האוניברסיטאות נגד אלקין: "מנסה למנות לוות"ת יס-מן שאינו עומד בתנאי הסף"

בוועד ראשי האוניברסיטאות טוענים כי "הניסיונות החוזרים ונשנים להצר את החופש האקדמי פוגעים בראש ובראשונה במדינת ישראל ובציבור הרחב" ■ השר אלקין: "המועמד לחברות בוות"ת שהשר יהיה נציג מאוניברסיטת אריאל, שהיא האוני' הצעירה ביותר"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זאב אלקין, השר להשכלה גבוהה ומשאבי המים
זאב אלקין, השר להשכלה גבוהה ומשאבי המיםצילום: אמיל סלמן
ליאור דטל
ליאור דטל

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) מביע התנגדות להחלטת שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין, שעלולה, לטענתם, להחליש את כוחן של האוניברסיטאות ולנטרל את יכולת השפעתן על מערכת ההשכלה הגבוהה.

בור"ה טוענים גם כי מינויו של נציג מטעם אוניברסיטת אריאל לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) עלול לפגוע בקשרים האקדמיים של ישראל עם מדינות האיחוד האירופי, המעבירות תקציבי מחקר במיליארדי שקלים לישראל בכל שנה, במסגרת שיתופי פעולה מחקריים עם האיחוד.

אלקין הודיע באחרונה כי ימנה לוועדה לתכנון ותקצוב את רקטור אוניברסיטת אריאל, פרופ׳ מיכאל זינגרד, על חשבון מקום בוועדה שהיה שמור לנציגי אוניברסיטאות המחקר הוותיקות. בכך, יבוטל הרוב שהיה להן בוועדה המשמשת כזרוע הביצוע של המועצה להשכלה גבוהה, האחראית על חלוקת התקציבים ועל הפיקוח עליהם.

בנוסף, אלקין החליט להביא את מינויו של זינגרד לוועדה, או של כל חבר אחר, ללא היוועצות עם האוניברסיטאות, כפי שהיה נהוג בעבר. עד כה, לאוניברסיטאות היו שלושה חברים בוועדה, מתוך שבעת החברים בה, כולל יושבת הראש, פרופ' יפה זילברשץ, ובעקבות החלטתו של אלקין יישארו בוועדה שני נציגים לאוניברסיטאות, ולא תהיה להם יותר יכולת השפעה בוועדה.

פרופ' רון רוביןצילום: אייל טואג

בנוסף, בוור"ה טוענים כי זינגרד אינו עומד בתנאי הסף המקובלים מבחינה אקדמית לכהונה בוועדה.

מלשכתו של אלקין נמסר כי בכל מקרה, המועמד הבא מטעמו לוות״ת יהיה מטעם אוניברסיטת אריאל.

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין המכהן כיו"ר ור"ה כתב לאלקין כי מדובר ב"מינויו של יס-מן המחויב לשר הממונה".

פרופ' רובין כתב עוד כי "מינוי אקדמי מטעמים לא עניינים משמעותו אחת - פוליטיזציה של הוועדה המקצועית והבלתי תלויה העוסקת בחלוקת תקציבי המוסדות".

בוור"ה מפנים את תשומת לבו של אלקין לכללי המועצה להשכלה הגבוהה, הקובעים כי חמישה מבין שבעת חברי ות"ת יהיו בעלי מעמד אקדמי בכיר בהשכלה הגבוהה בתחומים שונים, ואילו המועמד מטעמו של אלקין "לא עונה אפילו על דרישות המינימום של קריטריון זה". בוור"ה מסבירים כי "עבודתו האקדמית של זינגרד אינה עומדת בתנאי הסף שהיו מאפשרים לו לקבל קביעות באף אוניברסיטת מחקר אחרת בארץ".

עוד נכתב כי "ות"ת הוקמה על פי חוק מתוך הבנה של המחוקק כי אסור ששיקולים פוליטיים צרים הם שיקבעו את אופן זרימת החמצן התקציבי, המזין את המחקר והמדע בישראל. ות"ת אמורה להיות החיץ שמונע שימוש ציני בתקציבי המחקר וההוראה כשוט פוליטי לשליטה באוניברסיטאות ובמחקר בישראל. מהלך מעין זה עלול לסכן את כל המוסדות להשכלה גבוהה בישראל, ובמיוחד את אוניברסיטאות המחקר. הניסיונות החוזרים ונשנים להצר את החופש האקדמי פוגעים בראש ובראשונה במדינת ישראל ובציבור הרחב".

עוד קודם לכן העביר אלקין מכתב לוור"ה, ובו טען כי "היות שוועד ראשי האוניברסיטאות בחר שלא להכניס את אוניברסיטת אריאל למסגרתו ואינו מייצג אותה לצערי, לא נותר לי אלא לפנות לנשיא אוניברסיטת אריאל ולבקש את המלצתו על מועמד מתאים לוות"ת. יש לפרופ' זינגרד ניסיון ניהול אקדמי בכיר ועשיר, הוא כיהן יותר מ-10 שנים כדיקן הפקולטה למדעי הטבע באריאל, ומשנת 2008 מכהן כרקטור. הוא עתיד לסיים תפקיד זה טרם מינויו לוות"ת. עוד אציין כי טרם היה חבר בוות"ת שבא מאוניברסיטת אריאל, שהינה האוניברסיטה הצעירה ביותר במערכת ההשכלה הגבוהה".

עוד מסר אלקין, כי בכוונתו להתייעץ עם ראש ות"ת, פרופסור יפה זילברשץ, ולקבל החלטה משותפת לגבי התגובה למכתב של ור"ה. "בכל מקרה המועמד לחברות בוות"ת שהשר יציע לאישור מל"ג, יהיה נציג מאוניברסיטת אריאל, שהיא האוניברסיטה הצעירה ביותר, והמועמד יגיע מעולם מדעי הטבע שכיום לא מיוצג כלל בוות"ת. על שני עקרונות אלה השר לא מתכוון לוותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד