך העתירה נדחתה לאחר שאלקין קבע פגישה של המל"ג בנושא, שנערכה היום. בפגישה התקבל המתווה שהציגה התאחדות הסטודנטים.

שלומי יחיאב, יו״ר ההתאחדות, אמר כי ״מדובר בבשורה לאלפי סטודנטים שיוכלים כעת לגשת למבחנים ולסיים את התואר. אנו שמחים שהצלחנו להביא לפתרון המשבר. המתווה שומר על עקרונות משרד הבריאות ועל האוטונוטמיה של המוסדו תהאקדמיים. הגיעה העת להתגבר על המחלוקות, להכיר בתרומה של כל צד ולשלב כוחות״.

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: ״האוניברסיטאות יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות. לאורך כל הדרך עומדת לנגד עינינו הדאגה לבריאותם ועתידם של הסטודנטים, ואנו מברכים על ההחלטה, המשאירה בידי המוסדות את קביעת סדרי העדיפויות בכל הקשור לנושאים אקדמיים״.

אלקין מסר: "אני מברך את חברי המל"ג, שביחד איתם גיבשנו הצעה שעברה פה אחד. הצעה שמצד אחד שומרת על בריאותם של הסטודנטים ובני משפחותיהם, לפי דרישות משרד הבריאות, ומצד שני מאפשרת למוסדות להשכלה גבוהה לבנות מחדש את לוח הבחינות של הסמסטר הזה בתנאים החדשים. ההצעה תביא יציבות לסטודנטים, ותאפשר להם להיערך כמו שצריך למבחנים ולעבור אותם בהצלחה בתקופה הלא פשוטה הזו שכולנו עוברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"