הסכם עם האוצר: הגנים הפרטיים ייפתחו ביום ראשון - ויקבלו מענק של מאות שקלים לכל ילד

לפי ההסכם, על הגנים הפרטיים לעמוד בדרישות משרד הבריאות ולפתוח את הגנים בקבוצות של עד 17 ילדים בכיתה או בחדר. הגנים יקבלו מהמדינה מענק של מאות שקלים ועד 1,200 שקל לכל ילד הלומד בגן

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גן סגור בתל אביב, בחודש שעבר
גן סגור בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין
ליאור דטל
ליאור דטל

חלק מגני הילדים הפרטיים לילדים עד גיל 3 ייפתחו ביום ראשון, בעקבות הסכם שהושג הלילה (ה') עם משרד האוצר. לפי ההסכם, על הגנים הפרטיים לעמוד בדרישות משרד הבריאות ולפתוח את הגנים בקבוצות של עד 17 ילדים בכיתה או בחדר. הגנים הפרטיים יקבלו מהמדינה מענק של מאות שקלים ועד 1,200 שקל לכל ילד הלומד בגן, וכן יקבלו פטור מארנונה לשלושה חדשים ופיצוי על הירידה בהכנסות (שניתן לעסקים קטנים).

ההסכם נחתם מול חלק מהארגונים המייצגים את גני הילדים. לפי הערכות, מדובר ב-4,000-3,000 גנים פרטיים, מבין כ-10,000 גנים. גני הילדים הפרטיים אינם מפוקחים על ידי המדינה, ולכן אין אף גוף שמנחה אותם כיצד יש לפתוח את הגן, אילו פעולות יש לבצע ואף גוף ממשלתי לא מפקח על הנעשה בהם.

לפי ההסכם, הגנים הפרטיים יקבלו מענק חד-פעמי, לפי גודל הגן: גנים שיש בהם 12-7 ילדים יקבלו 350 שקל לילד (עד 4,200 שקל), גנים שיש בהם 24-13 ילדים יקבלו תוספת של 700 שקל מהילד ה-13 (עד 12.1 אלף שקל), וגנים גדולים יותר יקבלו 1,200 שקל על כל ילד החל מהילד ה-24. כך, גן עם 30 ילדים יקבל מענק של כ-30 אלף שקל.

לגני הילדים אין ארגון יציג, ולכן ההסכם נחתם רק מול כמה ארגונים המייצגים כמות גדולה של גנים פרטיים - והוא חל רק עליהם. במשא ומתן עם האוצר השתתף פורום גני הילדים הפרטיים, הכולל את הארגונים חיבה ואיגוד גני הילדים, וכן ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל, ארגון גנים ברמה אחרת וההתאגדות אין גנים-אין שגרה. בישראל קיימים גם מעונות יום פרטיים השייכים לאיגודים אחרים או פועלים באופן עצמאי, ולא ברור אם ההסכם יחול גם עליהם.

ההסכם מאפשר לגני הילדים הפרטיים לבחור את האופן שבו יפתחו את שעריהם. אם ירצו, הם יוכלו לפתוח את הגן רק עם 17 ילדים בכיתה, ואז ייתכן שלא יוכלו להחזיר את כל הילדים לגן. הם יוכלו גם לפתוח את הגן ברוטציה של שלושה ימי לימודים בשבוע לכל קבוצה, בהתאם לאופן שבו ייפתחו גני הילדים של משרד החינוך.

בישראל חיים כ-520 אלף ילדים עד גיל 3. בעקבות ההסכם, רוב המסגרות עבורם ייפתחו ביום ראשון, לאחר שאתמול בלילה הושג גם הסכם לפתיחת מעונות היום המפוקחים של מסגרות כמו ויצו, נעמת, והחברה למתנ"סים, שמאפשר לכ-70% מהם לחזור ללימודים בתנאים מסויימים.

גני הילדים הפרטיים דרשו פיצויים מוגדלים - הן בשל הפגיעה בהכנסותיהם במהלך מארס ואפריל, והן כרשת ביטחון במקרה שייאלצו להיסגר שוב בעתיד בעקבות מקרי קורונה. במשרד האוצר סירבו לספק את רשת הביטחון, אך הציעו לגנים להקים קרן ייעודית המבוסססת על הפרשות של מפעילי הגנים, ותאפשר חלוקת פיצויים לגנים שיפגעו.

זאת הפעם הראשונה שבה המדינה מכירה בגנים הפרטיים לילדים בגיל 3-0 כמוסדות הזכאים לתמיכה ממשלתית, וכמוסדות המעניקים שירות חינוכי. עד היום, היחס אליהם היה כאל שאר העסקים הפרטיים.

סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו, ציפי ברנד, הממונה על הגיל הרך בעיר אמרה כי "מדובר בהישג משמעותי. לראשונה המדינה מכירה בנחיצותו וחשיבתו של החינוך לגיל הרך ושל הגנים הפרטיים גם ברמה הערכית, וגם כצורך חיוני להסדרת והחזרת המשק לשגרה. בלי גנים ופתרונות לגילאים הרכים שוק העבודה בארץ לא יוכל להתקדם. לראשונה אני מרגישה לאחר שנים רבות של מאבקים, כי עלינו על המסלול בדרך ארוכה להסדרת התחום הזה. מאות אלפי ילדים בארץ מתחנכים במוסדות פרטיים לגיל הרך ועד היום המדינה הפנתה להם עורף ולא הכירה בהם כשירות חינוכי. גני הילידים הם בבחינת שירות חינוכי חיוני לאזרחים, הם העורף של המשק בשעות חירום וככאלה אנחנו חייבים לתת להם כממשלה וכמדינה את מירב הסיוע".

עורכי הדין קרן אוחנה איוס וחנן דגן, ראשי פורום הגנים הפרטיים, מסרו: "הפעלת הגנים הפרטיים חיונית להתנעת המשק. בנוסף למתווה המענק הסקטוריאלי לגני הילדים, הושגו הבנות לקידום הקלות ופטורים רגולטורים עבור גני הילדים הפרטיים בישראל. אנו ממשיכים לעבוד מתוך דאגה לילדי ישראל, לצוותים החינוכיים, להורים ולמנהלות הגנים".

ד"ר שולמית ביסמנובסקי, מנכ"לית ארגון הגנים הפרטיים בישראל, הוסיפה: "אני מברכת על ההבנות שהתקבלו הערב, שמבטאות את מאבקנו העיקש וקולנו הרם. יחד עם שותפינו למתווה במשרד האוצר, נוודא כי המתווה מיושם במלואו למען הגננות, ההורים והילדים בישראל. אנו עדיין ממתינים למתווה של משרד הבריאות ומצפים שיתאים לדרישות שלנו לצרכים של הילדים בגיל הרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי