הרפורמה בלימודי החשבונאות: באוניברסיטת תל אביב מיישמים כבר השנה

הרפורמה שהוכרזה בשבוע שעבר אמורה להיכנס לתוקף בשנת הלימודים הבאה ■ אבל באוניברסיטת תל אביב הודיעו כי הם לוקחים אותה על עצמם כבר בשנת הלימודים הזו ■ המשמעות: 7 סימסטרים ללא שנת השלמה, ותוכנית לימודים מעודכנת

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים באוניברסיטת תל אביב
סטודנטים באוניברסיטת תל אביב (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אייל טואג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לאחר שבשבוע שעבר פורסמה הרפורמה בלימודי חשבונאות, שעליה שקדה מועצת רואי החשבון בשנים האחרונות, אוניברסיטת תל אביב מודיעה כי לא תמתין עם השינויים. מועצת רואי החשבון דיווחה כי תוכנית הלימודים תשתנה ותכלול יותר קורסים במסים (לקראת מבחן חיצוני שלישי), במהלך שלוש וחצי שנות לימוד, ללא שנת ההשלמה שבוטלה. התוכנית החדשה תצא לפועל בשנת הלימודים 2020 - כלומר, החל משנת הלימודים הבאה - ולא זו שתיפתח באוקטובר הקרוב.

היום (א') הודיעה אוניברסיטת תל אביב כי היא לוקחת על עצמה את השינוי כבר בשנת הלימודים הקרובה. יוצא מכך כי הסטודנטים שיחלו ללמוד ראיית חשבון כבר באוקטובר הקרוב ילמדו שבעה סימסטרים, וסימסטר הלימודים השביעי ישולב כחלק מתוכנית הלימודים לתואר עם הכניסה הרשמית לתוקף של תוכנית הרפורמה, ובכפוף להכרה הרשמית של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), הוועדה לתכנון ולתקצוב (הוות"ת) ומועצת רואי חשבון.

המהלך שמובילה הפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב מאפשר גם לארבעת המחזורים המשתייכים לדור המעבר (המחזורים שהתחילו את לימודיהם בשלוש השנים האחרונות וכן המחזור שיתחיל את לימודיו באוקטובר הקרוב) ליהנות מיתרונות הרפורמה, אף שבאופן פורמלי אין היא חלה עליהם.

מתווה מבנה הלימודים החדש מאפשר הוזלה משמעותית של שכר הלימוד שהיה נהוג בשנת ההשלמה לכדי כמחצית משיעורו בעבר. הוא גם מביא לקיצור של שנה שלמה במסלול ההכשרה של הסטודנטים לקראת רישיון רו"ח, שכן מערכת שעות הלימודים במסגרת הסמסטר השביעי בנויה כך שיתאפשר לתלמידים להשתלב מיידית בהתמחות מעשית במשרדי רואי החשבון במקום לדחות את הסטאז' עד לאחר סיום לימודי שנת ההשלמה. יתרה מזאת, ההתנסות המעשית של הסטודנטים בפרקטיקה של המקצוע במסגרת ההתמחות במשרדי רואי החשבון תסייע רבות גם בשיפור סיכוי ההצלחה שלהם בבחינת ההסמכה של מועצת רואי חשבון בביקורת חשבונות, שהיא בחינה הידועה כמוטת פרקטיקה.

נוסף על היתרונות הרבים שמציע מתווה הלימודים החדש לתלמידי החוג לחשבונאות של אוניברסיטת תל אביב, ההקדמה של תקופת ההתמחות הנגזרת ממנו נותנת מענה גם למחסור החמור במתמחים ורואי חשבון שקיים כיום בשוק. עם זאת, סטודנטים שיחלו ללמוד כבר בשנה הקרובה לא ייאלצו לעשות את הבחינה השלישית, אלא יבחנו על פי השיטה הקיימת.

פרופ' משה צבירןצילום: עופר וקנין

פרופ' משה צבירן, דקאן הפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב אמר: "אנו שמחים להיות הראשונים שחלוצים ביישומה של הרפורמה המבנית המתגבשת בימים אלה ומקדימים בהרבה את המחויבות שלנו, הן לגבי סטודנטים חדשים והן לגבי כלל הסטודנטים הלומדים אצלנו בחוג לחשבונאות. כפקולטה המקדמת ערכי חדשנות ויזמות, אנו נמשיך את השילוב של לימודי חשבונאות עם הדגשים של לימודי הטכנולוגיה. זהו נדבך מרכזי ברפורמה, שהוא טבעי עבורנו, ומהווה שילוב הכרחי כיום לסטודנטים המקנה להם ערך מוסף בשוק העבודה ובפיתוח הקריירה המקצועית".

פרופ' ורו"ח אתי אינהורן, ראשת החוג לחשבונאות באוניברסיטת תל אביב הוסיפה כי "החוג תומך ברפורמה המתגבשת במקצוע החשבונאות ופועל רבות לקידומה מתוך אמונה שהיא מביאה בשורה חשובה לסטודנטים לחשבונאות, ושהיא חיונית להשבת מקצוע החשבונאות בארץ לאיזון הנכון. חשוב לנו שגם הסטודנטים שכבר לומדים בפקולטה, כמו גם אלה הצפויים להתחיל את לימודיהם בשנת הלימודים הקרובה, ייהנו מפירות השינוי, על אף שהרפורמה העומדת בפתח אינה חלה עליהם באופן רשמי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט