המורים שיקבלו מענק של 2,000 שקל - ומי ירוויח מהפנסיה החדשה

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים הצליחו משרד האוצר והסתדרות המורים להגיע להסכם בעלות של 170 מיליון שקל בשנה, ובכך נמנעה השביתה במערכת החינוך ■ מתי המורים יקבלו את הכסף, איך יחושבו ימי החופשה ומה העלות של שינוי הפנסיה למדינה?

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה של הסתדרות המורים, בשבוע שעבר
הפגנה של הסתדרות המורים, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד
ליאור דטל
ליאור דטל

ביום שישי בצהריים, פחות מ-48 שעות לפני פתיחת שנת הלימודים, הצליחו משרד האוצר והסתדרות המורים להגיע להסכם על דרישות ההסתדרות, ובכך להסיר את האיום בהשבתת מערכת החינוך. עלות ההסכם מוערכת ב-170 מיליון שקל בשנה, אך בשנים הראשונות העלות תהיה נמוכה יותר. בנוסף, המדינה תקצה כ-120 מיליון שקל לטובת מענקים חד-פעמיים למורים פורשים. הנה שאלות מרכזיות שיעשו למורים ולציבור סדר בהסכם.

מתי המורים יקבלו את הכסף?

תנאי העבודה של רוב המורים לא ישתנו. השינוי בתנאי הפנסיה מתייחס לכ-20% מהמורים, ושאר ההסכם נוגע בעיקר לתנאי המורים שנמצאים לקראת פרישה. היתר ייאלצו להמתין עד ליציאה לפנסיה כדי ליהנות מההסכם החדש.

מי יקבל מענק חד-פעמי על סך 2,000 שקל?

המורים הפעילים במערכת החינוך לא יקבלו מענק חד-פעמי. המענק יינתן רק לגמלאים של הסתדרות המורים שפרשו לגמלאות מ-1986. מדובר בכ-55 אלף גמלאים פעילים, שיקבלו מענק של כ-2,000 שקל, אך הוא יינתן באופן הדרגתי על פני שלוש השנים הקרובות (כך שייתכן שלא כולם יספיקו לקבל אותו במלואו). עלות המענק מסתכמת ב-120 מיליון שקל.

למה המורים נדרשים לעבוד ללא הסכם עבודה חדש?

המורים פתחו את שנת הלימודים ללא הסכם עבודה וללא תוספות השכר שהיו יכולים לקבל במסגרתו, בהסכמת הסתדרות המורים. ההסתדרות החליטה שלא להכריז על סכסוך עבודה והסכימה לבקשת המדינה לא לקיים משא ומתן על הסכם שכר חדש לאחר שההסכם הקודם פג ביולי. זאת, בטענה כי לא ניתן לקיים משא ומתן על הסכם שכר גדול בתקופת ממשלת מעבר.

אז מתי המורים יקבלו את תוספות השכר החדשות?

במסגרת ההסכם החדש התחייבה הסתדרות המורים לשמור על שקט תעשייתי עד ינואר 2020, ולא לדרוש דרישות תקציביות נוספות. כך, היא הביעה את הסכמתה להמשיך לעבוד ללא הסכם שכר. ככל הנראה, הדיונים על ההסכם יחלו לאחר הרכבת הממשלה, אך הם ייאלצו להמתין לאישור תקציב המדינה ל-2020 ולראות אם המצב הכלכלי במשק יאפשר מתן תוספות שכר משמעותיות למורים.

שנת הלימודים כבר החלה. כמה זמן המורים יידרשו לעבוד עד שיקבלו תוספת שכר?

לפי הערכות, המורים ייאלצו לעבוד במשך כל שנת הלימודים הנוכחית ואף לפתוח את שנת הלימודים הבאה ללא שינוי משמעותי בשכרם. כשייחתם ההסכם עמם הוא יכלול תוספות רטרואקטיביות עבור התקופה שבה עבדו ללא הסכם.

מה לגבי שכר המורים המתחילים?

שכר המורים המתחילים בבתי הספר היסודיים מסתכם ב-6,400 שקל למשרה מלאה, וחלק גדול מהם מועסקים במשרה חלקית, מחוסר ברירה. קיים פער של כ-2,000 שקל בין שכר המורים המתחילים בבתי הספר היסודיים לשכר המורים המתחילים בתיכונים. בנוסף, פערי השכר בין המורים המתחילים בישראל לבין המורים הוותיקים הם מהגבוהים ב-OECD, והחריפו בעשור האחרון, מאז החתימה על הסכם אופק חדש. במסגרת ההסכם לא התקיימו דיונים על תוספות שכר למורים, גם לא למורים מתחילים.

אז לכמה מורים בעצם ההסכם הנוכחי מתייחס?

הסתדרות המורים מייצגת כ-130 אלף מורים, מתוך כ-190 אלף מורים בישראל (כ-70% מהמורים), מה שהופך אותה לארגון היציג הגדול ביותר של המורים. עם זאת, רוב המורים ייהנו מההסכם רק לקראת הפרישה, בזכות שינוי נוסחת חישוב ימי המחלה. ההסכם מתייחס בעיקר למורים בהסתדרות המורים שזכאים לפנסיה תקציבית, שנוסחת הפנסיה שלהם תשתנה. מדובר על כ-40 אלף מורים בלבד - שהם כ-21% מכלל המורים בישראל ועל כ-30% ממורי ההסתדרות.

כיצד ההסכם יעזור למורים עם פנסיה תקציבית?

שיטת החישוב של הגמלה של המורים שיפרשו לפנסיה תשתנה בעקבות ההסכם. עד כה הגמלה החודשית של המורים שהיו בפנסיה תקציבית היתה מבוססת על חישוב ממוצע של שכרם האחרון, ושל שכרם לפני יישום רפורמת אופק חדש מ-2008. בהסתדרות המורים דרשו נוסחה קלה יותר לחישוב, ולבסוף דרישתם התקבלה ונקבעה נוסחה חדשה, שלפיה הגמלה תיקבע על בסיס 80% מהמשכורת האחרונה, ואליה יתווספו 0.45% עבור כל שנה שבה עבדו מאז אופק חדש.

מה ההבדל בין מורים בפנסיה תקציבית למורים בפנסיה צוברת?

בעקבות ההסכם תשולם הגמלה של המורים בפנסיה תקציבית מקופת המדינה ותתבסס על שכרם האחרון. הפנסיה של העובדים בפנסיה צוברת תישאר ללא שינוי ותופרש על ידם ובשיתוף המעסיק לקרן, ותתבסס על השכר החודשי שלהם וביצועי הקרן.

מה העלות של שינוי הפנסיה למדינה?

בשנים הראשונות ליישום ההסכם מדובר ב-30-20 מיליון שקל בשנה. כשהעלות תגיע לשיא של כ-200 מיליון שקל בשנה בעשור הקרוב, היא תתחיל לרדת - בהתאם לקצב הפרישה של המורים הוותיקים שזכאים לפנסיה תקציבית.

מורה בכיתה (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר) צילום: מוטי מילרוד

מה תהיה התוספת לגמלת הפנסיה החודשית של המורים בעקבות ההסכם?

מורים שזכאים לפנסיה תקציבית ויפרשו יקבלו בעקבות שינוי הנוסחה תוספת של כ-200 שקל בחודש. לעומתם, יש מורים שהנוסחה החדשה עשויה לפגוע להם בגמלה, ולכן הוחלט שבמצבים כאלה הם יוכלו לקבל את הפנסיה על סמך הנוסחה הישנה.

מה יקבלו המורים שנמצאים בפנסיה צוברת?

ההסכם לא יטיב עמם ותנאי הפנסיה שלהם לא ישתנו.

מתי המורים הפורשים יוכלו ליהנות מההסכם החדש?

יישום הסכם הפנסיה החדש ייארך שנה לפחות. כדי ליישמו, משרד החינוך יידרש להקים מחדש את כל מערך השכר והפנסיה שלו.

מה קובע השינוי בימי המחלה?

הסתדרות המורים נאבקה במשך תקופה ארוכה על שינוי ניכוי ימי המחלה למורים, לאחר שהתברר שהמדינה מנכה בממוצע 1.4 ימי מחלה עבור כל יום מחלה שהמורה לוקח. הפער הזה נבע מנוסחת חישוב שהיתה מבוססת על השעות היומיות שבהן המורה היה חולה ביחס לשעות העבודה החודשיות שלו, כפול 30 ימים בחודש.

לפי הנוסחה החדשה, הנתונים על שעות המחלה יוכפלו ב-22 (מספר ימי העבודה בחודש). בעקבות החישוב הזה תנכה המדינה יום מחלה אחד עבור כל יום שהמורה לוקח בפועל. בסיכום זה איפשרה ההסתדרות לנכות למורים ימי מחלה גם בשבתות ובתקופת פגרה.

מה לגבי הקרן שתוקם למען המורים?

זוהי קרן שתסייע רק למורים שנותרו ללא ימי מחלה, ומדובר במקרים חריגים. האוצר הסכים להקצות לטובת הקרן מיליון שקל בלבד, שיינתנו בארבע פעימות.

מי ירוויח משינוי נוסחת החישוב של ימי המחלה?

ההסכם אינו רטרואקטיבי ויחול רק על אופן ניכוי ימי המחלה מיום יישומו. כך, ייתכן שמורים לקראת פרישה לפנסיה יוכלו לנצל ימים נוספים ולפדות אותם עם פרישתם. היתר ייהנו מהשינוי כשיפרשו לפנסיה. כיום כשמורה פורש לפנסיה הוא זכאי לפדות את ימי המחלה שנותרו לו, ולקבל עבור כל יום תשלום בסך 800 שקל.

בממוצע, מורה שפורש לגמלאות פודה ימי מחלה ב-105 אלף שקל (בהשוואה לפדיון של 95 אלף שקל בקרב שאר עובדי המדינה). לפי ההסכם החדש, המורים יוכלו לפדות 25-20 אלף שקל נוספים עם פרישתם, על פי הערכות ראשוניות, אך רק בעוד 30-25 שנה.

מה לגבי המאבק של ההסתדרות נגד הרפורמה בחינוך המיוחד?

לטענת ההסתדרות, תלמידי החינוך המיוחד ייפגעו כתוצאה מהרפורמה שמיישם משרד החינוך בשנת הלימודים הנוכחית במחוז צפון, וכי גם עובדי ההוראה ייפגעו כתוצאה מכך. לבסוף הוחלט להקים צוות משותף למשרד החינוך והסתדרות המורים שיבחן את השלכות הרפורמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים