הורים מוחים על הלמידה מרחוק: "מורים מתנהלים באגרסיביות, מאיימים על תלמידים בסנקציות"

הלמידה מרחוק לוותה היום בתקלות, חשש של תלמידים מפגיעה בציונים ותסכול בקרב הורים ■ הורה מהשרון: "נאלצתי להפסיד יום עבודה כדי להתמודד עם שלל התקלות הטכניות שהיו"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
למידה מרחוק. למצולמים אין קשר לכתבה
למידה מרחוק. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד
ליאור דטל
ליאור דטל

הלמידה מרחוק במתכונת מלאה שהחלה היום (א') יוצרת חשש בקרב הורים. חלקם מוחים על כך שמנהלי בתי ספר איימו בפגיעה בתלמידים אם לא ישתתפו בלמידה. כך למשל, הורים לתלמידים בכיתה ה׳ קיבלו הודעה ממחנך הכיתה שלפיה השתתפות התלמידים בלמידה מרחוק תשפיע על הציונים בתעודת סוף השנה.

כמו כן, הורים מתיכון בדרום קיבלו הודעה ממורים שלפיה לתלמידים יירשם חיסור אם לא יצטרפו לשיעור. עוד נמסר להם כי תלמידים שלא יפעילו את המצלמה והמיקרופון יסולקו מהשיעור. בנוסף, תלמידים בחטיבת ביניים בדרום קיבלו הודעה ממנהלת בית הספר, ובה נמסר כי הלמידה מרחוק היא חובה ובהתאם לכך יבוצע רישום נוכחות. עוד נאמר להם כי יפנו לרשויות המקומיות במקרה הצורך במטרה שקציני ביקור יגיעו לבתיהם.

"אני חושבת שההתנהלות האגרסיבית של המורים והמנהלים היא תוצאה ישירה של מדיניות משרד החינוך, שמהלך אימים על המורים מבחינת תשלום שכר", אמרה אמא לתלמידים. "הגיע הזמן שמשרד החינוך יפנים את האוטוריטה ההורית וינהל בדחילו ורחימו את הלמידה מרחוק, בשיתוף פעולה, הבנה והכלה".

הורה נוסף מאזור השרון התייחס לנושא: "אצלנו הלמידה מרחוק החלה ב-8:00 והסתיימה ב-14:00. במשך כל הזמן הזה הילדים קיבלו הפסקות של כשלוש שעות, ללא תיאום. לא רק שמדובר במריחת זמן רק כדי לסמן וי, נאלצתי להפסיד יום עבודה כדי להתמודד עם שלל התקלות הטכניות שהם חוו. זה לא היה יעיל לחלוטין. אני לא יודע מה הילדים שלי יחשבו על מערכת החינוך ועל המורים שלהם כשהשלב הזה יסתיים, אבל כנראה שהמחשבות לא יהיו חיוביות. דווקא הלמידה בקבוצות קטנות שהובטחה לא התקיימה".

תרגול למידה מרחוק. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

אם נוספת מאזור המרכז אמרה: "אני חושבת שגם המורים יודעים שהם עובדים בפול גז בלי שום תוצאות. חבל שמחייבים אותם ואת התלמידים להשתתף בניסוי הזה וחבל שמאיימים בסנקציות על התלמידים. כל היום היו אצלי צעקות בבית בגלל הפרויקט הזה. שום דבר לא עבד כמו שצריך, והתלמידים נלחצו כי איימו עליהם שאם לא ישתתפו אז יפגעו להם בציון בתעודה".

במקביל, שר החינוך, רפי פרץ, הודיע כי הלמידה מרחוק בהיקף מלא לפי הנחיות משרד החינוך מיום חמישי האחרון - אינה חובה. "החלטנו להוציא המלצות למנהלים ולמורים כדי לעשות סטנדרטיזציה של הלמידה מרחוק. המסמך שהוצאנו ממליץ על אפשרויות ללמידה מרחוק, אך על המנהל והמורה מוטלת החובה לקחת מהלו״ז רק את מה שמתאים לגיל ולאופי הכיתה. אין כאן דבר שהוא חובה, כל מנהל ומורה יחליטו באיזה אופן הם נעזרים בכלים האלה", אמר פרץ.

בינתיים, בשעות הראשונות של הלמידה מרחוק, הורים רבים הביעו תסכול על אופן הלמידה, לאחר שנתקלו בקשיים טכניים רבים, בעיות בשמיעת המורה או במהירות גלישה נמוכה, ועל יעילות השיטה. בתגובה, הנהגת ההורים הארצית, המייצגת את ההורים לתלמידים בישראל, הודיעה כי היא דורשת להחליף את הלמידה מרחוק בביטול החופש הגדול על מנת לקיים לימודים במהלך החופשה.

לפי החלטת הממשלה שהתקבלה היום, לאחר יותר מחודש שבו מערכת החינוך היתה מושבתת, בימים הקרובים תוקם ועדה משותפת למשרדי החינוך, האוצר וראש הממשלה, שתדון בהיקף הלמידה מרחוק בכל שכבת גיל. בכיתות י״א-י״ב הלימודים מרחוק יתקיימו כמעט ללא שינוי, שכן על התלמידים להתכונן לבחינות הבגרות. לפי ההחלטה, הלמידה מרחוק תצומצם לעד 50% ממתכונת הלימודים המלאה. כלומר, המורים יוכלו ללמד מרחוק מחצית מתוכנית הלימודים היומית או פחות מכך.

הוועדה מתכוונת לקבוע מסגרת שעות והיקף לימודי כללי לכל שכבת גיל, שתחייב את המורים, ועל בסיס זה ייקבע מספר הימים שכל מורה יצטרך להחזיר במהלך החופש הגדול. כך, מורים שייקבע כי עליהם ללמד בהיקף שעות גבוה יעבדו פחות בחופש הגדול, ולהפך. בהמשך תישקל אפשרות להחזרת ימי עבודה גם בחופשות החגים בשנת הלימודים הבאה. כך למשל, מורה שילמד 50% מתוכנית הלימודים היומית מרחוק, יידרש להחזיר במהלך החופשות חמישה ימים עבור כל 10 ימים שבהם עבד מרחוק. מורה שידרש ללמד 10% מתוכנית הלימודים מרחוק, יצטרך להחזיר תשעה ימי לימודים עבור כל עשרה ימים שבהם עבד מרחוק.

שר החינוך, רפי פרץצילום: אוהד צויגנברג

לפי התוכנית המתגבשת, בגני הילדים ובכיתות א'-ג' היקף הלמידה מרחוק יצטמצם מאוד, ולכן המורים והגננות יידרשו להחזיר ימי עבודה רבים יותר בחופשות. המורים יקבלו שכר מלא גם עבור למידה חלקית מרחוק, אך אם יסרבו להחזיר את ימי הלימודים בחופשות - שכרם יקוצץ בהמשך.

"הלמידה שומרת על קשר בין התלמיד למורה"

הסתדרות המורים, המייצגת את הגננות ואת מורי חטיבות הביניים ובתי הספר היסודיים, הודיעה כי היא תסרב לצמצום הלמידה מרחוק והחלפתה בעבודה בחופש הגדול, וארגון המורים, המייצג את מורי התיכונים, צפוי גם הוא לסרב לתוכנית החדשה. בארגוני המורים חוששים מפגיעה בימי החופשה של המורים, מכיוון שהמתווה עלול ליצור תקדים שיאפשר את קיצור החופש הגדול. בהסתדרות המורים הודיעו באופן רשמי כי לא יסכימו להארכת החופש הגדול, מעבר לתשעת הימים שכבר סוכמו.

מהסתדרות המורים נמסר: "הסתדרות המורים היתה הראשונה להתגייס לסיוע במשבר הנוכחי. נכנסנו מתחת לאלונקה והוספנו תשעה ימים בחופשת הקיץ, שהשווי שלהם הוא 450 מיליון שקל ליום. אין שום איגוד שתרם מעצמו כל כך הרבה. לעובדי ההוראה אין ימי חופשה צבורים, וכל מה שהם נותנים בא על חשבונם. עכשיו משרד האוצר מנסה לנצל את המצב, מסיט נגד עובדי ההוראה ומשסה בהם את ציבור ההורים, והכל במטרה לגזול מהם את חופשת הקיץ. אחרי שאנחנו נתנו יותר מ-4 מיליארד שקל למשק, מן הראוי שמי שצריך, יכניס את היד לכיס וישלם".

למידה מרחוק באוסטריהצילום: Ronald Zak/אי־פי

ההסתדרות הוסיפה: "עובדי ההוראה מיישמים את המדיניות של משרד החינוך, שהוא המעסיק שלהם. הלמידה מרחוק אפקטיבית, שומרת על קשר רציף בין תלמיד למורה, שומרת על קשר בין הילדים עצמם, ועל רצף למידה, ומאפשרת ליצור שגרה של ביטחון בבית.

"לא ניתן, לא לאוצר ולא לבעלי אינטרסים, לפגוע בלמידה מרחוק כדי לגזול מעובדי ההוראה את החופש שלהם, שמגיע להם על פי חוק. הסתדרות המורים לא תוסיף ימים פרט לתשעת הימים שניתנו. עובדי ההוראה לא מכייפים עכשיו, הם סגורים בבתיהם, עובדים, מלמדים ונותנים מעצמם למען כלל תלמידי ישראל".

ארגון המורים סירב לקיים משא ומתן על הסכם דומה, ולכן בשלב זה חופשות הקיץ של מורי התיכונים לא יקוצרו. עם זאת, המורים התחייבו לסייע לתלמידים שניגשים לבגרות גם במהלך החופש הגדול.

מהנהגת ההורים נמסר: "הנהגת ההורים דורשת ממשלת ישראל ושר החינוך להכיר בכישלון החרוץ של הלמידה מרחוק, לבטל לאלתר את חופשת הקיץ בחודש יולי ולקיים את בית הספר של החגים בשבועיים הראשונים של אוגוסט. הלמידה מרחוק במתכונתה הנוכחית היא בדיחה עצובה שלא נבחנה לעומק. היא נראית מצוין במצגות, אבל לא פרקטית, והיא מעבירה בפועל את נטל ההוראה בבית אל כתפי ההורים, שצריכים גם לעבוד מהבית.

"ככל שדרישתנו לא תתקבל, אנו דורשים לאפשר לחלופין וכתנאי להמשך הלימוד מרחוק לארגן מיידית מחשב לכל ילד. לא נסכים בשום מצב לסנקציות בגין אי־רישום נוכחות תלמידים. הנהגת ההורים דורשת להמשיך בלמידה מרחוק כפיילוט בלבד, על מנת להתאים את המערכת ללמידה מרחוק בעתיד, וכן לבטלה בכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו