מנכ״ל האוצר למורים: "האפשרות לקבלת שכר מלא עבור עבודה מהבית - לא על השולחן"

משרד האוצר במסר חריף למורים: אם לא תסכימו לקזז את ימי ההשבתה עם החופש הגדול - שכרכם יקוצץ, גם אם תמשיכו לעבוד מהבית בתרגילי למידה מרחוק. הסתדרות המורים: "אנו עובדים קשה מהבית, בהתאם למטלות שמשרד החינוך מעמיס עלינו, ולכן זכאים לשכר מלא"

ליאור דטל
ליאור דטל
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושר האוצר משה כחלון
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושר האוצר משה כחלוןצילום: מיכל פתאל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד האוצר במסר חריף למורים: אם לא תסכימו לקזז את ימי ההשבתה עם החופש הגדול - שכרכם יקוצץ, גם אם תמשיכו לעבוד מהבית בתרגילי למידה מרחוק.

בשלב זה מסתמן כי המורים לא יקבלו שכר מלא עבור עבודתם במארס, ובמשרד האוצר מאיימים בצעדים חד-צדדים - הוצאת כל 180 אלף המורים בישראל לחופשה ללא תשלום באופן מידי. בכירים באוצר אמרו היום (ג'): ״נראה כאילו הסתדרות המורים לא מבינה את המצב. הודענו להם שהתשובות שלהם אינן מתקבלות על הדעת. או שנכריח אותם לקחת חופשה באמצעות תקנות שעת חירום או ש-180 אלף מורים יצאו לחל״ת בגלל ההתנהלות של הסתדרות המורים״.

>> למה בישראל אין כמעט מחלימים מקורונה. האזינו

לפי ההצעה של משרד האוצר, החופש הגדול יקוצר בשבועיים כדי לאפשר לתלמידים להשלים את הלימודים שהפסידו במהלך תקופת ההשבתה. לפי ההצעה, אם המורים יסכימו ללמד בקיץ - שכרם בתקופת ההשבתה לא יפגע.

גן שעשועים במדריד, ספרדצילום: בלומברג

בעקבות ההחלטה מיום חמישי להשבית את מערכת החינוך, הודיע משרד האוצר למורים כי עליהם לצאת לחופשה ללא תשלום. ביום ראשון, הציגו מנכ״ל האוצר, שי באב״ד, והממונה על השכר, קובי בר נתן, את ההצעה בדבר עבודה בחופש הגדול למזכ״לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד. היום היא אמרה כי היא מצפה שכל עוד המורים ממשיכים לעבוד מהבית ומאפשרים למידה מרחוק, שכרם לא יפגע.

בתגובה אמר באב״ד: ״משרד האוצר אינו כופה על המורים עבודה מהבית. המורים הם אלה שיחליטו, בהתאם לתחושת הסולידריות החברתית שלהם, בזמן משבר זה. ללא קשר להחלטתם, האופציה לתשלום שכר מלא לעבודה מהבית - לא נמצאת על השולחן. האפשרויות העומדות בפניהם הן יציאה לחופשה או מעבר לחל"ת״. לדבריו, ״המורים אינם שונים ממאות אלפי עובדי המגזר הציבורי שמעוניינים לעבוד מהבית אך נאלצים לצאת לחופשה כפויה״.

בימים האחרונים עסוקים המורים בניהול למידה מרחוק ושמירה על קשר עם התלמידים על פי הוראות משרד החינוך, אלא שהמהלך של למידה מרחוק אינו מתנהל כראוי, והוא מתמקד בעיקר בשליחת משימות תרגול לתלמידים. הורים רבים מדווחים על תקלות כתוצאה מעומס בגלישה באחד מהאתרים המרכזיים המשמשים ללמידה מרחוק. במשרד האוצר אמרו כי מכיוון שהמורים אינם עובדים במשרה מלאה מביתם, שכרם יקוצץ בכל מקרה, ללא משא ומתן. מנגד, בן דוד פנתה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה שידאג שהמורים יקבלו שכר מלא.

ההצעה של משרד האוצר מתייחסת רק לתקופת ההשבתה הנוכחית, עד תחילת חופשת הפסח ב-31 במארס. אם הממשלה תחליט להמשיך את השבתת הלימודים גם לאחר פסח, ייתכן והאוצר יבקש לנקוט בצעדים נוספים.

גם אם יימצא פתרון למשבר הנוכחי בין המורים למשרד האוצר, במערכת החינוך צופים קיצוצים קשים במיוחד - הן בשל משבר הקורונה והן בעקבות המצב הכלכלי שהחריף עקב מערכות הבחירות החוזרות. ההערכות הן, בין היתר, שמשרד האוצר יציג בהמשך הצעה לפיטורי מורים וקיצוץ בשכרם.

ארגון הורים עובדים לשינוי, שפעל בעבר למען התאמת חופשות התלמידים לחופשות ההורים הודיע כי הוא תומך בקיצור החופש הגדול. ״באירוע כל כך חריג כולם נכנסים מתחת לאלונקה. בתום המגיפה כולנו נצטרך לחזור לעבודה באופן מלא. יולי-אוגוסט יהיו עבורנו חודשי עבודה מלאים שבהם נצטרך להחזיר את כל החובות שנצבור עד אז, ולא נוכל לצאת לחופשה. כל יתר המשק יצטרך לעבוד קשה מאוד כשהמשבר יסתיים - ותקופת הקיץ תהיה קשה במיוחד. אין סיבה לתת לארגוני המורים פטור מהשתתפות בנטל״, נמסר מהארגון. ״תקופת הלימודים הנוכחית, שנעשית מרחוק, רחוקה מלעמוד בהיקפי החומר הלימודי שיחסר לתלמידים. בקיץ הזה גם מערכת החינוך תצטרך לעבוד כדי להשלים את הפער הלימודי הגדול שיצטבר עד אז״.

מהסתדרות המורים נמסר: "דווקא בזמנים אלה, היינו מצפים ממשרד האוצר לתת תמונה אמינה לציבור ולא להטעות ולסלף. עובדי ההוראה עובדים קשה מהבית, בהתאם למטלות שמשרד החינוך מעמיס עליהם, ולכן הם זכאים לשכר מלא. ההסדר שאליו הגיעו עובדי המגזר הציבורי אינו רלוונטי, מפני שהם נמצאים בחופשה ולא עובדים מהבית. היינו מצפים ממשרדי האוצר והחינוך להוקיר את תרומתם של עובדי ההוראה הלחוסן הלאומי בשעה קשה זאת - מקום להשמיץ אותם ולהציגם כנצלנים שלא מבינים את המצב".

מיכל קרמר, מורה ויו"ר ארגון יציגים הפועל כדי להפוך לארגון יציג של המורים, אמרה בתגובה כי הארגון קורא לכל המורים בישראל לעצור את תהליכי הלמידה מרחוק עד לחתימה על הסכם המבטיח תשלום עבור כך. לדבריה "התחושה היא שמנסים לנצל את עובדי הוראה. עם סולדריות לא קונים במכולת. אם לא משלמים - לא עובדים".

קרמר הוסיפה: "בזמן שמשרד האוצר מצהיר שהלמידה מרחוק היא סולדריות, משרד החינוך שולח לעובדיו אגרות בהן הוא מורה להמשיך בלמידה מרחוק. המורים עובדים במרץ ואף קשה יותר ממה שהם עובדים בשגרה. ארגוני המורים ממשיכים לשלוח את עובדי ההוראה להתנדב על חשבון זמנם הפנוי, בזמנן ששכר יושבי הראש שלהם מובטח. פעם נוספת שארגוני המורים מפקידים את עובדי ההוראה בישראל וזורקים אותנו ישירות לקו העוני. ראשי הארגונים ידעו מראש שמרד האוצר לא ישלם לנו כסף על התקופה הזאת ובכל זאת שלחו אותנו לעבוד".

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל