רוצים ללמוד ראיית חשבון? התואר שלכם ייראה אחרת לגמרי

לפי שינויים שאישרה מועצת רואי החשבון, סטודנטים שיחלו ללמוד בשנה הבאה לא ימשיכו לשנה רביעית שעלותה יותר מכפולה משנה אקדמית רגילה ■ הסטודנטים ילמדו סמסטר נוסף בעלות נמוכה בהרבה ■ יו"ר המועצה אמי פלמור: "החלטה חשובה לעתיד המקצוע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רואה חשבון
חשוב לזכור שיש להתייחס לאישורים של חברות הביטוח ושל כלל הגופים הפנסיונים בחזקת כבדהו וחשדהוצילום: Getty Images IL

מועצת רואי החשבון בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, אישרה היום (ד') שינויים משמעותיים בלימודי ראיית החשבון. בין היתר, תבוטל שנת ההשלמה — שעלותה פי שניים ויותר משנה אקדמית רגילה — ותוחלף בסמסטר לימודים נוסף בעלות נמוכה בהרבה. מהשינוי ייהנו ממנו סטודנטים שיחלו את לימודיהם בשנת הלימודים הבאה, 2020. הסטודנטים הלומדים עתה ימשיכו במסלול הקיים.

בשונה ממקצועות אחרים, הסמכה כרואה חשבון אינה מחייבת תואר אקדמי. מי שמעוניין לקבל הסמכה כרואה חשבון ואינו לומד לימודים אקדמיים, חייב לעמוד בהצלחה ב–14 בחינות שמקיימת המועצה. השלמת תואר אקדמי בחשבונאות מזכה בפטור מתשע הבחינות הראשונות, וסיום שנת ההשלמה מזכה בפטור משלוש בחינות נוספות. כלומר, מי שמסיים בהצלחה תואר אקדמי ושנת השלמה, נדרש לעמוד בהצלחה בשתי הבחינות הסופיות בלבד. הרוב המוחלט של הנבחנים, כ–95%, עושה שנת השלמה.

לפי חוק רואי חשבון, האחריות על הסדרת המקצוע מוטלת על מועצת רואי החשבון, שבראשה עומדת מנכ"לית משרד המשפטים. המועצה אחראית, בין היתר, על הסדרת "שער הכניסה למקצוע" באמצעות קביעת כללים בעניין בחינות ההסמכה וההתמחות.

על המהלך שהיא מקדמת לביטול השנת ההשלמה הודיעה פלמור לפני כשנה, והיא עושה זאת בשיתוף לשכת רואי החשבון וראשי החוגים באקדמיה. על פי התוכנית החדשה, שנת ההשלמה תבוטל כליל.

מבחינת המוסדות האקדמיים, השנה הרביעית היא תרנגולת שמטילה ביצי זהב, שכן עלותה היא 22–25 אלף שקל — סכום כפול משנת לימודים אקדמית. עתה, זו תוחלף בסמסטר נוסף, שביעי במספר, בעלות אקדמית, כלומר 6,000 שקל במוסדות המתוקצבים — כרבע מהסכום שהתבקש עד היום.

מחקר שהוזמן במשרד המשפטים ונערך על ידי ד"ר הדס גלנדר, שסקר את תוכניות הלימוד ב-13 מוסדות אקדמיים, מצא כי קיימים הבדלים משמעותיים בין תוכניות הלימוד במוסדות השונים — הן בסך היקף השעות המושקע במקצועות שנבדקו, והן בחלוקה הפרופורציונלית שלהם בין התואר לבין שנת ההשלמה. מסקנות המחקר תומכות בכך שההבחנה בין שנת ההשלמה לשנות התואר היא מלאכותית ואינה מוצדקת.

את הסמסטר השביעי תסבסד הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) — צעד שיידרש לו אישור של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). המל"ג היתה שותפה למהלך לאורך כל הדרך, והיא תומכת בשינויים המוצעים. עם זאת, להחלטה עדיין נדרש אישור תקציבי, שככל הנראה יתקבל. מכיוון שזהו שינוי משמעותי, המל"ג אמורה להכניס אותו לתקציב הבא. זאת גם הסיבה לכך שאי־אפשר להתחיל לפעול על פי התוכנית כבר בימים אלה, והיא תחול רק על מי שיתחיל את לימודיו בשנה הבאה.

"אנו נמצאים בתחילת מהפך"

סיבה נוספת לדחייה היא דרישת מועצת רואי החשבון לשינוי דרמטי בתוכני הלימוד, שיתכתב גם עם בחינות הרישיון הנדרשות מהסטודנטים. בתוכנית החדשה, התואר המורחב ייתן פטור מ–12 בחינות מתוך 14. שתי הבחינות שהבוגרים חייבים לעמוד בהן כדי לקבל רישיון, בחשבונאות פיננסית ובביקורת, נערכות כיום בתום שנת ההשלמה. על פי התוכנית החדשה, תיערך בחינה אחת, בחשבונאות פיננסית, בסוף התואר ותחילת ההתמחות; ואילו הבחינה בביקורת תיערך רק בסופה של ההתמחות, במטרה שייגשו אליה בוגרים שכבר רכשו ניסיון מסוים בתחום.

הבחינות עצמן שינו את פניהן בשנתיים האחרונות, והדבר הוביל לטענות רבות מצד הסטודנטים. בתוכנית החדשה הבחינות יותאמו לתוכני הלימוד החדשים, שייקבעו על ידי ועדה שבה חברים ראשי החוגים ובראשה יושבים פרופ' קרן בר־חוה ופרופ' יורם עדן. הוועדה תדון בסילבוס העתידי של התוכנית, שיכלול פחות שינון ויותר יכולת ניתוח, תוך נגיעה בתחומים חדשים כמו טכנולוגיה.

לאחר אישור השינויים אתמול אמרה פלמור: "שיתוף המל"ג בתהליך ורתימת ראשי החוגים מאפשרים לנו לקבל החלטה חשובה לטובת עתיד המקצוע, איכותו והאטרקטיביות שלו, ולטובת הסטודנטים לחשבונאות בישראל. הצעת ההחלטה הזו הכרחית ומתקבלת בשעת רצון, אך מאפשרת זמן היערכות והתארגנות לסטודנטים ולמוסדות להשכלה גבוהה".

שלומי שוב, ראש התוכנית בחשבונאות במרכז הבינתחומי בהרצליה, שהשתתף בצוות מטעם המל"ג שהגיש את ההמלצות, אמר כי זהו שינוי מבורך והמהלך יגדיל את האטרקטיביות של המקצוע. "בראייה של האוניברסיטאות המתוקצבות יש כאן אתגר תקציבי. בימים האלה אנו נמצאים בתחילתו של מהפך — הביקוש לבוגרי חשבונאות הוא עצום ואנו מתחילים לראות תופעות של עליית שכר. חשוב ללוות את השינוי גם בקיצור תקופת ההתמחות לשנה וחצי כדי שכל המסלול לא יארך יותר מחמש שנים. זה גם יעזור למנוע מצב של סטאז'רים כלואים, שמקבלים בתקופת ההתמחות שכר מינימום או קרוב לכך".

השינויים בתוכנית

שנת ההשלמה – תבוטל

אורך התוכנית – תעלה מ-6 ל-7 סמסטרים (שלוש וחצי שנים)

עלות במוסדות מתוקצבים – חצי שנה אקדמית (6,000 שקל במקום 25 אלף שקל לשנת השלמה)

תקצוב סמסטר נוסף – על ידי ות"ת ולא על ידי הסטודנטים

פטורים – התואר ייתן פטור מ-12 מתוך ה-14 בחינות חיצוניות

בחינות חיצוניות – בפיננסית בתחילת ההתמחות, בביקורת בסוף ההתמחות

סילבוס – יעודכן לאתגרים החדשים, פחות שינון ויותר ניתוח

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר