שר החינוך: "הלמידה מרחוק אינה חובה"; המורים יעבדו בחופש הגדול או ששכרם ייפגע

היום החלה למידה מרחוק במתכונת מלאה, ובמשרד החינוך כבר נערכים לצמצמה בכמחצית ■ מורים שילמדו פחות מרחוק יידרשו לעבוד יותר בחופש הגדול ■ הסתדרות המורים סירבה לצמצום הלמידה מרחוק ולהחלפתה בעבודה בחופש הגדול ■ השר פרץ: "תוכנית הלמידה מרחוק - המלצה בלבד"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילד לומד מרחוק בכפר קאסם, בחודש שעבר
ילד לומד מרחוק בכפר קאסם, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד
ליאור דטל
ליאור דטל

הלמידה מרחוק במתכונת מלאה החלה רק היום (א'), אך במשרד החינוך כבר נערכים לצמצם את היקפה במחצית לפחות - ובמקרים מסוימים אף תינתן הנחיה לצמצם אותה למינימום האפשרי. בנוסף, הוחלט שככל שגיל התלמידים צעיר יותר - ובמיוחד תלמידים בגנים ובכיתות א'-ג' - כך הם ילמדו יותר במהלך החופש הגדול, וייתכן שגם בחופשות החגים בשנת הלימודים הבאה.

במקביל, שר החינוך, רפי פרץ, הודיע כי הלמידה מרחוק בהיקף מלא לפי הנחיות משרד החינוך מיום חמישי האחרון - אינה חובה.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

לפי החלטת הממשלה שהתקבלה היום בבוקר - לאחר יותר מחודש שבו מערכת החינוך היתה מושבתת - בימים הקרובים תוקם ועדה משותפת למשרדי החינוך, האוצר וראש הממשלה, שתדון בהיקף הלמידה מרחוק בכל שכבת גיל. בכיתות י״א-י״ב הלימודים מרחוק יתקיימו כמעט ללא שינוי, שכן על התלמידים להתכונן לבחינות הבגרות.

לפי ההחלטה, הלמידה מרחוק תצומצם לעד 50% ממתכונת הלימודים המלאה. כלומר, המורים יוכלו ללמד מרחוק מחצית מתוכנית הלימודים היומית או פחות מכך.

הוועדה מתכוונת לקבוע מסגרת שעות והיקף לימודי כללי לכל שכבת גיל, שתחייב את המורים, ועל בסיס זה ייקבע מספר הימים שכל מורה יצטרך להחזיר במהלך החופש הגדול. כך, מורים שייקבע כי עליהם ללמד בהיקף שעות גבוה מרחוק יעבדו פחות בחופש הגדול, ולהפך. בהמשך תישקל אפשרות להחזרת ימי עבודה גם במהלך חופשות החגים בשנת הלימודים הבאה.

כך למשל, מורה שתחויב ללמד 50% מתוכנית הלימודים היומית מרחוק, תידרש להחזיר במהלך החופשות 5 ימים עבור כל 10 ימים שבהם עבדה מרחוק. מורה שתידרש ללמד 10% מתוכנית הלימודים מרחוק, תצטרך להחזיר 9 ימי לימודים עבור כל עשרה ימים שבהם עבדה מרחוק.

לפי התוכנית המתגבשת, בגני הילדים ובכיתות א'-ג', היקף הלמידה מרחוק יצטמצם מאוד, ולכן המורים והגננות יידרשו להחזיר ימי עבודה רבים יותר בחופשות.

המורים יקבלו שכר מלא גם עבור למידה חלקית מרחוק, לפי המתווה המסתמן, אך אם יסרבו להחזיר את ימי הלימודים בחופשות - שכרם יקוצץ בהמשך.

הסתדרות המורים, המייצגת את הגננות ואת מורי חטיבות הביניים ובתי הספר היסודיים, הודיעה כי היא תסרב לצמצום הלמידה מרחוק ולהחלפתה בעבודה בחופש הגדול, וארגון המורים, המייצג את מורי התיכונים, צפוי גם הוא לסרב לתוכנית החדשה. בארגוני המורים חוששים מפגיעה בימי החופשה של המורים, מכיוון שהמתווה עלול ליצור תקדים שיאפשר את קיצור החופש הגדול. בהסתדרות המורים הודיעו באופן רשמי כי לא יסכימו להארכת החופש הגדול, מעבר לתשעת הימים שכבר סוכמו.

מהסתדרות המורים נמסר: "הסתדרות המורים היתה הראשונה להתגייס לסיוע במשבר הנוכחי. נכנסנו מתחת לאלונקה והוספנו תשעה ימים בחופשת הקיץ, שהשווי שלהם הוא 450 מיליון שקל ליום. אין שום איגוד שתרם מעצמו כל כך הרבה. לעובדי ההוראה אין ימי חופשה צבורים, וכל מה שהם נותנים בא על חשבונם. עכשיו משרד האוצר מנסה לנצל את המצב, מסיט נגד עובדי ההוראה ומשסה בהם את ציבור ההורים, והכל במטרה לגזול מהם את חופשת הקיץ. אחרי שאנחנו נתנו יותר מ-4 מיליארד שקל למשק, מן הראוי שמי שצריך, יכניס את היד לכיס וישלם".

ההסתדרות הוסיפה: ״עובדי ההוראה מיישמים את המדיניות של משרד החינוך, שהוא המעסיק שלהם. הלמידה מרחוק אפקטיבית, שומרת על קשר רציף בין תלמיד למורה ולגננת, שומרת על קשר בין הילדים עצמם, ועל רצף למידה, ומאפשרת ליצור שגרה של ביטחון בבית.

"לא ניתן לא לאוצר ולא לבעלי אינטרסים לפגוע בלמידה מרחוק כדי לגזול מעובדי ההוראה את החופש שלהם, שמגיע להם על פי חוק. הסתדרות המורים לא תוסיף ימים פרט לתשעת הימים שניתנו. עובדי ההוראה לא מכייפים עכשיו, הם סגורים בבתיהם, עובדים, מלמדים ונותנים מעצמם למען כלל תלמידי ישראל".

ארגון המורים סירב לקיים משא ומתן על הסכם דומה, ולכן בשלב זה חופשות הקיץ של מורי התיכונים לא יקוצרו. עם זאת, המורים התחייבו לסייע לתלמידים שניגשים לבגרות גם במהלך החופש הגדול.

"אין כאן דבר שהוא חובה"

היום החלה הלמידה מרחוק במתכונת מוגברת לפי הנחיות משרד החינוך. לפי ההנחיות, על הגננות והמורים ללמד חמש-שש שעות ביום, מהבוקר ועד הצהריים. התוכנית פורסמה ביום חמישי, וספגה ביקורת קשה מצד הורים, מורים ואנשי חינוך.

הבוקר הודיע השר פרץ כי התוכנית היא בגדר המלצה בלבד, מתוך מטרה להסדיר את נושא הלמידה מרחוק: ״החלטנו להוציא המלצות למנהלים ולמורים כדי לעשות סטנדרטיזציה של הלמידה מרחוק. המסמך שהוצאנו ממליץ על אפשרויות ללמידה מרחוק, אך על המנהל והמורה מוטלת החובה לקחת מהלו״ז רק את מה שמתאים לגיל ולאופי הכיתה. אין כאן דבר שהוא חובה, כל מנהל ומורה יחליטו באיזה אופן הם נעזרים בכלים האלה״.

בינתיים, בשעות הראשונות של הלמידה מרחוק, הורים רבים הביעו תסכול על אופן הלמידה, לאחר שנתקלו בקשיים טכניים רבים, בעיות בשמיעת המורה או במהירות גלישה נמוכה, וכן על יעילות השיטה. בתגובה, הנהגת ההורים הארצית, המייצגת את ההורים לתלמידים בישראל, הודעה כי היא דורשת להחליף את הלמידה מרחוק בביטול החופש הגדול על מנת לקיים לימודים במהלך החופשה.

״הנהגת ההורים דורשת ממשלת ישראל ושר החינוך להכיר בכישלון החרוץ של הלמידה מרחוק, לבטל לאלתר את חופשת הקיץ בחודש יולי ולקיים את בית הספר של החגים בשבועיים הראשונים של אוגוסט", נמסר מהנהגת ההורים. "הלמידה מרחוק במתכונתה הנוכחית היא בדיחה עצובה שלא נבחנה לעומק. היא נראית מצוין במצגות, אבל לא פרקטית הלכה למעשה, והיא מעבירה בפועל את נטל ההוראה בבית אל כתפי ההורים, שצריכים גם לעבוד מהבית.

"ככל שדרישתנו לא תתקבל, אנו דורשים לאפשר לחלופין וכתנאי להמשך הלימוד מרחוק לארגן מיידית מחשב לכל ילד. לא נסכים בשום מצב לסנקציות בגין אי־רישום נוכחות תלמידים. הנהגת ההורים דורשת להמשיך בלמידה מרחוק כפיילוט בלבד, על מנת להתאים את המערכת ללמידה מרחוק בעתיד, וכן לבטלה בכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?