השביתה במכללות הציבוריות מחריפה: הסטודנטים יצטרפו למחאת המרצים

הסטודנטים במכללות השובתות הודיעו כי לא יגיעו ללימודים, כדי לחזק את הסגל הבכיר במחאתו על הפרת הסכמים של האוצר והנהלת המכלללות ■ השביתה נכנסת לשבוע הרביעי - בלי שהצדדים ניהלו משא ומתן

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ברל
בית ברלצילום: ניר קידר
ליאור דטל
ליאור דטל

השביתה במכללות הציבוריות מחריפה: אגודות הסטודנטים במכללות השובתות הודיעו כי הסטודנטים יצטרפו לשביתת הסגל הבכיר במכללות, שנכנסת לשבוע הרביעי. הסטודנטים הודיעו שממחר (ב') הם יפסיקו להגיע ללימודים במכללות השובתות, ללא הגבלת זמן.

השביתה תתקיים במכללות ספיר, כנרת, הדסה, המכון הטכנולוגי חולון, רופין, מכון טל, מכון לב, האקדמית תל אביב יפו ומכללת עזריאלי. מרצי הסגל הבכיר במכללות אלה שובתים מתחילת שנת הלימודים האקדמית, כך שהלימודים בהן מתקיימים באופן חלקי ותוך שיבושים על ידי הסגל הזוטר. בכל התקופה הזאת כלל לא מתקיים משא ומתן בין המרצים השובתים לבין הנהלת המכללות או משרד האוצר.

השביתה מתקיימת רק בחלק מהמכללות, אף שלפני שנה הגיעה נציגות הסגל הבכיר במכללות להסכמות לשיפור תנאי השכר והעבודה מול משרד האוצר והנהלת המכללות. מנגד, בשאר המכללות הציבוריות נערכים לחתימה על הסכמי שכר חדשים בעקבות ההבנות שהושגו לפני כשנה. בעקבות משבר האמון שפרץ בהנהגת סגל המרצים, פורק הגוף המייצג את הסגל הבכיר במכללות, וכיום הוא מייצג רק את המכללות המסרבות לקבל את ההסכם שהושג.

המשבר נובע מחילוקי דעות בין הצדדים. בקרב נציגות המרצים במכללות מתנגדים להסכם, וטוענים כי בשנה שחלפה מאז שהושגו ההסכמות מול האוצר ומול ראשי המכללות, חלק מסעיפי ההסכם שונו בניגוד להסכמות.

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אמר בתגובה לשביתה: "החלטנו להוריד את הכפפות ולהפסיק להיות בני ערובה. אמנם בחמישי האחרון הצלחנו ליצור פתח למשא ומתן עבור הצדדים, הם עדיין לא הגיעו להבנות. נראה כי הם בוחרים לסכן את כל הסמסטר ואת זה אנחנו לא נאפשר".

שפע יוצא בקריאה ברורה לכל המרצים: "הוכחנו בפניכם שחשוב לנו לחזק את התנאים והזכויות שלכם. מרגע שהתחייבתם באופן כתוב מולנו להיצמד להסכם העקרונות, פרצנו עבורכם את הדרך למשא ומתן. עכשיו תורכם להסיר את איום השביתה ולהוכיח לנו שעתיד הסמסטר חשוב גם לכם".

בכוונת הסטודנטים לעלות ביום שלישי להפגנה ארצית בירושלים, מול משרד האוצר והמועצה להשכלה הגבוהה. "אני קורא לאוצר, לוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה ולוועד ראשי המכללות - קחו אחריות, עזרו לנו לשוב לספסל הלימודים מהר ככל הניתן", אמר שפע.

ועד ראשי המכללות הגיב לידיעה על המרצים השובתים: "הסכמים קיבוצים נחתמו ואומצו על ידי 10 מכללות ציבוריות ואושרו על ידי האוצר וות"ת. ב-14 מכללות הלימודים מתקיימים כסדרם.

"בסוף השבוע הציעה ות"ת למכללות השובתות לפתוח מיד בהידברות בין ההנהלות וועדי הסגלים המקומיים, כאשר נציגים של הארגון המתאם ייטלו חלק בכל הפגישות, כמו גם נציגי ות"ת והממונה על השכר במשרד האוצר. נציגי המכללות השובתות דחו לחלוטין הצעה זו.

"הממונה על יחסי עבודה במחוז ירושלים ודרום הזמינה אליה את נציגי המרצים וההנהלות ב-3 מכללות ששובתות. לפי חוק יישוב סכסוכי עבודה, הממונה אמורה לתווך בסכסוכים מעין אלה. ההנהלות של המכללות נענו להזמנה אבל הוועדים פשוט סירבו לבוא. זהו צעד מאוד יוצא דופן ביחסי עבודה.

"ור"מ רואה בחומרה רבה את הנחיית המועצה המתאמת לוועדים לא להיפגש עם הנהלות המכללות, הנחיה זו אבסורדית במערכת יחסי עבודה.

"אנו מצרים על כך שמיעוט קיצוני שאינו מייצג את ארגוני הסגל במרבית המכללות גורם נזק אדיר לסטודנטים, למרצים ולמערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא