מהלך שנוי במחלוקת: תלמידי השילוב יעברו ללמוד במסגרות החינוך המיוחד

תלמידים עם צרכים מיוחדים המשולבים במסגרות חינוך רגילות, יצטרפו ללימודים במוסדות החינוך המיוחד כבר השבוע ■ הורים: "ילדים על הספקטרום האוטיסטי יצטרכו ללכת למקום חדש ולא מוכר, במקום הפתרון הפשוט - להכיר במשלבות כעובדות חיוניות"

ליאור דטל
ליאור דטל
שילוב ילדים
למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה. מבחינה פילוסופית שילוב הוא רעיון טוב, בפועל זה לא תמיד עובדצילום: תומר אפלבאום
ליאור דטל
ליאור דטל

במסגרת התוכנית להחזרת הפעילות במשק, שעליה החליטה הממשלה אתמול (שבת), ישובו תלמידי החינוך המיוחד ללימודים כבר ביום רביעי הקרוב. ל-TheMarker נודע כי במסגרת התוכניות יצטרפו תלמידים המשולבים בכיתות ובגני ילדים רגילים, ללימודים במוסדות החינוך. התוכנית אושרה בממשלה, ולפני כן על ידי משרדי החינוך והבריאות. משמעות הדבר היא שעשרות אלפי תלמידים עם צרכים מיוחדים או לקויות למידה יפסיקו ללמוד עם בני הכיתה שלהם בלמידה מרחוק, וישתלבו במקום זאת בבית ספר או בגן ילדים של החינוך המיוחד.

לפי נתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, מדובר בכ-160 אלף תלמידים עם צרכים מיוחדים או לקויות למידה, המשולבים בכיתות ובגני ילדים רגילים, בדרך כלל בליווי משלבת או שעות תגבור. במשרד החינוך טוענים כי המספר נמוך בהרבה.

משרד החינוך צפוי להעביר בימים הקרובים לרשויות המקומיות ולמנהלי בתי הספר שבהם לומדים התלמידים המשולבים, הנחיות בנוגע להעברתם ללימודים במוסדות החינוך המיוחד. התלמידים לא ישובצו בהכרח במוסד הקרוב ביותר לביתם, אלא בזה המתאים להם ביותר. השיבוץ ייעשה בתיאום עם אגפי החינוך ברשויות המקומיות ומערך הפיקוח.

מדובר בתוכנית חריגה מאוד שעלולה להזיק לתלמידים המשולבים, שכן היא תאלץ אותם להיפרד מהמסגרת שבה הם רגילים ללמוד, מהמורים, מהחברים שלהם לכיתה ומהשגרה שאותה הכירו. בנוסף, התוכנית מגדילה באופן משמעותי את מספר התלמידים הצפויים לחזור לחינוך המיוחד, שם צפויים להתמודד עם דרישת משרד הבריאות להפריד את התלמידים לקבוצות קטנות.

משרד החינוך הודיע כי ההורים לא יחויבו לשלוח את ילדיהם למסגרות החינוך המיוחד ויוכלו להשאירם בבית. אך בהעדר פתרון אחר, ייתכן שעובדים שיהיו מחויבים לחזור לעבודה ייאלצו להעביר את ילדיהם ללימודים במסגרות.

כיתת חינוך מיוחד באשדודצילום: אילן אסייג

הורים: יש פתרון פשוט יותר

הורים רבים כבר הודיעו שיסרבו להחזיר את ילדיהם ללימודים. "במשרד החינוך יכולים לבקש מה שהם רוצים. אני שלחתי את הילד שלי לחינוך רגיל ואני לא אשלח אותו לשום חינוך מיוחד", אמרה בתגובה אם לתלמיד משולב ממרכז הארץ. אם לתלמיד אחר אמרה: "ילדים על הספקטרום האוטיסטי שרגילים לשגרה ולמשלבות שמלוות אותם אותם מתחילת השנה בחינוך הרגיל, יצטרכו ללכת למקום חדש, עם ילדים שהם לא מכירים, במקום הפתרון הפשוט - להכיר במשלבות (סייעות) כעובדות חיוניות, ולאפשר להן להגיע לבתי הילדים ולסייע להם בלמידה מרחוק כמו כל בני כיתתו".

רויטל לן כהן, מקואליציית ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים, ביקרה את המהלך בחריפות: כיצד הרשה לעצמו משרד החינוך להפר את זכותם לפי חוק של התלמידים עם הצרכים המיוחדים? הפתרון של משרד החינוך שלפיו החל מיום רביעי יבואו תלמידי השילוב למסגרת פיזית חדשה נפרדת מהמסגרת שאליה הם רשומים, הוא הפרה בוטה של שלל חוקים ואמנות בין לאומיות, ורמיסה ברגל גסה של זכויותיהם. מדובר בפשיטת רגל מוסרית וחינוכית של המשרד. במקום לצמוח מתוך משבר הקורונה וללמוד שיטות הוראה חדשות - נגישות ומאפשרות - מעדיף משרד החינוך להוביל את התלמידים המשולבים שנים לאחור".

לדברי כלכלן החינוך נחום בלס ממרכז טאוב, במוסדות החינוך המיוחד לומדים כיום כ-50 אלף תלמידים, ולא ניתן להגדיל את מספרם באופן הזה. "לא ניתן להחזיר מספר כל כך גדול של תלמידים לשגרה. על פניו, התוכנית שמשרד החינוך הציג להחזרת הפעילות במוסדות החינוך המיוחדת נראית בלתי אפשרית ולא ישימה. מדובר למעשה על הכפלת מספר התלמידים שלומדים במוסדות החינוך המיוחד כמעט פי 2.5, כשכבר כיום חסרות לדברי משרד החינוך 1,000 כיתות לימודים בחינוך המיוחד, ושלפי ההנחיות כל כיתה תפוצל לפחות לשניים. זאת פשוט תוכנית שלא ניתנת ליישום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"