המכללות הטכנולוגיות מאיימות בשביתה: "סכנת קריסה מיידית"

המכללות הטכנולוגיות, המציעות לימודי תעודת הסמכה לטכנאים והנדסאים, הודיעו על שיבושים בלימודים בשבוע הבא ומאיימות לשבות, במחאה על מצבן הכלכלי ■ אתמול החליטה ועדת הכספים שלא להעביר תקציב למכללות בשלב זה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכללה הטכנולוגית באר שבע
המכללה הטכנולוגית באר שבעצילום: עמוס בן גרשום / לע"
ליאור דטל
ליאור דטל

המכללות הטכנולוגיות, המציעות לימודי תעודת הסמכה לטכנאים והנדסאים, הודיעו על שיבושים בלימודים בשבוע הבא ומאיימות לשבות במחאה על מצבן הכלכלי. בימים ראשון ושני יהיו שיבושים בלימודים, וביום שלישי יתקיים כנס חירום של ראשי המכללות בו יוחלט על המשך המהלכים.

בישראל פועלות 24 מכללות טכנולוגיות המכשירות כ-30 אלף סטודנטים, שמשתלבים עם סיום הלימודים בתעשייה בישראל. המכללות מוחות על כך שתקציב מובטח בהיקף של כ-200 מיליון שקל (כחלק מרפורמה שסוכמה בינן לבין משרד האוצר והרווחה ב-2018) - לא הועבר. לטענתן, בכך נפגעת יכולתן לתפעל את המכללות ולהכשיר את הסטודנטים הלומדים בהן.

יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות, ד"ר יוכי פנחסי-אדיבצילום: אילן בשור

בשנה שעברה הוחלט בממשלה לבצע רפורמה באופן הפעילות של המכללות הטכנולוגיות - שנמצאות באחריות משרד הרווחה - מטרת הרפורמה היתה להסדיר את אופן הלימודים וקבלת התעודה במכללות ואת תקציבן, ובמסגרתה התחיבה המדינה להגדיל את תקציבן.

מכיוון שמדובר בתוספת לתקציב 2019 שכבר אושר בכנסת, העברת תוספת התקציב למכללות תלויה באישור ועדת הכספים, אך בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים - בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה) - הוחלט שלא להעביר את התקציב למכללות בשלב זה. לפי המכללות, מדובר על תקציב של 146 מיליון שקל עבור הרפורמה ותקציב נוסף של 61 מיליון שקל שהמכללות היו אמורות לקבל מהמדינה כחלק מהשתתפותה בסבסוד הלימודים במכללות.

"סכנת קריסה"

לא אישר את העברת הכסף. ח"כ משה גפניצילום: מוטי מילרוד

לפי פורום המכללות הטכנולוגיות, המחסור בתקציבים לא מאפשר לחלק מהמכללות לשלם שכר למרצים ולהעביר תשלומים לספקים. לדברי הפורום, "המכללות הטכנולוגיות נמצאות בסכנת קריסה". במכתב ששלח פורום המכללות הטכנולוגיות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכתב כי "ההחלטה פוגעת קשות ובאופן חמור ומיידי ביכולת המכללות להכשיר הנדסאים והיא עלולה גם להוביל לצמצום כוח האדם המכשיר אותם. לאור הפגיעה האנושה ניאלץ לנקוט עיצומים מיידים במהלך השבוע הקרוב ובמידת הצורך בהשבתה".

לדברי יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות, ד"ר יוכי פנחסי-אדיב, "החלטת ועדת הכספים מציבה את המכללות הטכנולוגיות בפני סכנת קריסה מיידית. לאור העדר התקציבים וחוסר היכולת לקיים תפעול בסיסי שוטף אנו נאלצים לפתוח בעיצומים באופן מיידי. אנו תקווה כי חבר הכנסת גפני יזכור כי ההנדסאים מהווים את ליבת התעשייה הטכנולוגית הישראלית ופגיעה בהכשרתם מהווה פגיעה אנושה במשק הישראלי כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי