תקדים: האוצר הקפיא את תקציבי משרד החינוך

ההקפאה צפויה לפגוע בתוכניות שמוביל המשרד, בתשלום שכר לעובדים ובבניית כיתות חדשות ■ המשבר נובע מכיפופי ידיים בין משרד האוצר ומפעל הפיס, שמסרב להעביר חצי מיליארד שקל למערכת החינוך עד לקבלת הבהרות מהאוצר

ליאור דטל
ליאור דטל
בניין משרד החינוך
בניין משרד החינוךצילום: אמיל סלמן/ג'יני
ליאור דטל
ליאור דטל

צעד תקדימי: בעקבות חילוקי דעות בין משרד האוצר למפעל הפיס, הקפיא המשרד לפני כמה ימים את תקציבי משרד החינוך עד להודעה חדשה מחשש לגירעון בתקציב החינוך - כך נודע ל-TheMarker.

העיכוב עלול לגרום בימים הקרובים לשיבושים בלימודים ובמערכת החינוך. בין התחומים שעלולים להיפגע: תשלומי השכר לסייעות בגנים ובחינוך המיוחד; שיעורי ההעשרה בבתי הספר; השתתפות המשרד במימון צהרונים להורים; בנייה ושיפוץ כיתות ובתי ספר; ותוכניות המשרד השונות, בהן התוכנית להגברת מספר הלומדים חמש יחידות מתמטיקה ואנגלית. לא צפויה פגיעה בתשלום משכורות למורים.

תקציב משרד החינוך מסתכם השנה בכ-56 מיליארד שקל (לא כולל תקציבי הפיתוח), וב-2019 הוא צפוי לגדול לכ-60 מיליארד שקל. במערכת החינוך חוששים כעת ממשבר חמור שישפיע עליה עד סוף השנה, במידה שמשרד האוצר לא יפשיר את התקציב בהקדם. ככל שתמישך ההקפאה, כך הפגיעה במערכת החינוך תהיה חמורה יותר. כבר היום משרד החינוך לא יכול לממן פעילויות חדשות, וב-1 בדצמבר אמור לצאת המימון לשכר כוח העזר ברשויות המקומיות.

מלשכת שר החינוך נמסר: "שר החינוך, נפתלי בנט, מנהל כעת מגעים אינטנסיביים עם שר האוצר, משה כחלון, על מנת לפתור ברוח טובה את הקפאת תקציב משרד החינוך על ידי האוצר. השר בנט לא יאפשר בשום אופן פגיעה בהתנהלות מערכת החינוך ובשגרת חייהם התקינה של מיליוני מורים, תלמידים והורים במדינת ישראל. בשיתוף פעולה והידברות, הבעיה תיפתר בהקדם".

אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיסצילום: מוטי מילרוד

חשוב לציין כי המצב הנוכחי לא נוצר בשל התנהלות לא אחראית של משרד החינוך, אלא מחילוקי דעות בין משרד האוצר למפעל הפיס ומרצונו של כל צד לכופף את ידי השני. בשנה שעברה חידש משרד האוצר את היתר הפעילות של מפעל הפיס לתקופה של חמש שנים. אחד מסעיפי ההיתר קבע שמפעל הפיס יעביר מיליארד שקל נוספים - מעבר לתקציבים הקבועים שהוא מעביר - כמקדמה, כלומר על חשבון העברות עתידיות. מפעל הפיס העביר כמחצית מהסכום מוקדם יותר השנה, אך החליט שלא להעביר את חצי מיליארד השקלים הנוספים - שהיו אמורים להתקבל במשרד החינוך כבר לפני כחודשיים.

בהנהלת הפיס אומרים כי לא עודכנו ע"י משרד האוצר לגבי השימוש בכספים שהועברו בעבר ועל אופי קיזוז הכספים העתידיים. לכן, החליטה ההנהלה שלא להעביר את התקציב הנותר עד לקבלת הסברים ממשרד האוצר. בתגובה החליט משרד האוצר להחריף את המשבר ולהקפיא את תקציבי משרד החינוך. נראה שבכך מנסה המשרד להגביר את הלחץ על מפעל הפיס, מאחר והקפאת התקציבים תפגע בטווח הקצר ברשויות המקומיות – התלויות גם הן במפעל הפיס.

במשרד האוצר הסבירו כי מאחר שמפעל הפיס לא העביר את התקציבים לבניית הכיתות, עלול משרד החינוך להיכנס לגירעון - ולכן הוחלט להקפיא את כל תקציביו. ואולם האוצר מחויב להעביר למשרד החינוך את התקציב לבינוי כיתות בכל מקרה - גם אם מפעל הפיס מתעכב.

משרד החינוך מיישם בשנה האחרונה את החלטת הממשלה לבניית 17 אלף כיתות לימוד, בתקציב של כ-17 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות. התקציב משמש גם לבניית כיתות חדשות וגם לחידוש, שיפוץ והצטיידות בבתי ספר. המשרד מממן את התוכנית מתקציבי המדינה, אך חלק מהפרויקט ממומן על ידי מפעל הפיס, שהיה אמור להעביר את התקציבים למשרד האוצר.

"פוליטיקה קטנה על חשבון הילדים"

בעקבות הפרסום ב-TheMarker הגישה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) בקשה לדיון מהיר בוועדת הכספים בנושא. לדבריה "מדובר בצעד תקדימי וחריג מאין כמוהו".

יו"ר סיעת נחל בהסתדרות המורים, גילה קליין, אמרה: "מדובר בפוליטיקה קטנה על חשבון הילדים, ועל חשבון עובדי מערכת החינוך שמשרתים אותה נאמנה". קליין הוסיפה: "אנחנו קוראים לכל אנשי המערכת, התלמידים וההורים, לפעול בתוקף נגד גזרות אכזריות אלו".

ממשרד האוצר נמסר: "לאור העיכוב בקבלת כספים מהפיס, משרד החינוך לא יכול לעמוד במועד זה בכלל התחייבויותיו. בהתאם, על מנת לא להביא לחריגה תקציבית, הוקפאו תקציבי המשרד עד לקבלת הכספים בהתאם להוראות בהיתר".

ממפעל הפיס נמסר: "מפעל הפיס העביר 500 מיליון ש"ח זה מכבר, ועד היום לא התקבל ממשרד האוצר שום מכתב או הודעה על מהות העברת הכספים ואופן קיזוזם העתידי. לאחר שיתקבל מכתב שכזה כפי שסוכם עם מנכ"ל משרד האוצר, ובמידה שהוא יניח את דעת הנהלת מפעל הפיס ורואי החשבון שלה, יועבר הסכום הנוסף. מפעל הפיס מקצה את כל היתרות שלו עבור רשויות המדינה ותקציבה. הסכום הנ"ל הוא מעבר להקצאות אלה, ואמור להיות מוחזר למפעל הפיס ביום מן הימים. הסדר הטוב מחייב מכתב הבהרה שכולל את פרטי ההחזר המקדמה ומקובל על מפעל הפיס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"