עיריית קרית גת מציגה: גן ילדים ליוצאי אתיופיה בלבד

פוסט שהעלתה אם לעמוד הפייסבוק שלה חושף כי קרית גת מפעילה באותו מתחם שני גני ילדים עם כניסה נפרדת ■ מנהל מחוז דרום של משרד החינוך זימן לשיחה דחופה את ראש העיר, אבירם דהרי ■ העירייה: "הרישום לגני הילדים בוצע באופן ממוחשב"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גן ילדים. אילוסטרציה
גן ילדים. אילוסטרציהצילום: תומר אפלבאום
ליאור דטל
ליאור דטל

עיריית קרית גת מפעילה במתחם אחד שני גני ילדים שלהם כניסה נפרדת – בגן אחד לומדים תלמידים להורים יוצאי אתיופיה ובגן השני תלמידים לבנים. שני הגנים ממוקמים במתחם "גן יעל" בעיר, שביל הכניסה לגן מתפצל לשתי דלתות, המובילות לחדרים נפרדים – באחד מהם לומדים 26 תלמידים יוצאי אתיופיה – מתוך 28 תלמידים (לפי נתוני משרד החינוך), ובגן השני אוכלוסייה מעורבת.

חלק גדול מהתלמידים בגן הדתי לא הגיעו ללימודים – ייתכן שבמחאה על ההפרדה - והיום בבוקר (ד') נכחו בו 19 תלמידים בלבד. בגן השני, הצמוד אליו, לומדים תלמידים מאוכלוסייה הטרוגנית, שמתוכם 44% מיוצאי אתיופיה. שיבוץ התלמידים לגני הילדים מבוצע באחריות הרשויות המקומיות, ובעיריית קרית גת דחו את הטענות ואמרו בתגובה כי השיבוץ לגן בוצע על פי רצונם של ההורים ולפי כתובת מגוריהם בלבד. בתגובה, זימן מנהל מחוז דרום של משרד החינוך, רן זהבי, את ראש עיריית קרית גת, אבירם דהרי, לשיחה דחופה.

בפוסט שכתבה ספי בלילין, אחת האימהות שבתה שובצה בגן, נכתב: "הגענו לגן ולא שמתי לב שיש שתי כניסות. ישר ניגשתי לאיפה שהיה פתוח. הגן היה מרשים והקטנה שלי מאוד התלהבה והתחברה למקום. לא עברו כמה דקות והגננת אומרת לי תבדקי אם הילדה ברשימה, והילדה שלי לא מופיעה ברשימה. הגננת אמרה לי שאולי היא בגן השני, ואז נפל לי האסימון. הכניסה לילדים האתיופים היא בנפרד, כן בנפרד לפי צבע עורם. הייתי חייבת להכנס ולבדוק. הגן על הפנים ולא מושקע. ניגשתי לגננת לשאול מה קורה. והגננת אמרה לי שכן, שהגן מחולק לפי צבע עורם של הקטנים שלא עשו שום דבר רע בחיים".

ב-2008 עתרה עמותת טבקה לבג"ץ, לאחר שתלמידים יוצאי אתיופיה לא התקבלו למסגרות חינוכיות בפתח תקוה. "במבחן התוצאה, מתקיימת כלפי תלמידים יוצאי אתיופיה תופעה של אפליה גזעית על רקע השתייכות קבוצתית-אתנית ועל בסיס צבע עור", נכתב בעתירה. בפסיקתו מ-2010 דחה בית המשפט את העתירה, בגלל שבשנתיים שחלפו נמצא עבורם פתרון אחר, אך מתח ביקורת על המדינה ועל העירייה. בית המשפט קבע אז כי "מדובר באפליה פסולה, שאינה יכולה להתקיים במערכת חינוך מדינתית, הבנויה על ערכי שוויון הזדמנויות מלא לכל תלמיד. היא מעבירה מסר משפיל ומעליב של נחיתות חברתית שאין לקבלו".

ראש עיריית קרית גת, אבירם דהריצילום: אילן אסייג

מעיריית קרית גת נמסר: "הרישום לגני הילדים בוצע באופן ממוחשב על פי אזור גיאוגרפי ועל פי בקשות ההורים והעדפותיהם לגנים ממלכתיים וממלכתיים-דתיים. להורי ילדים ששובצו בגנים הללו הוצעו גני ילדים נוספים מרוחקים מאזור מגוריהם, והם סירבו ודרשו גנים בקרבת מקום מגוריהם. כמו כן, דרשו ההורים גנים מהזרם הממלכתי-דתי. באופן טבעי, ביקשו ההורים להירשם לגנים הסמוכים לאזור מגוריהם.

"יצוין כי בגנים הללו פועלות מסגרות יום לימוד תוספתיות במחיר מסובסד. ניסינו ככל יכולתנו להיענות לבקשות ההורים והעדפותיהם. אנו דוחים מכל וכל כל טענה כאילו שובצו ילדים לגנים שלא על פי הקריטריונים שלעיל.

"מרכז מריאן לגיל הרך בקריית גת, זוכה פרס ראש הממשלה למצוינות בניהול ובעל תקני ISO בינלאומי ימשיך לפעול ולקיים בעיר קרית גת מערך חינוך וניהול גני ילדים ומעונות יום מצוין ואיכותי כשטובת הילדים ובני משפחותיהם, ורק היא, עומדת לנגד עינינו".

ממשרד החינוך נמסר כי היעדר שילוב של תלמידים יוצאי אתיופיה עם כלל האוכלוסייה הוא מעשה לא חינוכי, ולחלוטין לא עולה בקנה אחד עם ערכי משרד החינוך. "המשרד מיישם מדיניות ברורה בנושא, מדיניות שמשלבת את אוכלוסיית יוצאי אתיופיה עם כלל התלמידים - בכל מסגרות החינוך. המשרד מיישם השנה תהליכים לחיזוק תחושת השייכות של תלמידים יוצאי אתיופיה ולטיפול שורש בכל תופעת ניכור, הדרה או גזענות". עוד מסרו כי לאור הפרסום מנהל מחוז דרום זימן את נציגי העירייה לישיבה דחופה בנושא, וכן נשלח לעירייה מכתב שבו הובהרה עמדת משרד החינוך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה