בממשלה שוקלים לפתוח את גני הילדים כבר ביום ראשון; תלמידי ד'-י' לא יחזרו ללמוד

במל"ל ובמשרדי האוצר והרווחה טוענים כי החזרת גני הילדים והמעונות לפעילות - חיונית לצורך חזרה לשגרה והצלת הכלכלה, אף שיש למצוא פתרון ללימודים בקבוצות קטנות ■ כל הפרטים על התוכנית המתגבשת - שטעונה אישור של משרד הבריאות

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיתה ריקה בבית ספר ברמת גן
כיתה ריקה בבית ספר ברמת גןצילום: Oded Balilty/אי־פי
ליאור דטל
ליאור דטל

שישה ימים נותרו עד תום ההשבתה של מערכת החינוך, לפי התכנון, ובממשלה דנים בצעדים הבאים. המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) ומשרדי האוצר והרווחה מבקשים להחזיר לפעילות את גני הילדים והמעונות - שבהם לומדים כמיליון ילדים עד גיל 6 - מיד לאחר חופשת פסח, ביום ראשון הקרוב. זאת, בכפוף לאישור ודרישות משרד הבריאות. הנושא צפוי לעלות בקרוב לדיון בממשלה.

במל"ל ובמשרדי האוצר והרווחה טוענים כי החזרת גני הילדים והמעונות לפעילות היא חיונית לצורך חזרה לשגרה והצלת הכלכלה, אף שיש למצוא פתרון ללימודים בקבוצות קטנות. גם במשרד החינוך תומכים בפתיחה מחדש של הגנים עבור ילדים בגילי 6-3, אך מסייגים ואומרים כי קיים קושי בארגון הלימודים בקבוצות קטנות, וכי לא כל הגננות יוכלו להגיע לעבודה שכן חלקן מבוגרות או בעלות מחלות רקע.

ביום שישי הקרוב, 17 באפריל, היתה אמורה להסתיים חופשת פסח והלימודים היו צפויים להתחדש - לאחר חודש של השבתה, בעקבות התפשטות מגיפת הקורונה. עדיין לא ידוע אם הלימודים מרחוק יחודשו לאחר חופשת פסח, שכן משרדי האוצר והחינוך עדיין לא הסדירו את עבודת המורים בתקופת ההשבתה. הסיכום הקודם עם הסתדרות המורים היה תקף רק עד לסוף חופשת פסח.

המתווה של האוצר, המל"ל ומשרד הרווחה

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

התרחיש המרכזי לחזרה ללימודים

17 באפריל (יום שישי הקרוב): סוף חופשת פסח: השבתת מערכת החינוך נמשכת, רק תלמידי מוסדות החינוך המיוחד חוזרים ללימודים - בתנאים מיוחדים (אושר על ידי משרד הבריאות)

המשך השלב ראשון: במשרד החינוך מעוניינים להחזיר ללימודים תלמידים במסגרות לנוער בסיכון ובסכנת נשירה (כפוף לאישור משרד הבריאות).

שלב שני: חזרה ללימודים של תלמידי גני הילדים והמעונות (גילאי 0-6) בתנאים מיוחדים בקבוצות קטנות (בימים בסירוגין או במשמרות בוקר צהריים). משרדי החינוך הרווחה והאוצר מעוניינים לחזור לפעילות ב-19 באפריל - יום ראשון הקרוב. עדיין אין אישור ממשרד הבריאות.

שלב שלישי: החזרת תלמידי כיתות א-ג׳ ללימודים - כשבועיים לאחר סיום חופשת פסח - בתאריכים 3-17/5. זאת בכפוף ללימודים בקבוצות קטנות לפי משמרות או בסירוגין.

שלב רביעי: החזרת תלמידי כיתות יא'-יב' כדי לקיים את בחינות הבגרות המצומצמות שיחלו ב-22 ביוני (עדיין אין אישור של משרד הבריאות).

תלמיד כיתה ד' עמל על מטלה ללימודים יחד עם סבתו במדינת וושינגטון בארה"ב, בחודש שעברצילום: Lindsey Wasson/רויטרס

שלב חמישי: החזרת תלמידי כיתות ד'-י' (עדיין אין אישור של משרד הבריאות, וההערכה היא כי תלמידי ד'-י' כבר לא ישובו ללמוד השנה מכיוון שמועד החזרה קרוב לסוף שנת הלימודים)

משרד החינוך: חזרה הדרגתית, במועד לא ידוע

בימים הקרובים צפוי משרד החינוך להציג תוכנית משלו לחזרה לשגרה, שבשלב זה לא כוללת חזרה של כל התלמידים ללימודים, אלא רק חזרה הדרגתית במועד לא ידוע, עם עדיפות לנוער בסיכון, ילדי הגנים וכיתות א'-ג'.

בשלב זה, משרד הבריאות אישר את ההחזרה ללימודים רק עבור תלמידים במוסדות החינוך המיוחד, שיחזרו לשגרה בתנאים מיוחדים, ככל הנראה ביום ראשון הקרוב. מדובר על כ-53 אלף תלמידים, המהווים כמחצית מכלל התלמידים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך. הלימודים במוסדות אלה מתקיימים בכל מקרה בקבוצות קטנות, אך יידרשו התאמות מסוימות כדי להפחית עוד יותר את הצפיפות והתקהלויות. כ-50 אלף תלמידים נוספים עם צרכים מיוחדים לומדים בכיתות קטנות בבתי ספר רגילים, שהלימודים בהם לא יתחדשו עדיין.

משרד האוצר מעוניין כאמור להשיב ללימודים ביום ראשון גם את ילדי הגנים והמעונות. המשרד פנה בנושא למשרדי הבריאות, הרווחה והחינוך - אך עדיין לא קיבל אישור. לפי הצעת האוצר, תלמידי כיתות א'-ג' יחזרו לבתי הספר בתקופה שבין 17-3 במאי.

לפי סדר העדיפויות של משרד החינוך, בשלב הבא יחזרו ללימודים תלמידים במסגרות לנוער בסיכון ונוער בסכנת נשירה, וכן ילדי הגנים ותלמידי וכיתות א'-ג'. לאחר מכן, לפי סדר העדיפוית של משרד החינוך, יחזרו ללימודים תלמידי כיתות י"א-י"ב, כדי לנסות להכין אותם למבחני הבגרות שיתחילו ב-22 ביוני, לפי מתכונת חדשה של עד חמש בחינות בגרות בלבד ובהיקף מצומצם של חומרי הלימוד. תלמידי כיתות ד' עד י' (כולל) לא צפויים לחזור ללימודים, וההערכה היא כי שנת הלימודים הסתיימה עבורם. כל התוכניות האלה כפופות לאישור משרד הבריאות.

ארגוני המורים יתנגדו?

אף שחלף כמעט חודש מאז ההחלטה להשבית את מערכת החינוך, הצעדים שנשקלים במשרד החינוך לא אושרו על ידי משרד הבריאות. בנוסף, התוכנית צפויה להיתקל בקשיים: התנגדות של ארגוני המורים; דרישה לעבור לקבוצות לימוד קטנות במיוחד של עד עשרה תלמידים, במקום בכיתות של 40-34 כיום; והצורך להגן על מורות וגננות בעלות מחלות רקע, שלא יוכלו לחזור לעבודה בקרוב.

תוכנית נוספת שיציג משרד החינוך תתמקד במתן תמיכה רגשית לתלמידים, עם החזרה לשגרה לאחר השבתה ממושכת וצבירת פערים.

כיתה ריקה בבית ספר ברמת גןצילום: Oded Balilty/אי־פי

ב-12 במארס, כאשר הוחלט להשבית את הלימודים, הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו תחילה על השבתת בתי הספר בלבד עד ל-17 באפריל, ועל המשך הפעלת מוסדות החינוך המיוחד וגני הילדים והמעונות. יום למחרת, הוחלט לכלול בשביתה גם את המעונות, גני הילדים ואת מוסדות החינוך המיוחד.

יש כמה תרחישים שונים לאופן קיום הלימודים. כך למשל, במשרד בוחנים את האפשרות לפצל את התלמידים בגני הילדים ובכיתות א'-ג' לקבוצות קטנות של עד 15-10 תלמידים, אך עדיין לא ידוע כיצד המהלך הזה יבוצע - אם בלימודים בימים שונים לסירוגין או בקבוצות נפרדות בבוקר ובצהריים. קיימת עדיפות לקיום לימודים בימים לסירוגין (למשל קבוצה אחת תלמד בימים ראשון, שלישי, חמישי וקבוצה שנייה תלמד בימים שני, רביעי, שישי), כדי להקל על חזרה לעבודה של חלק מההורים.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, כתב בשבוע שעבר כי "המשרד נערך לחידוש הלימודים - אך בשלב ראשון עבור תלמידי החינוך המיוחד. לפי התוכנית הלמידה תתבצע באופן שיתאי לכל מסגרת. כל תלמיד יגיע ללימודים שלוש פעמים בשבוע לכארבע שעות ביום״.

באחרונה הודיע משרד החינוך על צמצום מספר בחינות הבגרות לעד חמש בחינות, שמתוכן רק שלוש בחינות חובה; וכן על החזרת כל תשלומי ההורים שלא נוצלו להורים.

117 תלמידים ו-77 מורים חלו בקורונה

התוכניות של משרד החינוך לחזרה לשגרה תלויות בקצב התפשטות נגיף הקורונה בארץ, ובפגיעתו במורים ובתלמידים. לפני ההחלטה להשבית את הלימודים, מספר התלמידים והמורים השוהים בבידוד בביתם בעקבות חשש לחשיפה לנגיף הגיע לשיא של כ-22 אלף. עם זאת, לפי נתונים עדכניים של משרד החינוך, כיום רק 164 תלמידים ו-82 מורים נמצאים בבידוד. עד כה כ-117 תלמידים ו-77 מורים חלו בנגיף הקורונה. בהתחשב בכך שבמערכת החינוך לומדים כ-2.3 מיליון תלמידים ומועסקים כ-180 אלף מורים, מדובר בשיעור נמוך במיוחד, שמשפיע על 191 בתי ספר בלבד.

ממשרד הבריאות נמסר כי ״המשרד, בשיתוף כלל המשרדים הרלונטיים ובהובלת המלל דן ב"אסטרטגיית היציאה" ועבודת המשק, ובכלל זה מערכת החינוך, לצד הקורונה. החלטות בנושא יתקבלו על ידי הממשלה בהקדם ובכל מקרה הצעדים להמשך יהיו מדורגים ויבחנו כל העת בהתאם לרמת התחלואה״.

מהסתדרות המורים נמסר כי היא ״נמצאת בקשר שוטף וישיר עם הממשלה. נכון לעכשיו, טרם הוצג בפני הסתדרות המורים מתווה לפתיחת מוסדות החינוך. בכל מקרה, הסתדרות המורים לא תתפשר על בטחונם ובריאותם של עובדי ההוראה. בדיוק כפי שנאבקה על סגירת מוסדות החינוך״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?