הלחצים של המורים חזרו אליהם - בצורת איומים לפגיעה בשכר

בראשונה, אחד מארגוני המורים דרש ממשרדי החינוך והאוצר לפגוע בתנאי ההעסקה של המורים בארגון השני ■ מאז תחילת המשבר, משרד החינוך התנגד לפגיעה בשכר המורים. היום הוא שינה את גרסתו

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יפה בן דוד ורן ארז
יו"ר הסתדרות המורים יפה בן דוד וראש ארגון הרופאים רן ארז. ספק אם אפשר לחייב ארגון עובדים אחד לעבוד תחת תנאים שסוכמו עם ארגון עובדים אחרצילום: אמיל סלמן ומוטי מילרוד
ליאור דטל
ליאור דטל

בראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה, הנחה היום (ב') משרד האוצר באופן רשמי לנכות את שכרם של המורים שלא יסכימו לעבוד בחופש הגדול. עד מהרה, ההנחיה יכולה לחול גם על שאר המורים, שעלולים לעמוד בפני איומים בקיצוץ שכרם.

ההנחיה מתייחסת בינתיים בעיקר למורי כיתות י' לאחר שאתמול - חמישה ימים לפני המועד המקורי לסיום הלימודים - הודיע שר החינוך, יואב גלנט, כי הם יעבדו תשעה ימים נוספים ויצאו לחופש הגדול ב-1 ביולי.

מאז פרוץ משבר הקורונה, משרד האוצר לא מימש את איומיו לקצץ בשכר המורים שלא יעבדו בחופש הגדול, בין היתר בשל התנגדות ארגוני המורים והתנגדות משרד החינוך למהלכים כאלה. היום, בפעם הראשונה, הדברים גם מתואמים ומוסכמים עם משרד החינוך.

עד כה, משרד החינוך התנגד לפגיעה בשכר המורים. מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, ושר החינוך הקודם, רפי פרץ, אף שיבחו כמה פעמים בחודשים האחרונים את המורים על התגייסותם ללמידה מרחוק החל ביום הראשון של הסגר, ואמרו כי הלמידה מרחוק הינה שוות ערך ללמידה בכיתה.

היום שינה משרד החינוך את גרסתו. ההנחיות של משרד האוצר מבוססות על מכתב ששלח היום אבוהב, שבו הוא מודה כי השבועיים הראשונים ללמידה מרחוק - מ-15 במרץ ועד תחילת אפריל - היו "תקופת התארגנות", וכי היא בוצעה על ידי המורים מבלי שהיו להם הנחיות מסודרות ממשרד החינוך.

לדבריו, ההנחיות הנוגעות למורי התיכונים על האופן שבו עליהם ללמד מרחוק הועברו אליהם רק ב-6 באפריל. בכך, משרד החינוך סיפק את הגושפנקא לאיום בקיצוץ בשכר המורים: אם במשך יותר משבועיים המורים עבדו כפי שעלה על רוחם וללא הנחיות מסודרות (בניגוד לדברי בכירי המשרד בעבר), אזי ניתן לקבוע כי לא היה ראוי לשלם להם שכר מלא, וכי אם לא יעבדו בחופש הגדול - השכר שקיבלו יחשב כשכר חורג והם ייאלצו להחזיר אותו למדינה.

המורים נגד המורים

קשה להאמין, אבל התקדים הזה נולד בשל לחצים שהפעילו המורים עצמם - שבמשך שלושת החודשים האחרונים ניהלו מאבק שדרש להכיר בלמידה מרחוק כעבודה במשרה מלאה.

משרדי החינוך והאוצר נדרשו לגלות את היצירתיות הזאת בעקבות דרישה של מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, לחייב את מורי כיתות י' המאוגדים בארגון המורים לעבוד תשעה ימים נוספים בחופש הגדול, כפי שהיא הסכימה שהמורים המאוגדים בהסתדרות המורים - הגננות ומורי כיתות א'-ט' - יעבדו בימים הנוספים בחופש הגדול. בן דוד הסתמכה על סעיף בהסכם שנחתם עמה, הקובע כי קיצור החופש הגדול יחול גם על מורי כיתות י'. זאת, אף שהמדינה לא הגיעה לסיכום דומה עם מורי התיכונים.

זאת הפעם הראשונה שבה ארגון מורים אחד מוביל לפגיעה בתנאי ההעסקה - עבודה בחופש או קיצוץ שכר - של מורים המאוגדים בארגון מורים אחר.

אבל ההשלכות של הצעד הזה עלולות לפגוע גם במורי הסתדרות המורים של בן דוד. למעשה, משרד החינוך קבע היום לראשונה כי ייתכן שהלמידה מרחוק שהתבצעה במארס לא שוות ערך ללמידה בשגרה - והקביעה הזאת אינה מוגבלת רק למורי כיתות י' בלבד. גם ההנחיה של משרד האוצר לקצץ בשכר המורים כוונה אמנם למורי התיכונים, אך בעתיד ניתן יהיה לייחס אותה גם למורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים וכן לגננות.

בפועל, החלטת האוצר ומשרד החינוך עלולה להתנקם גם בהסתדרות המורים עצמה - ולהוביל בסופו של דבר להביא לקיצוצי שכר גם של מורי הסתדרות המורים.

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, כבר הודיע כי כל מורי התיכונים, כולל מורי כיתות י', ייצאו לחופשה במועד המקורי ולא יעבדו בחופש הגדול. כתוצאה מכך, האוצר ידרוש לקצץ בשכר המורים, ויבקש מבית הדין לעבודה לחייב אותם ללמד - תחת צווי מניעה.

במקרה שבו מורי התיכונים לא ילמדו בחופש הגדול, בן דוד עשויה לממש את איומיה ולבטל את הסיכום עמה על קיצור החופש הגדול עבור מורי הסתדרות המורים. במקרה כזה, מכיוון האוצר דרש לקצץ בשכר מורי התיכונים, הוא ייאלץ לדרוש לקצץ גם בשכר המורים המאוגדים בהסתדרות המורים.

2.3 מיליון תלמידים ממתינים לתשובות

המצב המוזר שאליו נקלעה מערכת החינוך נוצר, בין היתר, בשל רצונו של משרד החינוך לא לחייב את המורים לעבוד בחופש הגדול. באפריל ,החלטת הממשלה קבעה כי יש לקצר את שבוע הלמידה מרחוק בחצי לפחות, כדי לחייב את המורים לעבוד בחופש הגדול - אך משרד החינוך סירב ליישם את ההחלטה כי רצה להגיע לסיכום עם המורים, אולם אז הסתבך בריבים הפנימיים שבין ארגוני המורים.

עד שהנושא יתברר, כ-200 אלף המורים בישראל וכ-2.3 מיליון תלמידים והוריהם ייאלצו להמתין כדי לדעת מתי תסתיים שנת הלימודים, שחודשה רק לפני כחודש. בדומה לאופן התמוה שבו ניהלה הממשלה את משבר הקורונה במערכת החינוך, גם התשובות לכך יינתנו בדקה ה-90.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"