מסתמן: החופש הגדול יתקיים באוגוסט בלבד - הלמידה מרחוק שוב בסכנת ביטול

במשרדי האוצר והחינוך מתכוננים לקיצור החופש הגדול במטרה לצמצם את הפערים החינוכיים עבור התלמידים ■ אם המורים יבקשו לבטל את הלמידה מרחוק, משרדי הממשלה ידרשו להחזיר יום לימודים בחופש הגדול עבור כל יום לימודים שבוטל

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ספר סגור בנתניה
בית ספר סגור בנתניהצילום: AFP
ליאור דטל
ליאור דטל

לקראת ההחלטה המסתמנת להמשיך בהשבתת מערכת החינוך גם במהלך המשך אפריל, במשרדי האוצר והחינוך מתכוננים לקיצור החופש הגדול שהיה אמור להתחיל ב-1 ביולי, ובחטיבות הביניים ובתיכונים ב-20 ביוני.

ככל שיוחלט להמשיך ולדחות את חידוש הלימודים, החופש הגדול יקוצר, אך בשלב זה צפוי להתקיים במהלך רוב אוגוסט. לפי הסיכום הקודם עם הסתדרות המורים - עבור כל 10 ימים שיבוטלו, המורים יחזירו 7 ימים נוספים בתקופת החופש הגדול.

בית ספר תיכון ברנרצילום: אילן אסייג

החופש הגדול הוא החופש היחיד המעוגן בהסכמי השכר של המורים (חופשות החגים של המורים לא מעוגנות בהסכמי השכר שלהם). לכן, בימים הקרובים יחל מו״מ עם הסתדרות המורים המייצגת את הגננות, מורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, ועם ארגון המורים המייצג את מורי התיכונים.

עוד לפני כן, במו״מ הקודם שהתקיים עם הסתדרות המורים, הסכימו מורי ההסתדרות לקצר את החופש הגדול ב-9 ימים כפיצוי על הימים בהם לא התקיימה למידה מרחוק בתקופת ההשבתה. כך שכבר לפי ההסכם הנוכחי עבור מורי בתי הספר היסודיים, החופש הגדול יתחיל רק ב-9 ביולי, ועבור מורי חטיבות הביניים הוא יתחיל ב-29 ביוני. עם ארגון המורים הוסכם לא לקצר את החופש הגדול, אך המורים המכינים את התלמידים לבגרות התחייבו להשלים פערים לקראת הבחינה ולעבוד בחופש הגדול במידת הצורך.

כעת, בתגובה להארכת השבתת מערכת החינוך, במשרדי הממשלה דורשים להמשיך ולקצר את החופש הגדול, כדי לצמצם את הפערים החינוכיים שהתלמידים צברו. במשרדי הממשלה יש ביקורת גדולה על הלמידה מרחוק, שאינה נתפשת כאפקטיבית. אפילו גורמים במשרד החינוך הביעו בימים האחרונים ביקורת על הלמידה מרחוק, והטילו ספק ביכולתה להשלים את הפערים החינוכיים שהתלמידים צברו במהלך ההשבתה. במשרד האוצר שואפים לקצר את החופש הגדול ככל הניתן, בחודש אחד לפחות ואף יותר. עם זאת, במשרד החינוך מסרבים לקצר בשלב זה את החופש הגדול בתקופת אוגוסט, מאחר ובתקופה זו בתי הספר מתכוננים לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה.

שיעור מקוון של ביה"ס פלך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

ההסכמות במו"מ שנערך עם הסתדרות המורים בתקופת ההשבתה, מתייחסות רק לתקופה של עד סוף חופשת פסח ב-17 באפריל. לאחר מכן, אין הסכם עם המורים לגבי המשך הלמידה מרחוק - למרות שככל הנראה מערכת החינוך לא תחזור לשגרה. במו״מ החדש שייערך עם ארגוני המורים, האוצר ומשרד החינוך ידונו עמם גם בחידוש הלמידה מרחוק וגם בהמשך קיצור החופש הגדול.

לפי המו״מ הקודם שנחתם עם הסתדרות המורים, המורים התחייבו להחזיר כ-70% מימי הלימוד שבוטלו בתקופת ההשבתה - במהלך החופש הגדול. המשמעות היא שאם הלימודים לא יתחדשו עד ה-1 במאי, אז המורים יקצרו את החופש הגדול ב-7 ימים נוספים, ויחד עם 9 הימים שכבר קוצרו, המורים והתלמידים בגנים ובבתי הספר היסודיים ייצאו לחופש הגדול ב-22 ביולי. אם הלימודים לא יתחדשו עד ה-3 במאי, אז הלימודים ימשכו עד לתחילת חודש אוגוסט. עבור מורי חטיבות הביניים, בשלב זה הם צפויים לצאת לחופש הגדול ב-1 ביולי במקום ב-20 ביוני, אך אם הלימודים לא יתחדשו עד ה-3 במאי, הם יצאו לחופש הגדול ב-1 ביולי.

בעקבות דרישות האוצר לקצר את החופש הגדול במהלך מארס, איימו המורים בהפסקת הלימודים מרחוק, ובסוף הפסיקו ללמד כך במשך שבוע. אם המורים ידרשו לבטל בתמורה לחופש הגדול את הלמידה מרחוק, אז משרד האוצר והחינוך ידרשו להחזיר יום לימודים בחופש הגדול עבור כל יום לימודים שבוטל. במקרה כזה, אם הלימודים יחודשו ב-3 במאי, אז החופש הגדול יחל ב-30 ביולי או בתחילת אוגוסט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו