מדריך |

החופש הגדול מתחיל: מה יקרה בגנים ובבתי הספר היסודיים - וכמה זה יעלה למדינה ולהורים

בעקבות החלטת בית הדין לעבודה שלא לקצר את החופש הגדול עולות מספר שאלות ■ מה הוביל להחלטה? מי יישא בעלויות? והאם יקוצרו חופשות אחרות בשנה הבאה? כל התשובות

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים בחופש הגדול
תלמידים בחופש הגדולצילום: אלון רון
ליאור דטל
ליאור דטל

החופש הגדול לא יקוצר - תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים יצאו לחופשה אתמול (ו'), ותלמידי גני הילדים ובתי הספר היסודיים יסיימו את שנת הלימודים ב-30 ביוני, כך שנותרו להם עוד 9 ימי לימודים בלבד.

שר החינוך יואב גלנט, החליט שלא לחייב את הסתדרות המורים - המייצגת את הגננות והמורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים - לעמוד בהסכם שחתמה מול המדינה על קיצור החופש הגדול ב-9 ימים.

אתמול הכריע בית הדין הארצי לעבודה שלא לחייב את מורי כיתות י', המאוגדים בארגון המורים, לקצר את החופש הגדול ב-9 ימים.

כתוצאה מכך, הורים לילדים בגילאי גן ובית הספר היסודי יתקשו לחזור לשגרת עבודה ולא יינתן פתרון לתלמידים שצברו פערים חינוכיים וברכישת מיומנויות בבתי הספר וגני הילדים. משרד החינוך הודיע כי יציע להורים לתלמידי גני הילדים וכיתות א'-ד' להשתתף בקייטנה מסובסדת בבתי הספר ("בתי הספר של החופש הגדול"), שתימשך עד 6 באוגוסט בעלות של עד 540 שקל לכל תלמיד.

>> מה הוביל לביטול הקיצור של חופש הגדול?

בחודש אפריל, בתקופת ההשבתה של מערכת החינוך, הסכימה הסתדרות המורים לקצר את החופש הגדול של מוריה ב-9 ימים, ואילו ארגון המורים לא הגיע לסיכום דומה מול המדינה והודיע למוריו כי יסיימו את שנת הלימודים כרגיל. לאחרונה, הודיעה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד כי לפי ההסכם שנחתם מולה, יש לחייב גם את מורי כיתות י' לעבוד בחופש הגדול, ודרשה שכך ייעשה. כתוצאה מכך, קבע שר החינוך גלנט כי כל המורים במערכת החינוך חייבים בקיצור החופש הגדול.

משרד החינוך ומשרדי האוצר גררו את ארגון המורים, בראשות רן ארז, לבית הדין לעבודה. אתמול הכריע בית הדין לטובת ארגון המורים וקבע כי לא ניתן לחייב את ארגון המורים בהסכם שנחתם עם הסתדרות המורים. כתוצאה מכך, הודיעה בן דוד כי גם ההסכם שנחתם מול הסתדרות המורים מבוטל.

>> למה זה קרה?

מכיוון שבמשך כל שלושת החודשים האחרונים, משרדי החינוך והאוצר לא הצליחו לשתף פעולה ולקבל החלטה מוסכמת על קיצור החופש הגדול עד לרגע האחרון. אם המדינה היתה רוצה לקצר את החופש הגדול, בגלל המשבר הענק במערכת החינוך כתוצאה מהתפשטות הקורונה - היה עליה להודיע על כך מראש. הממשלה גם קיבלה החלטה שהיתה מאפשרת להאריך את הלימודים ללא הסכמת ארגוני המורים, תחת צווי חירום, אך משרד החינוך סירב ליישם אותה.

בסופו של דבר, המדינה החליטה לחייב את מורי ארגון המורים להמשיך בשנת הלימודים רק כדי להציל את ההסכם עם הסתדרות המורים. טענות המדינה כפי שהובאו בבית הדין לעבודה היו הפוכות לאופן שבו התנהלה בתקופת המשבר, והשופטים גם נזפו במשרדי הממשלה על כך שחיכו עד ליום האחרון ללימודים.

>> מה יקרה בגנים ובבתי הספר היסודיים?

ב-1 ביולי המדינה תפעיל קייטנות מסובסדות (תוכנית בתי הספר של החופש הגדול) בגני הילדים ובכיתות א'-ד' (כולל), בעלות של מאות מיליוני שקלים מקופת המדינה, ובתשלומי הורים של עד 540 שקל לילד, כך שהעלות של אי קיצור החופש הגדול תגולגל למשלמי המסים ועל חשבון תשלומי הורים נוספים. במקור, משרדי הממשלה התכוונו להפעיל את התוכנית באמצע יולי, בהנחה שהחופש הגדול יקוצר - אך כעת החליטה המדינה להאריך את תקופת הקייטנה בשבועיים נוספים כדי לאפשר לתלמידים להישאר במסגרת החל מה-1 ביולי.

>> האם תשלומי ההורים יעלו בגלל תוספת הימים?

רן ארז, יו"ר ארגון המוריםצילום: מוטי מילרוד

לא. תשלומי ההורים עבור השתתפות בקייטנות לא יעלו בעקבות הארכת פעילות הקייטנות, אך הם עלו באופן משמעותי בהשוואה למחיריהם בשנה הקודמת. מחירי בתי הספר של החופש הגדול יסתכמו בעד 540 שקל לכל תלמיד - גבוה ב-20% ממחירהם בשנה שעברה. זאת, על אף הציפייה במערכת החינוך כי הממשלה תספק פתרון נוח יותר להורים, בעקבות משבר הקורונה. בנוסף, העלות לא כוללת צהרונים, כך שהורים שירצו להשאיר את ילדיהם בקייטנות שבבתי הספר עד לשעות אחר הצהריים יצטרכו להוסיף תשלומים של כ-900-800 שקל לכל תלמיד.

>> האם זה פתרון טוב?

מדובר בפתרון שיספק מסגרת לילדים שהוריהם חייבים לצאת לעבודה, אך לא במסגרת חינוכית. הקייטנות מתמקדות בשמרטפות ולא בחינוך, וכן בשיעורי העשרה, חוגים, פעילויות ספורט ולעתים גם צפייה בסרטים ותוכניות טלוויזיה.

>> מה המשמעות של החלטת בית הדין עבור ארגוני המורים?

מדובר בניצחון משמעותי מאוד של ארגון המורים, בראשות רן ארז. לאחר שנים שבהן כוחו של ארגון המורים הוחלש בבתי הדין לעבודה, הוא השיג ניצחון כפול - הצליח לבטל את כוונת המדינה לחייב את המורים המאוגדים בארגון שהוא מוביל לעבוד בחופש הגדול או לקצץ בשכרם, אך גם קצר הישגים עבור מורי הסתדרות המורים, בכך שהביא לביטול ההסכם של הסתדרות המורים, שנידב אותם לעבודה נוספת במהלך החופש הגדול.

>> כמה זה יעלה למדינה?

עלות הקייטנות היתה אמורה להסתכם בכ-700 מיליון שקל מתקציב המדינה עבור פעילות של כשלושה שבועות. אך כעת, בגלל הצורך להאריך את התוכנית בשבועיים, עלות התוכנית תגדל בכ-400 מיליון שקל לפחות לפי הערכות. עם זאת, שר החינוך גלנט אמר כי התוספת לתקציב תהיה נמוכה יותר.

>> מדוע יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים, יכולה להפר את ההסכם שעליו היא חתומה?

ההסכם עם הסתדרות המורים כלל סעיף שקובע כי מוסכם על המדינה ועל הסתדרות המורים כי מורי הסתדרות המורים לא יחזירו יותר ימים מאלו שיחזירו מורי כיתות י' המיוצגים בארגון המורים. זאת, למרות שארז הודיע מראש כי לא יסכים לקצר את החופש הגדול עבור מורי ארגון המורים. מאחר שבית הדין לעבודה קבע כי לא ניתן לחייב את מורי ארגון המורים בעבודה בחופש הגדול, הודיעה בן דוד כי היא חוזרת בה מהסיכום מול המדינה. זאת, על אף שבית הדין קבע כי ההחלטה מתייחסת אך ורק לארגון המורים, ואף הדגיש כי ההכרעה לא תקפה כלפי הסתדרות המורים. עם זאת, שר החינוך הודיע כי הוא אינו מתכוון לחייב את מורי ההסתדרות לעמוד בסיכום שהושג מולם.

>> האם ייתכן שחלק מהימים יוחזרו על חשבון חופשות החגים בשנת הלימודים הבאה?

מסתמן שלא. בניגוד להמלצות של גורמים שונים, משרדי החינוך והאוצר התעקשו לכל אורך הדרך להתמקד רק בקיצור החופש הגדול ולא קידמו פתרונות אחרים, כמו קיצור חופשות החגים בשנת הלימודים הבאה, כך שמסתמן שגם שנת הלימודים הקרובה תיפתח עם חופשות החגים הארוכות של חגי תשרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"