מדריך |

הגננת רוצה שנתחייב לשלם גם אם הגן ייסגר שוב - זה חוקי?

פתיחתם מחדש של הגנים והמעונות מלווה בבלבול ותסכול מצד ההורים ■ הגן מסרב להגיש ארוחות, דורש שתשלמו על חומרי חיטוי, או טוען שאסור לו לפעול בימי שישי? כך תדעו אילו מהדרישות לגיטימיות, ונובעות מהנחיות משרד הבריאות

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גן משחקים סגור, תל אביב
גן משחקים סגור, תל אביבצילום: Oded Balilty / אי־פי
ליאור דטל
ליאור דטל

פתיחתם מחדש של גני הילדים והמעונות בשבוע הקרוב, בתהליך הדרגתי, מלווה בבלבול ובתסכול של הורים. רק 70%-60% מילדי המעונות המפוקחים הורשו לחזור, וגם בגנים הפרטיים, שביום שישי חתמו על הסכם לפיצויים מהמדינה, קיימת אי ודאות רבה.

הורים בגני הילדים הפרטיים מדווחים על דרישות של בעלי הגן כתנאי לחידוש הפעילות, כמו להתחייבות של ההורים לשלם שכר גם במקרה של התפרצות חוזרת של קורונה, צמצום שעות הפעילות, או ביטול ההזנה בגן. אילו דרישות עולות בקנה אחד עם חוקי המדינה וההנחיות? המדריך הבא יעשה לכם סדר.

כתנאי לחידוש ההפעילות, בעלת הגן דורשת שנחתום על הצהרה שלפיה אנחנו מסכימים לתת לה את כל הצ׳קים ולהמשיך ולשלם מחיר מלא גם במקרה שהגן ייסגר בעתיד בעקבות גילוי מקרה קורונה. הסעיף אומר שאנחנו מסכימים שהתשלום לא יוחזר אם יהיו חודשים נוספים של חוסר פעילות.

הסעיף הזה מנוגד לחוק הגנת הצרכן, הקובע כי אסור לגבות תשלום על שירות שלא ניתן בפועל. אם הגן ייסגר בעתיד - על הגננת להחזיר את התשלום להורים.

גן ילדים בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

הגן מסרב להחזיר לנו את ההכסף ששילמנו על אפריל ומחצית מארס.

גם כאן, לפי חוק הגנת הצרכן על בעלי הגנים להחזיר להורים את שכר הלימוד עבור החודשים האלה. מעבר לכך, ההסכם שנחתם בין מפעילי הגנים הפרטיים למשרד האוצר, בעלות של 150-100 מיליון שקל, כולל פיצויים לבעלי הגנים עבור החודשים שבהם לא התקיימה פעילות בגן.

הגננת בגן הפרטי הודיעה כי הלימודים יתקיימו בימים ראשון-חמישי בלבד, בטענה שהמתווה לא מאשר לימודים למשך כל השבוע, או שהמפקחת על הגנים לא מאפשרת זאת. המשמעות היא שאנחנו נדרשים לשלם מחיר מלא על פעילות חלקית.

לפי ההנחיות של משרדי הבריאות והרווחה, הפעילות בגנים לילדים עד גיל 3 תיערך בכל ימות השבוע, כולל יום שישי. אם הגן פעל בימים ראשון-שישי בעבר, עליו להמשיך לפעול כך גם כיום. אין הוראה לסגור את הגן ביום בשישי מכל סיבה, ואין מפקחים על גנים פרטיים.

הגננת הודיעה שההוראות לא מאפשרות לה להגיש ארוחות בגן.

ההוראות של משרדי הבריאות והרווחה קובעות כי יש להמשיך לספק לילדים מזון כמו לפני המשבר - תוך שמירה על הכללים החדשים, למשל שמירת מרחק מהמבשלת או ממובילי המזון ועבודה עם כפפות ומסכות.

האם מותר לגננת לגבות שכר דומה אף שהגן עובד רק חלק מימי השבוע, או אף אין ארוחות וחוגים?

חוק הגנת הצרכן קובע כי לא ניתן לגבות תשלום על שירותים שלא ניתנו, כך שאם התשלום בוצע מראש עבור חוגים או ארוחות, ואלה לא ניתנו בפועל לילדים - ההורים צריכים לדרוש החזר כספי. בנוסף, ההסכם עם המדינה אמור לפצות את הגנים גם על ירידה בהכנסות כתוצאה מהפעלת הגן במסגרת המתווה של משרד הבריאות, ולכן אין סיבה לפנות להורים בנושא.

גן הילדים הודיע כי יום הלימודים יסתיים שעה לפני זמני הפעילות הרגילית, מפני שמשרד הבריאות מחייב להקצות שעה בסוף היום לחיטוי יסודי של כל הצעצועים והכיתות.

ההנחיות אכן קובעות כי יש לדאוג לניקיון וחיטוי בכל בוקר לפני כניסת הפעוטות למסגרת - כולל ניקוי הכיתות, המרחבים, השירותים, המעקה, הספרים והמשחקים ואף לבצע חיטוי נוסף בסוף היום. ואולם ההנחיות אינן קובעות כי יש לעשות זאת על חשבון שעות הפעילות של הגן, כך שעל הגנים לפעול במתכונת רגילה. בנוסף, ההנחיות מאפשרות לצמצם את מספר המשחקים והספרים בגן אם לא ניתן לחטא אותם ביעילות.

לגן המצולם אין קשר לנאמר בכתבה. לפעמים מה שנראה לנו ברור מאליו, לא ברור מאליו בעבור הילדיםצילום: אמיל סלמן

הגננת טוענת כי לפי ההנחיות, ההורים צריכים לממן עבור הגן רכישת חומרי חיטוי במאות שקלים, בנוסף לתשלום הרגיל.

ההנחיות אינן קובעות כי ההורים נדרשים לשלם על חומרי החיטוי, וההסכם עם הגנים הפרטיים כולל פיצויים גם על העלויות הנוספות שהם נושאים בהם כתוצאה מהמתווה. ההורים יכולים להתנדב לשלם על חומרי הניקוי, אך הם לא מחויבים לעשות זאת.

הגננת בגן הפרטי הודיעה כי היא תחלק את הילדים לשתי קבוצות וכל אחת תלמד רק שלוש פעמים בשבוע.

אם מדובר בגן לילדים עד גיל 3 - עליה להפעיל את הגן בכל ימות השבוע. חדר הכיתה אמור לאפשר מרחק אישי של שני מטרים בין הילדים, ויש להכניס אליו עד 17 ילדים שילמדו במשך שבוע שלם. אם הביקוש גבוה יותר, ניתן לפתוח קבוצה נוספת - בתנאי שיש מרחב מתאים נוסף בגן. ההוראות על לימודים במשך שלושה ימים בשבוע מתייחסות לגנים לילדים בני 6-3.

מי מפקח על הגנים הפרטיים ובודק האם הם עומדים בהוראות משרד הבריאות?

אף אחד. חוק הפיקוח על הגנים הפרטיים עדיין לא נכנס לתוקף, ולכן אף גורם לא יבדוק אם הגנים מיישמים את הנחיות משרד הבריאות. ההורים גם לא רשאים להכנס לגנים ולבדוק זאת בעצמם. היעדר הפיקוח יצר גם בלבול בקרב מפעילי הגנים הפרטיים, שכן אין להם למי לפנות כדי לקבל הדרכה ותשובות לגבי הפעלת הגן.

למה הפעילות במעונות המפוקחים חודשה בלי לתת פתרון לכל הילדים, ואילו בגני הילדים של משרד החינוך יש מענה לכל הילדים?

הסיבה לשוני היא שחוק לימוד חובה חל על ילדים בני 3 ומעלה. עבור ילדים צעירים יותר המדינה כלל לא מחויבת לספק פתרון.

משרד החינוך הודיע כי חודשה הפעילות בצהרונים של גני הילדים ובתי הספר, אבל הצהרון שלנו עדיין לא התחיל לפעול.

רק ביום שישי בצהריים הגיעו הרשויות המקומיות לסיכום עם המדינה על חידוש הפעילות בצהרונים, שלווה בתוספת תקציב של 250 מיליון שקל לרשויות. המכרז להפעלתם פורסם רק אתמול (א') בלילה, כך שהפעילות בצהרונים תחודש בקבוצות קטנות לקראת סוף השבוע או בתחילת השבוע הבא. עם זאת, גם לפי המתווה להפעלת הצהרונים - לא לכל התלמידים יהיה מקום בצהרון. הפעילות בצהרון תחודש רק אם יותר משבעה ילדים יירשמו אליו, ובכפוף למגבלה של 17 ילדים בקבוצה (כמחצית מגודל כיתה או גן). קבוצה חדשה תיפתח רק אם יהיה ביקוש של לפחות שבעה ילדים נוספים.

הילד שלי לומד בגן ציבורי, אבל רק שני ילדים מהקבוצה שלו מעוניינים לחזור לגן. הגננת מסרבת לחבר אותו לקבוצה השנייה שבה יש הרבה ילדים. אפשר לחייב אותה לעשות את זה?

לא. לפי ההנחיות של משרדי הבריאות והחינוך, על התלמידים להישאר בקבוצות שהוגדרו מראש ואסור להם להיחשף לילדי הקבוצות האחרות. הגננת אינה רשאית לשנות את מבנה הקבוצות לאחר היום הראשון ללימודים.

הילדים בגן נדרשים לשמור על ריחוק חברתי בארוחות בוקר ובמפגש - ואז בחצר הם משחקים ביחד. בשביל מה מאלצים אותם לשמור על מרחק אם בחצר הם משחקים ביחד?

בגנים אכן אין הנחיה לשמור על ריחוק בין הילדים במהלך כל שעות הפעילות, אלא רק בזמן הארוחה. המתווה מאפשר להם להתקרב אחד לשני ולצוות - כל עוד הם לא מתערבבים עם ילדי הקבוצה השנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה