שאלות ותשובות |

ביטול הבגרויות: כיצד יחושבו הציונים הסופיים והיכן הבחינות ייערכו?

כחלק ממתכונת החירום יידרשו תלמידי י"ב בלבד להיבחן רק בחלק מהמקצועות ■ האם משרד החינוך יודיע בהמשך על קיום הבחינות כרגיל? האם מועדי הבחינות נקבעו? הנה התשובות

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים בבחינת בגרות. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
תלמידים בבחינת בגרות. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אילן אסייג
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך הודיע היום (ד') בצעד חריג על ביטול רוב בחינות הבגרות שהיו אמורות להתקיים בחודש הבא בגלל התפשטות וירוס קורונה בישראל. הבחינות יתקיימו במתכונת חירום, רק לתלמידי י"ב ורק במקצועות החובה מתמטיקה, אנגלית ושפה (עברית או ערבית). לצדן תיערך בחינה בשני מקצועות רשות: אחת במדעים ואחת במקצוע הומני.

האם ההחלטה סופית? ייתכן שהמשרד יודיע בהמשך על קיום הבחינות כרגיל?

במשרד החינוך הודיעו כי מדובר בהחלטה סופית וכי התוכנית החדשה תיושם בכל מקרה, גם אם לפתע יוחלט על חזרה לשגרה מלאה לאחר חג הפסח. עם זאת, אם המשק לא יחזור לשגרה חלקית או מלאה במהלך חודשי הקיץ, ייתכנו צעדים נוספים שיצמצמו עוד יותר את בחינות הבגרות.

כיצד יחושבו הציונים בתעודות הבגרות במקצועות שבהם לא תיערך בחינה?

משרד החינוך צפוי להקים צוות משותף לנציגי האוניברסיטאות והמכללות שידון במתווה לחישוב הציון הסופי של התלמידים בתעודת הבגרות על סמך ההישגים שלהם בעבר.

מהן בחינות הרשות?

בכל בית ספר התלמידים ייבחנו בשלושת מקצועות החובה (מתמטיקה, אנגלית ושפה), ולצד זאת בשני מבחנים נוספים: בחינה אחת תיערך באחד מהמקצועות הבאים: תנ״ך, ספרות, היסטוריה או אזרחות, ובחינה נוספת במקצוע מדעי: פיזיקה, ביולוגיה, כימיה, או מדעי המחשב.

מבחן בתיכוןצילום: אמיל סלמן

האם התלמידים יוכלו לבחור באיזו בחינת רשות הם ייבחנו?

לא. בית הספר יבחר באילו בחינות לבחון את התלמידים.

מה לגבי תלמידים שנבחנו באחד ממקצועות הרשות כבר בכיתה י״א?

אם תלמיד נבחן במקצועות רשות הומניים או מדעיים בכיתה י״א (כמו למשל תנ״ך) הוא לא יידרש להיבחן במקצוע נוסף השנה, וייבחן רק בשאר המקצועות. במקרה כזה הוא ייבחן השנה בשלוש או ארבע בחינות בלבד. למשל, תלמיד שנבחן בכיתה י״א בבגרות בתנ״ך ייבחן השנה בנוסף בהיסטוריה או באזרחות.

האם התוכנית תשפיע על תלמידי כיתה י״א?

כן, תלמידי כיתה י״א גם ייגשו השנה לעד חמש בחינות בגרות, בהתאם לתוכנית הלימודים שלהם ולפי ההנחיות החדשות. בתי הספר צפויים לפרסם את לוח הבחינות בשבוע הבא.

האם מועדי הבחינות נקבעו?

לוח הבחינות הסופי יפורסם בשבוע הבא. בשלב זה משרד החינוך מתכנן לקיים את הבחינה הראשונה ב-22 ביוני באחד ממקצועות המדע, ובשבוע שלאחר מכן במתמטיקה. בשבוע השלישי באנגלית, בשבוע הרביעי באחד מהמקצועות ההומניים, ולאחר מכן בשפה. מועדי ב׳ ייערכו בסוף חודש יולי.

מה יקרה לבונוסים שהתלמידים היו אמורים לקבל על בחינות במקצועות השונים ברמה של חמש יחידות?

בגלל השינויים שהוצגו, כל שיטת החישוב לתעודת הבגרות תשונה. במשרד החינוך אמרו כי השיטה תתחשב גם בתלמידים שבחרו בכמה מקצועות מובחרים וציפו לקבל נקודות בונוס, ובכל מקרה כל הליך הקבלה ללימודים של בוגרי מחזור הלימודים הנוכחי ישונה בהתאם לתוכנית החדשה.

כיצד התוכנית תשפיע על תלמידים ברמה של שלוש, ארבע וחמש יחידות?

ימי הבחינה יפוצלו כך שהתלמידים ייגשו לבחינה בימים שונים כדי למנוע התקהלות של תלמידים.

האם הבחינות יתקיימו בבתי הספר?

הבחינות צפויות להתקיים בבתי הספר, אם משרד הבריאות יודיע על חזרה לשגרה מלאה או חלקית בחודש יוני. במידת הצורך, משרד החינוך יבחן קיום בחינות גם במוסדות ציבור נוספים ברשויות המקומיות כדי למנוע עומסים בבתי הספר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה