כאוס בבתי הספר: ההנחיות נשלחו רק לאחר פתיחת הלימודים

הנחיות לפתיחת התיכונים: לימודים במשך 6 שעות ביום. מורה אחד אחראי על 4 קבוצות ■ ההנחיות לבתי הספר היסודיים שונו

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ספר סגור בשל הקורונה, בחודש שעבר
בית ספר סגור בשל הקורונה, בחודש שעברצילום: אילן אסייג
ליאור דטל
ליאור דטל

הלימודים בבתי הספר היסודיים ובתיכונים החלו הבוקר לאחר השבתה של יותר מחודש וחצי בגלל התפשטות הקורונה - אך ללא הנחיות ממשרד הבריאות וממשרד החינוך וגם ללא הנחיות הנוגעות למורים בסיכון.

רק כשעתיים לאחר תחילת הלימודים, העביר משרד החינוך הנחיות למנהלי התיכונים, לראשי הרשויות ולמורים לגבי התנהלות בית הספר במהלך הלימודים, שמירה על היגיינה וריחוק חברתי ולמידה בקבוצות.

זאת הפעם הראשונה שבה נשלחו הנחיות לגבי פתיחת התיכונים, כאשר מנהלים שפתחו את בתי הספר על דעת עצמם הסתכנו בכך שלא פעלו לפי ההנחיות. בנוסף, משרד החינוך העביר הנחיות מעודכנות לבתי הספר היסודיים.

עם זאת, משרד החינוך עדיין לא העביר הנחיות הנוגעות למורים בקבוצות סיכון, מורים מבוגרים, או מורות בהריון - וגם לא לגבי תלמידים בקבוצת סיכון. המשרד לא קבע אילו מורים רשאים שלא לחזור ללימודים מחשש שיידבקו בקורונה, ומה הנוהל שיאפשר להם לא לחזור.

בנוסף, משרד החינוך עדיין לא הסדיר את הפעלת ההסעות לבתי הספר - נושא שמקשה על קיום הלימודים, בעיקר במועצות האזוריות. לפי ההנחיות הנוגעות למורים - עליהם לעבוד בהיקף משרה מלאה - אבל גם ללמד מרחוק.

לפי ההנחיות הנוגעות לתיכונים, הלימודים יתקיימו במשך 6 שעות בכל יום, אך נקבע כי אורך הלימודים יימשך ככל שניתן על בסיס מערכת השעות והיקף המורים הנמצאים. התלמידים יחולקו לקבוצות של עד 17 תלמידים - כל אחת מהן תהיה עם מורה צמודה ולא יתאפשר מעבר של תלמידים בין קבוצות.

הסעיף הזה גרר חילוקי דעות רבים מאחר שכיתות הלימוד בתיכונים הן בגודל של עד 40 תלמידים, ולא ניתן לחלק אותן לקבוצות של עד 17 תלמידים. בנוסף, נקבע כי יש לשבץ מורה אחת לכל קבוצה כזאת - גם הסעיף הזה בעייתי ליישום בגלל מחסור במורים לכל קבוצה, וגם מאחר שאחת ההנחיות קובעת שבתי הספר חייבים להשתמש בצוות ההוראה הקיים בבית הספר.

לכן, לפי ההנחיות, במידה ולא קיימים מספיק מורים - מורה אחד יכול להיות אחראי על עד 4 קבוצות. בנוסף, במידה ויש קבוצות מורים שנותרו ללא מורים שמלמדים אותם למקצועות בבגרות - הם ילמדו מרחוק.

הלמידה בתיכונים תתמקד בהכנה לבחינות הבגרות שיתקיימו בסוף חודש יוני ומציעים למנהלים "ללמד במרתונים" לקראת הבגרות - עד שלושה מקצועות ביום אחד. מדובר בחמש בחינות בגרות. לפי המשרד, בנוסף, ניתן לקיים מבחני מתכונת לקראת מבחני הבגרות.

ההנחיות על שמירת ההיגיינה כוללות תזמון כניסת התלמידים לבית הספר באופן שימנע התקהלות, שמירת מרחק של שני מטר בין התלמידים, שטיפת ידיים עם סבון וחומר ניקוי, ומינוי מורים תורניים שידאגו לשמור על ההנחיות. הלימודים בתיכונים מתחדשים ללא בדיקות חום, תוך הצהרת ההורים על בריאות ילדיהם, התלמידים יחויבו בחבישת מסיכות רק בכניסה וביציאה מבתי הספר ובהפסקות, אך לא בשיעורים.

ארגוני המורים אמרו אתמול כי יגבו מורים בקבוצת סיכון או שאחד מבני משפחתם הגרעינית בקבוצת סיכון, שיבחרו לא להגיע ללימודים ויחליטו לצאת לימי מחלה. בנוסף, ארגון המורים הודיע כי הוא מאפשר גם למורים בני 65 ומעלה ולהורים שלא מצאו סידור לילדיהם שלא לחזור ללימודים.

כמה רשויות מקומיות החליטו מראש שלא לפתוח את הלימודים בעקבות המחדל המסתמן. בתל אביב, רמת גן, באר שבע, כרמיאל, ורמת השרון הלימודים לא יתקיימו היום.

מקורות במערכת החנוך אמרו כי הם מקווים שבתי הספר יבחרו באפשרות שניתנה להם לדחות את פתיחת הלימודים ליום שלישי.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד