משרד החינוך הודיע על הארכת שנת הלימודים; ארגון המורים מתנגד

שר החינוך, יואב גלנט, הודיע כי שנת הלימודים בכיתות ז'-י' תסתיים ב-1 ביולי, ובבתי הספר היסודיים - ב-13 ביולי ■ ארגון המורים: "שנת הלימודים מסתיימת ב-19 ביוני"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ספר
למצולמים אין קשר לכתבה. הילדים התחילו להתרחק מתפיסות סטריאוטיפיות ולראות את הילדים האחרים לא דרך הדימוי, אלא כבני אדם"צילום: מגד גוזני
ליאור דטל
ליאור דטל

שר החינוך, יואב גלנט, הודיע היום כי יחייב את מורי כיתות י' לעבוד 9 ימים נוספים במהלך החופש הגדול. מורי התיכונים המאוגדים בארגון המורים לימדו מרחוק לכל אורך תקופת ההשבתה במערכת החינוך, אך הארגון לא חתם על הסכם שמסדיר את תנאי העבודה של המורים במהלך תקופת ההשבתה מאחר שיו״ר הארגון רן ארז סירב לקצר את החופש הגדול. בכך, קיבל שר החינוך, יואב גלנט, את דרישתה של מזכ,לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, לחייב את מורי כיתות י׳ בקיצור החופש ב-9 ימים, מאחר והיא הסכימה לקצר את החופש הגדול ב-9 ימים. לדברי גלנט, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי תומכים בהחלטה.

בעקבות כך, הכריז המשרד כי שנת הלימודים בכיתות ז'-י' תסתיים ב-1 ביולי והחופש הגדול יחל ב-2 ביולי. בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים שנת הלימודים תסתיים ב-13 ביולי. לאחר מכן, יתקיימו בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים קייטנות מסובסדות (בתי הספר של החופש הגדול) בתשלום של עד 540 שקל לכל תלמיד ובתקציב של כ-700 מיליון שקל, והם ימשכו עד ל-6 באוגוסט.

בכיתות י״א-י״ב שנת הלימודים תסתיים ביום שישי הקרוב - 19 ביוני - ומבחני הבגרות יחלו ב-22 ביוני.

בנוסף, במשרד החינוך הודיעו כי בעתיד, כל יום של למידה מרחוק של המורים יהיה מוכר כיום עבודה שלם, ולא ינוכה שכר על למידה מרחוק. זאת, בהתאם למצב בתקופת ההשבתה של המערכת, אז שכר המורים שלימדו מרחוק לא קוצץ.

במהלך תקופת ההשבתה של מערכת החינוך סירב ארגון המורים בראשות רן ארז המייצג את מורי התיכון, לקיים מו״מ עם המדינה על קיצור החופש הגדול, אך הגיע עם משרד החינוך לסיכום בעל פה שמורי כיתות י״א-י״ב ימשיכו לסייע לתלמידים בלמידה לבגרות במידת הצורך גם בתקופת הקיץ, ואילו עבודתם של מורי כיתות י׳ לא הוסדרה.

הסתדרות המורים, בראשות בן דוד, המייצגת את הגננות והמורים ביסודיים ובחטיבות, הגיעה לסיכום חלקי עם המדינה על קיצור החופש הגדול כפיצוי על אובדן ימי הלימוד במהלך חודש מרץ. אז, הובטח לבן דוד כי ההסכם יחול גם על ארגון המורים בראשות ארז. עם זאת, בן דוד סירבה גם היא לקיים מו״מ עם משרד האוצר והחינוך על הסדרת עבודת המורים בתקופת ההשבתה של אפריל ומאי.

לאחרונה הודיע ארז כי מאחר שלא חתם על הסכם עם הממשלה על קיצור החופש הגדול כל המורים בתיכונים יצאו לחופשה כרגיל, ואילו בן דוד הודיעה כי במידה וכך יהיה היא תפר את ההסכם שנחתם עמה. לכן, החליט שר החינוך לחייב לבסוף את מורי התיכונים לעבוד גם כן בחופש הגדול.

במהלך תקופת ההשבתה התקבלה בממשלה החלטה בתמיכת כל השרים, כולל שר החינוך הקודם רפי פרץ, לחייב את המורים בהפחתת שעות ההוראה מרחוק לעד חצי משרה, ולחייב אותם להחזיר את שאר הימים בהם לא יעבדו בלמידה מרחוק - בחופש הגדול. עם זאת, משרד החינוך דרש לא ליישם את ההחלטה מאחר וחשש לחייב את המורים בעבודה באופן חד צדדי. עם זאת, בסופו של דבר הוא עושה זאת, לאור דרישת הסתדרות המורים.

מארגון המורים נמסר: "שנת הלימודים מסתיימת ב-19 ביוני. תלמידי כיתות י' סיימו את מלוא החומר הפדגוגי כפי שהורה מנכ"ל משרד החינוך ותלמידי כיתות י' לא הפסידו ולו יום לימודים אחד. לא ניתן לאלץ את מורי כיתות י' לעבוד בימי חופשה אשר עבורם הוא כבר עבד. אין מקור משפטי לקיצור החופש הגדול, ולא ניתן לחייב את מורי התיכונים לפקוד את בתי הספר, בוודאי כאשר אין יותר שום חומר פדגוגי רלוונטי.

"המערכת משאירה את שערי בתי הספר פתוחים רק על מנת לשרת סעיף לא חוקי בהסכם מביך שעשה משרד האוצר על גב מורי ישראל. הסעיף שבו מזכ"לית הסתדרות המורים התנתה את הסכמתה לכך להארכת שנת הלימודים בכך שגם מורי כיתות י' יאריכו את שנת הלימודים הזוי.

"תלמידי התיכונים לא פיספסו חומר ולא נותר מה ללמד. אין אף הורה שיישאר בבית כתוצאה מכך שילדו בן ה-16 ישאר בבית אלא להפך - התלמידים נחשפים עוד יותר לסיכון בבתי הספר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו