לימודים שבוע-שבוע או ארבעה ימים - ועשרה ימי חופש: ההצעה שהוגשה לנתניהו

ממסמכים שהוגשו לממשלה ומתוכניות שגובשו במשרדי הממשלה עולה כי הלימודים יחודשו עבור תלמידי הגן וכיתות א'-ג' - אך באופן מדורג ■ בנוסף, הלימודים בבתי הספר יתקיימו במתכונת מצומצמת במיוחד

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ספר באשקלון
בית ספר באשקלוןצילום: אילן אסייג
ליאור דטל
ליאור דטל

ההכנות לחזרה ללימודים: היום (ה') יתקיים דיון במשרד ראש הממשלה על חזרה מדורגת ללימודים. ממסמכים שהוגשו לממשלה ומתוכניות שגובשו במשרדי הממשלה עולה כי הלימודים יחודשו עבור תלמידי הגן וכיתות א'-ג' - אך באופן הדרגתי. בנוסף, הלימודים בבתי הספר יתקיימו במתכונת מצומצמת במיוחד.

ממסמך שהוגש למשרד ראש הממשלה על ידי מכון גרטנר - המכון הלאומי לחקר אפידמיולוגיה המייעץ לממשלה בכל הקשור להתפשטות מחלת הקורונה - עולה המלצה להחזיר את הלימודים באופן "מדורג ביותר", מצומצם מאוד ובמתכונת שמרנית עבור תלמידי הגן וכיתות א'-ג' - לא בעת ובעונה אחת, תוך מתן שבוע עד עשרה ימים של חופש בין כל שבוע או ארבעה ימי לימודים; פיצול הכיתות לקבוצות קטנות; מדידת חום לתלמידים ושמירה על היגיינה.

ההצעה שהוגשה לנתניהו לחזרה ללימודים:

 • תלמידי כיתות ד'-י"ב לא יחזרו בשלב זה ללימודים
 • עדיפות להחזרה ללימודים של תלמידי החינוך המיוחד, שלומדים בכל מקרה בקבוצות קטנות
 • עדיפות להחזרה ללימודים מדורגת של תלמידי א'-ג' - לפני החזרה ללימודים של תלמידי גני הילדים
 • פיצול הכיתות לשתי קבוצות לפחות, והושבת ילד בכל שולחן
 • הפעלת מערכת החינוך במסגרת של לימודים במשך ארבעה ימים ולאחר מכן עשרה ימי חופשה, או במתכונת של שבוע לימודים ושבוע חופשה
 • פיצול גני הילדים לקבוצות של עד 15 תלמידים בקבוצה שילמדו בימים נפרדים - והם יפוצלו ל-3-2 קבוצות נוספות בתוך הגן ויועסקו על ידי הסייעות
 • מורי כיתות ד'-ו' יצטרפו וילמדו את הקבוצות שפוצלו בכיתות א'-ג'
 • בבתי הספר וגני הילדים יתקיימו ימי לימודים ארוכים; הצהרונים יופעלו כדי לאפשר להורים להפיק ימי עבודה ארוכים
 • הכניסה לבתי הספר ולגני הילדים תהיה מותנית בחיטוי ידיים ובדיקת חום
 • החזרה ללימודים וצמצום החופשות יהיו תלויות בקיומו של מערך בדיקות ובידודים יעילים ומהירים באוכלוסייה
 • החזרה ללימודים תהיה בהתאם לשיעור ההידבקות בנגיף קורונה בכל יישוב

המסמך לא מתייחס להערכות במערכת החינוך על הטלת הגבלה על גיל המורים, שלא יאפשר למורים מבוגרים או בעלי מחלות רקע לחזור ללימודים, עם זאת, מהמסמך עולה כי התלמידים בבתי הספר ייפרדו מהמחנכות שלהם בגלל פיצול הכיתות, וילמדו בקבוצות קטנות עם מחנכות משכבות ד'-ו'.

מחר היתה אמורה להסתיים תקופת ההשבתה של מערכת החינוך והלימודים היו אמורים להתחדש. עם זאת, עד היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר החינוך רפי פרץ, או אף נציג רשמי של הממשלה לא הודיעו על חזרה ללימודים. לפי התוכניות המתגבשות במשרדי הממשלה וכן מהסמך שהגישו חוקרי מכון גרטנר, עולה כי הלימודים לא יחזרו לשגרה בחודשים הקרובים, אלא בהדרגה ובאופן מצומצם. בנוסף, אין בשלב זה כוונה להחזיר ללימודים את תלמידי כיתות ד'-י', ותלמידי י"א-י"ב צפויים רק להיבחן במבחני הבגרויות ביוני - ולא לחזור ללימודים.

בינתיים, משרד החינוך הורה למורים ולגננות לחדש ביום ראשון את הלמידה מרחוק באמצעות האינטרנט ואת השידורים בטלוויזיה. המשרד הגיש לבתי הספר מערכת שעות שבה הם ממליצים לקיים את הלמידה מרחוק במשך מספר שעות בכל יום באמצעים שונים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר החינוך רפי פרץצילום: תומר אפלבאום

חזרה ללימודים בכפוף להגדלת מספר הבדיקות

חוקרי מכון גרטנר התנו את החזרה ללימודים רק במידה שניתן יהיה להגדיל את מספר הבדיקות לגילוי קורונה שנערכות בכל יום, ולקצר באופן משמעותי את משך הזמן שחולף מהופעת התסמינים לקבלת תוצאות הבדיקה. בכל מקרה, החזרת מערכת החינוך לשגרה צריכה להתבצע, על פי המכון, באופן מדורג ואטי כדי שניתן יהיה לגלגל את המצב לאחור במידה "שקצב התפשטות הקורונה ייצא משליטה".

לפי המכון, "מערכת החינוך היא נקודת תורפה מרכזית ואולי החמורה מכולן בשליטה על התפשטות המגפה", ולצד החזרתה לשגרה יש לוודא את קיומו של מערך תחקור בדיקה ובידוד יעיל במקרה של תלמידים שנבדקו בנגיף.

"אין באפשרותנו לקבוע כעת שהסיכון קביל, וקשה להבטיח שהפעלתה של מערכת החינוך לא תגרום לנזק גדול יותר מאשר בהשבתתה", נכתב במסמך. "בכל דרך יתרחשו מקרי הדבקה בתוך מערכת החינוך כתוצאה מהפעלתה". במכון מזהירים כי "מחיר הטעות שינבע מצורך לנקוט צעדי ריסון מחריפים במקרה של התפרצות גל שני - גבוה בהרבה ממחיר הטעות הכרוך באובדן נוסף של ימי לימודים".

כותבי המסמך הדגישו כי החזרת מערכת החינוך לפעילות היא חשובה, אך לא ניתן יהיה להימנע מהדבקה של ילדים ומבוגרים, ולכן להורים תינתן אפשרות להמשיך להשאיר את ילדיהם בבית. "בכל דרך צפויים מקרי הדבקה דרך מערכת החינוך, ולכן יש לאפשר להורים המעוניינים בכך להמשיך עם ילדיהם במסגרת ביתית תוך הנחיות מתאימות", נכתב.

מההערכות שבוצעו באגף התקציבים במשרד האוצר עולה כי במידה של חזרה מדורגת לשגרה, הנזק למשק כתוצאה מהמשך השבתת מערכת החינוך עבור תלמידי כיתות הגן וכיתות א'-ג' מסתכם ב-450 מיליון שקל ליום.

למידה מרחוק בימי קורונה במיתרים, רשת לחינוך יהודי משלב, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

נזק של מאות מיליוני שקלים ליום

לפי סדר העדיפויות של חוקרי המכון, יש להחזיר ללימודים את מוסדות החינוך המיוחד, שבהם לומדים כ-50 אלף תלמידים. במסמך נכתב כי הסיכון בחידוש הפעלתם נמוך יותר מכיוון שהלימודים בהם מתקיימים בכל מקרה בקבוצות קטנות.

בהמשך, במכון מעדיפים להחזיר ללימודים את תלמידי כיתות א'-ג', ורק לאחר מכן את תלמידי גני הילדים. "ישנה עדיפות להחזרת הכיתות הנמוכות לפני הגנים מכיוון שהמעטפת התומכת בבתי הספר חזקה יותר", נכתב.

בבתי הספר הלימודים יתקיימו בקבוצות. כל כיתה תפוצל לשתי קבוצות לפחות. המחנכת המקורית של הכיתה תלמד את אחת הקבוצות ויתאפשר לה לפגוש גם את תלמידי הקבוצות האחרות, אך המחנכות של הקבוצות יהיו מורות מכיתות גבוהות יותר (ד'-ו'), שיצטרפו ללימודים.

חוקרי המכון ממליצים להחזיר את הלימודים במתכונת של ארבעה ימי לימוד ולאחר מכן עשרה ימי חופש. ההמלצה הזאת מבוססת על מחקרים שבוצעו לגבי קצב התפשטות המחלה, והופעת התסמינים שלה.

במידה שהמצב יישאר בשליטה וקצב ההידבקות לא יעלה בעקבות החזרה ללימודים (על ידי שמירה על מערך בדיקות ובידודים יעיל) - ניתן יהיה לעבור למתכונת של לימודים ארוכים יותר ולהוסיף שכבות גיל נוספות. במכון אומרים כי ניתן יהיה ללמד גם במתכונת של שבוע לימודים ולאחר מכן שבוע חופש - אם כי הם מעדיפים בשלב זה את האפשרות הראשונה.

במכון ממליצים לקיים ימי לימודים ארוכים, תוך היעזרות במערך הצהרונים ובסייעות העובדות בו, כדי לאפשר להורים לעבוד במשך שעות ארוכות במהלך ימי פעילות מערכת החינוך.

הכניסה לבתי הספר תהיה מותנית בחיטוי ידיים של כל ילד ובדיקת חום, המנהלים יונחו לנהל רישום מדויק של נוכחות התלמידים כולל שעות כניסה ויציאה, להקפיד על שטיפת ידיים, ולמידה בכיתות ומרחבים מאווררים.

במכון מדגישים כי יש להתאים את הפעלת מערכת החינוך ליישובים השונים ולקצב התפשטות הנגיף בכל יישוב. כך למשל, ביישובים שבהם שיעורי ההידבקות גבוהים יותר - יש לצמצם את האופן שבו מערכת החינוך תחזור לשגרה.

בית ספר סגור בחדרהצילום: Ariel Schalit/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"