זיג-זג בלתי נגמר: משרד החינוך דוחה את פתיחת בתי הספר

בעקבות מחאת ראשי הערים הגדולות, משרד החינוך הודיע למנהלי בתי הספר כי ניתן לפתוח את הלימודים ביום שלישי ■ ההנחיות לאופן פתיחת בתי הספר יועברו למנהלים רק במוצ"ש ■ משרד החינוך: "חלק מבתי הספר ערוכים ויחזרו ביום ראשון"

ליאור דטל
ליאור דטל
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר החינוך רפי פרץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר החינוך רפי פרץצילום: תומר אפלבאום
ליאור דטל
ליאור דטל

הסאגה הבלתי נגמרת של החזרה ללימודים: משרד החינוך הודיע לרשויות המקומיות ולמנהלי בתי הספר, כי ניתן לדחות את פתיחת הלימודים עד ליום שלישי הקרוב - וכי הם אינם מחויבים לפתוח את מוסדות החינוך כבר ביום ראשון. לפי הערכות חלק משמעותי מבתי הספר לא ייפתחו. זאת, מאחר שכ-40% ממוסדות החינוך שהיו אמורים להיפתח עם תיכונים לא קיבלו עד כה הנחיות לקראת הפתיחה, וגם בכמה רשויות מקומיות גדולות הודיעו כי הלימודים לא ייפתחו. בנוסף, גם בבתי הספר היסודיים יש מנהלים שעדיין לא הספיקו להיערך בזמן, לא רק בגלל היעדר מוכנות, אלא מכיוון שבתי הספר עדיין לא קיבלו הנחיות ברורות ממשרד החינוך על ההתנהלות השוטפת.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

כך למשל, לא ברור האם מורים בקבוצת סיכון מחויבים לחזור ללימודים, מנהלים מתקשים לפצל את הכיתות לקבוצות של עד 15 תלמידים, מתקשים לערוך מערכת שעות מאחר שהמורים נדרשים גם להמשיך בלמידה מרחוק במקביל ללימודים בבתי הספר, מערך ההסעות עדיין אינו ערוך, ועוד.

בנוסף, לא ניתן לפתוח את התיכונים ללא התראה וללא חיטוי המוסדות, גיוס המורים והכנת מערכת שעות המותאמת להוראות משרד הבריאות. הבעיות האלה עלו בישיבת הממשלה שהתקיימה מוקדם יותר היום, אך השרים החליטו לפתוח את בתי הספר למרות הכל. לאחר מכן, הודיעו הרשויות המקומיות הגדולות כי לא יפתחו את הלימודים עד לקבלת הנחיות מסודרות.

הרשויות המקומיות שהודיעו כי לא יחזרו ללימודים ביום ראשון, או שישובו באופן חלקי:

תל אביב: הלימודים בעיר לא יתחדשו, פרט לחינוך המיוחד.

רמת גן: הלימודים בעיר לא יתחדשו פרט לחינוך המיוחד.

באר שבע: הלימודים בעיר לא יתחדשו פרט לחינוך המיוחד.

רמת השרון: הלימודים בעיר לא יתחדשו פרט לחינוך המיוחד.

חדרה: הלימודים בעיר לא יחודשו עד ליום שלישי, פרט לחינוך המיוחד.

צפת: הלימודים בעיר לא יחודשו בשלב זה.

כרמיאל: הלימודים בעיר לא יחודשו בשלב זה.

אופקים: הלימודים בעיר יחודשו בהמשך השבוע.

בני ברק: הלימודים בעיר לא יתחדשו, עד להערכת מצב חדשה.

רעננה: הלימודים יחודשו במהלך השבוע בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

כפר סבא: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

הרצליה: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

נתניה: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג', אך לא בתיכונים.

חולון: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

אור יהודה: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

בת ים: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

קרית ביאליק: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

גבעת שמואל: הלימודים יחודשו בכיתות א'-ג' ובחינוך המיוחד, אך לא בתיכונים.

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי כיתות א'-ג' ישובו ללימודים כבר ביום א', וכך גם כיתות י"א-י"ב. בחינוך החרדי ישובו כיתות ז'-י"א ו"ישיבות קטנות". לגבי נוער בסיכון, חזרתם תידון בנפרד.

רון חולדאי (מימין) ובנימין נתניהו צילום: מוטי מילרוד

על פי ההודעה מלשכת רה"מ, "הלימודים בפעוטונים ובגנים (גיל 6-0) - יחודשו רק ב-10 במאי. השבוע הקרוב ינוצל שיפור המוכנות. תלמידי כיתות ד'-י' - היעד לחזרתם הוא במהלך חודש מאי ולא יאוחר מ-1 ביוני. יש להשלים את כל ההכנות לכך", נמסר. כמו כן אישרו השרים להרחיב אישור להפעלת משפחתונים לכדי חמש משפחות יחד. הודעת ראש הממשלה הסתיימה בהוראה כי "בשלב זה, הלימודים לא יוגדרו כחובה (זולת מבחני הבגרות)".

ואולם לאור מחאה של ראשי הרשויות הגדולות ובראשן תל אביב, שהודיעו כי לא יפתחו את בתי הספר ביום ראשון בגלל העדר הנחיות ברורות מהממשלה, עידכן משרד החינוך את ההוראות. לפי ההנחיות החדשות, על צוות המורים להגיע לבתי הספר כבר ביום ראשון כדי להיערך לפתיחתו, אך התלמידים יוכלו להגיע החל מיום שלישי.

תל אביב, באר שבע, רמת גן, בת ים, קרית ביאליק: לא בבית ספרנו

לאחר הודעת רה"מ, הבהיר ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, כי אינו מתכוון ליישם את ההחלטה, וכך גם ראשי עיריות באר שבע, רמת גן, בת ים וקרית ביאליק.

ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, הודיע כי תלמידי כיתות י"א-י"ב לא יחזרו ללימודים. הוא תקף את "מדיניות השליפות", שלא איפשרה להכין את בית הספר לקבלת התלמידים. בבאר שבע הבהירו: "לא נחדש את הלימודים ללא הנחיות ברורות".

עיריית תל אביב-יפו הודיעה להורי בתי הספר וגני הילדים כי ללא קשר להחלטת הממשלה, היא לא תפתח את גני הילדים וכיתות א'-ג'. הלימודים במוסדות החינוך המיוחד ימשיכו להתקיים על פי הנחיות משרד הבריאות. גם עיריית רמת גן הודיעה כי לא תחדש את הלימודים. מסתמן כי רשויות מקומיות צפויות להודיע בהמשך היום גם הן על כך שלא יחדשו את הלימודים.

עוד קודם לכן, הרשויות המקומיות הגדולות, המאוגדות בפורום ה-15 פנו גם הן לנתניהו, בדרישה לדחות את מועד חידוש הלימודים בכמה ימים. העיריות שפנו לנתניהו בדרישה לדחות את פתיחת הלימודים הן: תל אביב-יפו, פתח תקווה, חיפה, ראשון לציון, אשדוד, באר שבע, נתניה, חולון, רמת גן, רחובות, חדרה, הרצליה, כפר סבא, רעננה, וגבעתיים.

חולדאי אמר כי "לא ניתן לפתוח גנים וכיתות א'-ג' ביום ראשון על סמך הנחיות הניתנות ביום שישי. מתוך אחריות לשלומם ובריאותם של הילדים ושל הצוותים החינוכיים, לא נוכל לפתוח את מוסדות החינוך אלא לאחר שנלמד, נבין וניערך על פי ההנחיות שיינתנו בהמשך. הגנים ובתי הספר נקיים, הצוותים ממתינים בהתרגשות אבל אנחנו לא נשחק לפי כללים של אנשים שלא לוקחים אחריות".

חולדאי הוסיף: "במהלך כל משבר הקורונה פעלנו על פי כל ההנחיות וגם בימים האחרונים נערכה מערכת החינוך בעיר תל אביב-יפו להיפתח בשבוע הבא. ואולם שינויים בהנחיות, בכללים ובתנאים שהגיעו וממשיכים להגיע טורפים את הקלפים ודורשים מאיתנו להיערך מחדש. אני מאמין שחשוב ביותר לייצר מסגרות לילדים שיאפשרו להחזיר את המשק לפעילות מלאה- אבל המתווה המוצע אינו פתרון למשק, אינו פתרון למערכת החינוך, ובעיקר אינו מבטיח את שלומם ובריאותם של הילדים".

הוא העריך כי "השינויים התכופים והכללים המשתנים הם רק תירוץ כדי למנוע את פתיחת הגנים ובתי הספר. אם זה אכן המקרה - הצלחתם. אני מבטיח לכל ההורים - נדע להפעיל את כל מערכת החינוך העירונית אבל רק אחרי שנבטיח את שלום הילדים - שכן מי שנושא באחריות הוא אני. אני קורא לראש הממשלה לבצע סוף סוף עבודת מטה מסודרת, שקופה ויסודית כדי להחזיר את האמון לציבור ההורים“.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?