"שביתה מיותרת של מיעוט קיצוני": הסכסוך שמונע את פתיחת שנת הלימודים בתשע מכללות

שבועיים לאחר תחילת השיבושים והשביתות בתשע מכללות ציבוריות ברחבי הארץ, אין סימן לסיום המשבר ■ ברקע לשביתת חברי הסגל הבכיר, נוצר משבר אמון בגוף המייצג של המרצים: יו"ר המועצה התפטרה, וכיום אין מועצה שמייצגת את כלל הסגל הבכיר

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכללת ספיר
מכללת ספיר. בין המוסדות השובתיםצילום: אייל טואג
ליאור דטל
ליאור דטל

שבועיים לשיבושים ולשביתות בתשע מכללות ציבוריות ברחבי הארץ – המשבר רחוק מסיום. מרצי הסגל הבכיר בשמונה מכללות ברחבי הארץ שובתים מאז פתיחת שנת הלימודים בחודש שעבר, והלימודים בהן מתבצעים רק על ידי חברי הסגל הזוטר.

השביתה מתקיימת במכללות ספיר, הדסה, האקדמית תל אביב יפו, עזריאלי להנדסה, המכון הטכנולוגי חולון, מכון טכנולוגי לב, מכללת רופין ומכללת כנרת. בנוסף, במכללת אשקלון מתקיימים שיבושים בלימודים. גם המרצים במכללות אפקה ועמק יזרעאל שותפים למאבק, אך בשלב זה אין במכללות אלה שיבושים או שביתות. הלימודים בשאר המכללות הציבוריות מתקיימים כרגיל.

המרצים השובתים דורשים לקיים משא ומתן על הסכם העקרונות שנחתם עמם בשנה שעברה, בטענה שהוא שונה מזה שהוסכם בין הצדדים. המרצים השובתים מתכננים לקיים הפגנה בירושלים מחר (שלישי), במהלך כנס של המועצה להשכלה גבוהה. בשלב זה לא מתקיים משא ומתן בין נציגי הסגלים השובתים לבין משרד האוצר והנהלת ועד ראשי המכללות, אלא מתנהלים רק מגעים מקומיים, בין הסגלים להנהלות המכללות השונות ונציגי המועצה להשכלה גבוהה, בחלק מהמכללות.

ברקע לשביתה של חברי הסגל הבכיר, נוצר משבר אמון בגוף המייצג של המרצים. יו"ר המועצה התפטרה, וכיום אין מועצה שמייצגת את כל הסגל הבכיר אלא רק את הסגל ששובת, בעקבות חילוקי דעות בין מרצי המכללות סביב הסכם העקרונות לשיפור תנאי העסקת המרצים, שנחתם בערב פתיחת שנת הלימודים האקדמית הקודמת. המועצה התפרקה, וחבריה התפטרו. בשלב זה, המועצה המתאמת של חברי הסגל הבכיר במכללות אינה מייצגת את כל מרצי המכללות, אלא רק את המרצים ב-11 המכללות שבהן מתנהל המאבק. ארגון כוח לעובדים מייצג ארבע מבין תשע המכללות השובתות.

המכללה האקדמית תל אביב יפוצילום: אורן זיו

הסכם העקרונות יצר קרע

חברי הסגל הבכיר בתשע המכללות שובתים ומשבשים את הלימודים, אף שרק לפני שנה נחתם הסכם עקרונות בין משרד האוצר, ועד ראשי המכללות וחברי הסגל הבכיר. זאת, לאחר מאבק ארוך שניהלה המועצה המתאמת של חברי הסגל הבכיר במכללות לשיפור תנאי ההעסקה שלהם, שכלל גם את השבתת הלימודים במכללות במשך יום אחד. בסופו של דבר, רוב הדרישות של חברי הסגל הבכיר מולאו. ההסכם כלל תוספת שכר, הצמדת תוספות שכר עתידיות של חברי הסגל הבכיר במכללות לזה של חברי הסגל הבכיר באוניברסיטאות, אפשרות להגדלת תקציבי המחקר במכללות, הגדלת ההפרשות לפנסיה - ושיפור השקיפות בכל הקשור להתנהלות התקציבית של המכללות, על ידי דיווחים שוטפים לסגל הבכיר. אחת הדרישות הבודדות של חברי הסגל הבכיר שלא יושמה היא הפחתת חובת ההוראה שלהם ל-10 שעות שבועיות, במקום 12 כיום.

בעקבות ההסכם, בשנה האחרונה חתמו שש מכללות על הסכם, ומכללות נוספות נמצאות בדיונים לקראת חתימה על הסכמי שכר עם חברי הסגל הבכיר בהן - פרט לתשע המכללות שאינן מוכנות לקבלו, ופתחו בשביתה עם שנת הלימודים. בעקבות חילוקי הדעות בקרב חברי הסגל הבכיר, חדלה כאמור המועצה המתאמת שלהם לתפקד. בנוסף, במשרד האוצר ובהנהלת ועד ראשי המכללות מסרבים לדון עם המרצים, מאחר שמבחינתם מאבקם הסתיים עם החתימה על ההסכם בשנה שעברה. עם זאת, נציגי המרצים השובתים אומרים כי לאחר פירוק המועצה המתאמת, הציגו משרד האוצר וראשי המכללות הסכם שונה מזה שנחתם בשנה שעברה, שאינו תואם את הסעיפים שסוכמו. לטענתם, בהסכם שהוצג לאחר החתימה על הסכם העקרונות חלו שינויים הנוגעים לתוקף קבלת תוספת השכר, ושינוי שפוגע בהסכמות לשיפור הביטחון התעסוקתי שלהם.

"כל ארגון חייב לכבד את ההסכם עליו חתם"

לפני כשבועיים, קראה ועדת החינוך של הכנסת למשרד האוצר ולמל"ג לקיים משא ומתן עם נציגי האוצר, אך בוועד ראשי המכללות מסרבים לפתוח את ההסכם שנחתם לדיון מחדש. בתגובה, קראו נציגי המרצים שלא לקיים משא ומתן עם הנהלות המכללות ברמה המקומית, אלא רק באמצעות משא ומתן ארצי.

מוועד ראשי המכללות נמסר כי "המועצה המתאמת שהכריזה על שביתה הינה מיעוט קיצוני, אשר דעותיו אינן מייצגות את ארגוני הסגל במרבית המכללות. צר לנו שבשל מחלוקות פוליטיות פנימיות, הנהגת המועצה ממשיכה מזה כשבועיים לפגוע בסגל ובסטודנטים בשביתה חסרת תוחלת.

"ההסכם נחתם ואומץ על ידי 10 מכללות, ואושר על ידי האוצר וות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה - ל"ד), כאשר לפני כשבוע מכללת שנקר חתמה על הסכם, ושלוש מכללות נוספות נמצאות במו"מ מתקדם. כל ארגון חייב לכבד את ההסכם עליו חתם, גם אם בעלי התפקידים התחלפו. המשא ומתן המקומי מתקיים כעת ברמת כל מכללה, בין ההנהלה לוועד המקומי. ור"מ רואה בחומרה רבה את הנחיית המועצה המתאמת לוועדים לא לקיים דיונים עם ההנהלות. הנחיה זו אינה לגיטימית במערכת יחסי העבודה".

ממשרד האוצר נמסר: "בשנה שעברה נחתם הסכם עקרונות עם הסגל הבכיר במכללות. כמחצית מהמכללות אימצו את עקרונותיו, וחתמו על ההסכם מקומי. אנו מצפים מיתר המכללות לכבד את ההסכם ולהצטרף לחתימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר