נפתר המשבר באוניברסיטאות: עד 10% מהבחינות ייערכו בקמפוסים

המל"ג והאוניברסיטאות קיבלו את הצעת הפשרה של התאחדות הסטודנטים, שלפיה כל מוסד אקדמי יוכל להחליט אילו בחינות יתקיימו בקמפוס ואילו ייערכו מרחוק - בלי לקבל על כך אישור מראש מהמל״ג

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים בקולג' במהלך בחינה
צילום אילוסטרציהצילום: Getty Images/OJO Images RF
ליאור דטל
ליאור דטל

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והאוניברסיטאות קיבלו היום (ה') את הצעת הפשרה של התאחדות הסטודנטים, שתאפשר לקיים חלק מבחינות סוף הסמסטר בקמפוסים - ולא מרחוק. בכך הגיע לסיומו המשבר שאיים לפגוע באלפי סטודנטים.

לפי הפשרה שהתקבלה, האוניברסיטאות יוכלו לקיים עד 10% מהבחינות בקמפוסים, והיתר ייערכו מרחוק או יומרו בעבודות. כל מוסד אקדמי יוכל להחליט אילו בחינות יתקיימו בקמפוסים ואילו ייערכו מרחוק, בלי לקבל על כך אישור מראש מהמל״ג. בנוסף, הוחלט כי סטודנטים שלא יוכלו להיבחן באופן מקוון מחוץ לקמפוסים - יוכלו להיבחן בתוך הקמפוסים; ומנגד, סטוודנטים שלא יוכלו להגיע לבחינה בקמפוסים מפני שהם נמצאים בבידוד או בקבוצות סיכון - יקבלו הזדמנות לבצע הערכה חליפית כבר בסמסטר הנוכחי.

המשבר נוצר לאחר שקבינט הקורונה קיבל את הצעתו של שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין, לבטל את רוב הבחינות שמתקיימות בקמפוסים, ולאפשר לאוניברסיטאות לקיים חלק קטן מהבחינות מאז יום ראשון, באישור המל"ג. האוניברסיטאות מחו על ההחלטה, שלדבריהן התקבלה באופן-חד צדדי וללא הודעה מראש; ועל כך שאלקין סירב לקיים דיון על הצעת הפשרה שהגישו, שהיתה מאפשרת לקיים חלק מהבחינות בקמפוסים.

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטיםצילום: התאחדות הסטודנטי

לפי האוניברסיטאות, לא ניתן להחליף בחינות בתחומים כמו רפואה, הנדסה ומדעים בבחינות מרחוק, וביטולן עלול היה לפגוע בסטודנטים. בנוסף, האוניברסיטאות הזכירו כי משרד הבריאות הציג מתווה המאפשר לקיים את הבחינות בקמפוסים, והעירו כי המדינה ממשיכה לקיים בחינות בגרות בתיכונים ובחינות במכללות המקצועיות.

אתמול עתרו האוניברסיטאות לבג"ץ, אך העתירה נדחתה לאחר שאלקין קבע פגישה של המל"ג בנושא, שנערכה היום. בפגישה התקבל המתווה שהציגה התאחדות הסטודנטים.

שלומי יחיאב, יו״ר ההתאחדות, אמר כי ״מדובר בבשורה לאלפי סטודנטים שיוכלים כעת לגשת למבחנים ולסיים את התואר. אנו שמחים שהצלחנו להביא לפתרון המשבר. המתווה שומר על עקרונות משרד הבריאות ועל האוטונוטמיה של המוסדו תהאקדמיים. הגיעה העת להתגבר על המחלוקות, להכיר בתרומה של כל צד ולשלב כוחות״.

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: ״האוניברסיטאות יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות. לאורך כל הדרך עומדת לנגד עינינו הדאגה לבריאותם ועתידם של הסטודנטים, ואנו מברכים על ההחלטה, המשאירה בידי המוסדות את קביעת סדרי העדיפויות בכל הקשור לנושאים אקדמיים״.

אלקין מסר: "אני מברך את חברי המל"ג, שביחד איתם גיבשנו הצעה שעברה פה אחד. הצעה שמצד אחד שומרת על בריאותם של הסטודנטים ובני משפחותיהם, לפי דרישות משרד הבריאות, ומצד שני מאפשרת למוסדות להשכלה גבוהה לבנות מחדש את לוח הבחינות של הסמסטר הזה בתנאים החדשים. ההצעה תביא יציבות לסטודנטים, ותאפשר להם להיערך כמו שצריך למבחנים ולעבור אותם בהצלחה בתקופה הלא פשוטה הזו שכולנו עוברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט