הסתדרות המורים: "המיצ"ב כשל – לא נאפשר עוד את קיומו"

מזכ"לית הארגון הנחתה את מנהלי בתי הספר והמורים לחדול מפעולות הקשורות למבחני המיצ"ב, והדגישה כי הארגון יתנגד לקיום המבחן שעתיד להיערך ב-2019 ■ בהסתדרות זועמים על כך שמנהלי בתי הספר סומנו כאחראים לפרשיית הטיית תוצאות המבחנים

ליאור דטל
ליאור דטל
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: ראובן קפוצינסקי
ליאור דטל
ליאור דטל

"ההתנהלות של משרד החינוך בסוגיית מבחני המיצ"ב היא שערורייתית. הגיעה השעה למצוא חלופות ולבטל את מבחני המיצ"ב שמשמשים פוליטיקאים ליצירת כותרות בתקשורת" - כך אמרה אמש (ג') יפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים. בן דוד הנחתה את מנהלי בתי הספר והמורים לחדול מפעולות הקשורות למבחנים, והדגישה כי הארגון יתנגד לקיום המבחן שעתיד להיערך ב-2019. ההסתדרות מייצגת את מורי ומנהלי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, האחראים על עריכת מבחני המיצ"ב מדי שנה.

את הדברים אמרה בן דוד בעקבות חשיפת TheMarker כי משרד החינוך דחה את פרסום תוצאות מבחני המיצ"ב שנערכו בבתי הספר בשנה שעברה, לאחר שהתברר שמנהלי בתי ספר יסודיים ניסו להטות את תוצאותיהם בהיקף נרחב. בהסתדרות זועמים על כך שמנהלי בתי הספר סומנו כאחראים לפרשה. בן דוד הודיעה כי בימים הקרובים תכריז על סכסוך עבודה בסוגיית מבחני המיצ"ב, וכי הנחתה את מנהלי בית הספר לא לשתף פעולה עם משרד החינוך בכל הקשור למבחנים.

בן דוד אף פנתה לשר החינוך נפתלי בנט במכתב שבו דרשה כי משרד החינוך יתנצל בפני המורים, אך לדבריה לא התקבלה תגובה. במכתב נוסף שהעבירה לשר כתבה בן דוד כי "הנחתי את מנהלי בתי הספר ועובדי ההוראה כי כל עוד לא יינתן גיבוי מלא ותפורסם הודעת תמיכה פומבית ביושרם, הם לא ישתתפו במפגשים וכנסים עם גורמים בכירים במשרד החינוך".

לדברי בן דוד, "לא ניתן שיכפישו את מנהלי ומנהלות בתי הספר בישראל ושיקראו להם רמאים. הגיע העת להגיד באופן ברור – מבחני המיצ"ב כשלו. המנהלים שלנו הם המנהיגים האמיתיים של מערכת החינוך בישראל. מדובר בעובדי הוראה ערכיים שבחרו לקבל על עצמם את אחת המשימות המורכבות ביותר בחברה הישראלית - חינוך ילדי ישראל. הם פועלים מתוך תחושת שליחות עמוקה, ולכן הם חייבים לקבל גיבוי מלא מהמעסיק שלהם, משרד החינוך. השתיקה של צמרת משרד החינוך, מאז פרוץ הפרשה צורמת וחייבת להסתיים. אני מצפה ממשרד החינוך לגבות באופן מלא את מנהלי בתי הספר בעת שמוטחים בהם האשמות כה קשות".

אמש התקיים כנס חירום שיזמה בן דוד, ובו השתתפו מורים ומנהלים מרחבי הארץ. בכנס הביעו מנהלי ומנהלות בתי ספר מורת רוח, ואחת המנהלות אמרה כי היא חשה ששר החינוך "זרק אותנו תחת האוטובוס". מנהלת נוספת אמרה כי "התנהלות המשרד היא ביזיון. מביך אותי להגיד שאני מנהלת. אתמול כשהגעתי לבית הספר שאל אותי אחד הילדים אם גם אני שקרנית".

הפרשה הובילה לביטול כל מבחני המיצ"ב שנערכו בשנה שעברה על ידי תלמידי בתי הספר היסודיים. בימים האחרונים התברר כי משרד החינוך היה מודע לניסיון להטות לטובה את תוצאות מבחני המיצ"ב שבוצעו בשנה שעברה, שתוצאותיהם היו אמורות להתפרסם בחודש נובמבר האחרון – וכי למרות זאת הוא בחר לקיים את המבחנים כרגיל.

נוהלי משרד החינוך אינם מאפשרים למנהלים לקבוע באופן עצמאי אילו תלמידים יהיו זכאים להיבחן בכיתות המיוחדות, שבהן ניתנות הקלות במהלך המבחן - ועליהם לאשר את מספר התלמידים שייבחנו בכיתות אלה מראש מול המשרד. בנוסף, ביום המבחן עצמו מוודא נציג מטעם המשרד כי כל התלמידים ששובצו בכיתות המיוחדות אכן קיבלו לכך אישור מראש. אם כן, משרד החינוך היה מודע לכמות הגדולה של תלמידים שהוגדרו כלקויי למידה או בעלי צרכים מיוחדים עוד לפני יום המבחן.

ממשרד החינוך נמסר כי הוא "מכבד את המנהלים ומוקיר את המלאכה החינוכית הענפה שלהם. ההחלטה שלא לפרסם את המבחנים באנגלית ובמתמטיקה לכיתות ה' על ידי ראמ"ה נבעה משיעור גבוה מאד של תלמידים שהופנו לכיתות מותאמות. מדובר בפרשנות מורחבת ולפיכך אין פה כל אשמה. כאשר יש בעיה לא שופכים את התינוק עם המים אלא לומדים לפתור אותה, ובכוונתנו לפתור אותה באופן מסודר מבלי לפגוע באף גורם. כפי שהמשרד הסדיר את שיעור ההתאמות הגבוה בתיכונים ואת שיעור הפניית היתר של התלמידים לחינוך המיוחד, כך הוא גם יסדיר את עניין ההתאמות ביסודי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"