נותרו ללא פתרון: הורים לילדי המעונות מאיימים לתבוע את משרד הרווחה

בשל ההגבלה של 17 ילדים בכל קבוצה בגני הילדים, בכ-40% מהילדים במעונות נותרו ללא מסגרת ■ ההורים דורשים לבטל את ההסדר הנוכחי להפעלת המעונות, ולהפעיל אותם ברוטציה של שלושה ימים בשבוע לכל קבוצה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעון בתל אביב
מעון בתל אביבצילום: אייל טואג
ליאור דטל
ליאור דטל

הורים לילדי המעונות המפוקחים בגילי עד שלוש, מאיימים לנקוט הליכים משפטיים נגד משרד הרווחה ושר הרווחה, אופיר אקוניס, בשל המתווה לחידוש הפעילות במעונות היום, שהותיר 40%-30% מהילדים במסגרות ללא פתרון.

לפי ההורים, ההסדר מונע מהם לשוב לעבודתם ולטענתם גם "עלול לגרום להשפעות שליליות ארוכות טווח על התפתחות הילדים. ההורים דורשים לבטל את ההסדר הנוכחי להפעלת המעונות, ולהפעיל אותם ברוטציה של שלושה ימים בשבוע לכל קבוצה, בדומה לאופן שבו פועלים גני הילדים.

לדברי ההורים מדובר ב"הסדר מפלה שפוגע בזכויות יסוד של ההורים וילדיהם, באופן שאינו סביר ומידתי. ההסדר המתואר פוגע פגיעה קשה וחמורה ובלתי מוצדקת בזכות לחינוך, בזכות לחופש העיסוק ובזכות לשוויון״.

לפי החלטת משרדי הרווחה, הבריאות והאוצר, הלימודים במעונות היום המפוקחים, שבהם לומדים כ-120 אלף ילדים בגילים 3-0, יחודשו השבוע, בתנאי שבכל מסגרת ילמדו עד 17 ילדים בלבד. למפעילי המעונות התאפשר לפתוח קבוצה נוספת רק במידה שיש להם מקום מתאים ואנשי צוות נוספים, וכן אפשרות להעביר את הילדים שלא נכנסו למעונות אחרים. הורים רבים מחו נגד המתווה.

משרד הרווחה הורה למפעילי המעונות המפוקחים לתת עדיפות בחזרה למעונות לילדים על פי מצבם הכלכלי של בני המשפחה, שיעור המשרה של האם, ולאמהות חד-הוריות - בהתאם לאופן הקבלה בתחילת שנת הלימודים. עם זאת, ההורים שילדיהם לא התקבלו למעונות, טוענים כי הנתונים כבר לא מעודכנים לנזקים שנגרמו להם בעקבות התפשטות הקורונה - למשל פיטורים, חופשה ללא תשלום, וקיצוצי שכר - ובכל מקרה אינם רלוונטים יותר.

לפי המכתב שהועבר למשרד הרווחה על ידי עו"ד אוהד רוזן ממשרד קלעי, רוזן ושות', "כל חטאם של הפעוטות הוא כי הוריהם אינם עונים כביכול לקרטריונים כלשהם - שאין בינם לבין הפעוטות כל קשר, ומבוססים על נתונים בלתי מעודכנים. בשל קריטריונים אלה, נגזר על הפעולות להתבצר מבודדים בבתיהם, בעוד חבריהם ישובו לשגרה. זוהי תוצאה קשה שהדעת אינה סובלת.

"ההחלטה להדיח הלכה למעשה כ-40% מהפעוטות מהמעון בתקופה זו פסולה ושערורייתית. מרגע קבלתם למעון, הפעוטות כולם שווים - ואין שום מקום להפעלה חוזרת של הקריטריונים לקבלה שאינם רלוונטיים עוד. מרשינו הסתמכו על קבלתם למעונות המפוקחים ולא שיוו בנפשם כי ייתכן כי קיימת אפשרות שילדיהם יופלו כלפי ילדים אחרים".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי "אנו ערים לפניות ההורים בנושא, אך בהתאם להנחיות משרד הבריאות נדרשנו לתת מענה מוגבל על פי הקריטריונים של 17 ילדים בכיתה. לאחר התייעצות מומחים וגורמי מקצוע בתחום הגיל הרך, ההמלצות היו לתת עדיפות ללימודים ברצף מטעמים חינוכיים וטיפוליים, ולא לקיים רוטציה. כמו כן, גם שיטת הרוטציה אינה נותנת מענה להורים בכל נושא החזרה לעבודה.

"כדי לתת מענה לכמה שיותר פעוטות, הנחינו את מפעילי הארגונים לייצר קבוצות רב גילאיות במסגרת המגבלות במידה שיהיה ביקוש, וכן ניתנה האפשרות לנייד למעונות נוספים בתוך הארגון במידת הצורך.

"בנוסף, האגף מאפשר למעונות לקלוט עוד ילדים בשטחי פעילות נוספים באמצעות מסלול ירוק ובכפוף לאישורים נדרשים. אנו תקווה שבימים הקרובים, ועם שיפור נתוני התחלואה, נוכל לחזור לשגרה מלאה לרווחת כלל ההורים והציבור כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב