משרד החינוך יטייח את מחדל המיצ"ב

המשרד לא מתכוון לקיים בדיקה או חקירה בנוגע להטיית תוצאות המבחנים, לא יפנה לבתי הספר ולא יפרסם את שמם ■ מבחני שכבת ה' בכל רחבי הארץ לא ייבדקו - גם אלה שנערכו בבתי ספר שלא התגלו בהם ניסיונות הטייה

ליאור דטל
ליאור דטל
אילוסטרציה. בשנת הלימודים הנוכחית לא יתקיימו כלל מבחני הערכה
אילוסטרציה. בשנת הלימודים הנוכחית לא יתקיימו כלל מבחני הערכהצילום: אילן אסייג
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך אינו מתכוון לקיים חקירה או בדיקה בנוגע למחדל במבחן המיצ"ב, שנחשף בשבוע שעבר ב-TheMarker. המשרד אינו מתכנן לפנות למנהלים החשודים בהטיית תוצאות המיצ"ב, וגם לא לפרסם את שמות בתי הספר בהם התקיימה. כמו כן, המשרד לא יבחן כיצד הגיע למצב שבו הוא נאלץ לפסול עשרות אלפי טפסים של מבחנים במתמטיקה ובאנגלית של שכבת לימודים שלמה לאחר שהשקיע מיליוני שקלים בעריכתם, ולאחר שהמורים והמנהלים נערכו למבחנים במשך חודשים רבים.

בנוסף, המשרד הודיע כי אינו מתכוון אפילו לבדוק את המבחנים של כל שכבת ה' בבתי הספר היסודיים - גם אלה שלא התגלו בהם ניסיונות הטייה - וכי הוא אינו מתכוון לפרסם את הישגי המבחנים אף שתלמידים רבים כבר נבחנו.

ציוני המיצ"ב מתפרסמים בדרך כלל בנובמבר, במסיבת עיתונאים בהשתתפות שר החינוך ומנכ"ל משרדו. השנה הפרסום היה אמור לסכם את תקופת כהונתו של נפתלי בנט כשר. ואולם לאחר פסילת כל המבחנים במתמטיקה ואנגלית בכיתה ה' התברר כי הציון הממוצע בחטיבות הביניים במדעים וטכנולוגיה הוא 49 - הידרדרות בהשוואה לשנה שעברה. הציון הממוצע במתמטיקה הסתכם ב-61 והציון הממוצע באנגלית ב-69.

במערכת החינוך מעריכים כי המשרד אינו מעוניין להעמיק בבדיקת הפרשה ומייחל לסיומה, מכמה סיבות: התגובות הקשות של מנהלים ומורים; העובדה שהמשרד אישר מראש הקלות להיקף גבוה של נבחנים, הן ביום הבחינה והן לפניו; וניסיונו להסתיר את הפרשה במשך תקופה ארוכה מהציבור, עד לחשיפתה ב-TheMarker. המשרד מודאג במיוחד מפגיעה ביחסיו עם המורים והמנהלים ומצעדים ארגוניים אפשריים של הסתדרות המורים. זו כבר הודיעה כי לא תשתף יותר פעולה עם מבחני המיצ"ב, ודרשה ממשרד החינוך לפתח כלי הערכה ומדידה אלטרנטיביים.

למרות ניסיונות המשרד להביא לסיום הפרשה, ייתכן שהוא יהיה מחויב לפרסם את נתוני הבחינה המלאים בפני הציבור. זאת, על פי פסק דין של בית המשפט העליון מ-2012, בעתירה של התנועה לחופש המידע ועמותת הילה למען החינוך בשכונות ובפריפריה. בית המשפט קבע כי על המשרד לפרסם באופן קבוע את נתוני המיצ"ב, וכן לפתח כלים שימנעו פגיעה אפשרית בטוהר המבחנים.

בפסק הדין נכתב אז כי "ההשקפה שאותה מביע משרד החינוך כי פרסום הנתונים יוביל לביקורת מטעם הציבור, וכי ביקורת ציבורית צפויה לרפות את ידי העוסקים במלאכה - מוטב כי לא היתה מושמעת. ביקורת מטעם הציבור היא ראויה ורצויה ואין לדכא אותה. ראוי לעודד אותה. במדינה דמוקרטית היא חשובה לעתים מביקורתם של בתי המשפט".

ממשרד החינוך נמסר כי הוא "מכבד את המנהלים ומוקיר את המלאכה החינוכית הענפה שלהם. ההחלטה שלא לפרסם את המבחנים באנגלית ובמתמטיקה לכיתות ה' על ידי ראמ"ה נבעה משיעור גבוה מאד של תלמידים שהופנו לכיתות מותאמות. מדובר בפרשנות מורחבת, ולפיכך אין פה כל אשמה. כאשר יש בעיה לא שופכים את התינוק עם המים אלא לומדים לפתור אותה, ובכוונתנו לפתור אותה באופן מסודר מבלי לפגוע באף גורם. כפי שהמשרד הסדיר את שיעור ההתאמות הגבוה בתיכונים ואת שיעור הפניית היתר של התלמידים לחינוך המיוחד, כך הוא גם יסדיר את עניין ההתאמות ביסודי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"