בנט: "שברנו את קרטל האוניברסיטאות"

שר החינוך התגאה הבוקר בצעדיו שהובילו לירידה משמעותית במספר הסטודנטים לתואר ראשון הלומדים באוניברסיטאות ובמכללות ■ יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות: "מעולם לא נפתחה שנת לימודים בהודעה הכוללת דברים כה בוטים ומתלהמים נגד האוניברסיטאות"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפתלי בנט, שר החינוך
נפתלי בנט, שר החינוךצילום: אלכס קולומויסקי
ליאור דטל
ליאור דטל

נפתלי בנט, שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), התגאה הבוקר (א') בישיבת הממשלה במהלכים שהוביל להחלשת האוניברסיטאות, וכפי שפורסם ב-TheMarker, לשפל של עשור במספר הסטודנטים הלומדים בהן. מנגד, הוא התגאה גם בגידול המרשים של אוניברסיטת אריאל והמרכז הבינתחומי בהרצליה.

כפי שפורסם ב-TheMarker היום, בעוד שהאוניברסיטאות הוותיקות מאבדות סטודנטים ומדשדשות, ובראשן אוניברסיטת בר אילן, שהתכווצה ב-25% במספר הסטודנטים לתואר ראשון - זינקה אוניברסיטת אריאל, הנהנית מתמיכת הממשלה, ב-50%; המרכז הבינתחומי, הגובה שכר לימוד יקר ונהנה מעידודו של בנט, רשם זינוק של 70% - הגבוה ביותר מבין כל המכללות הפרטיות וכל המכללות הציבוריות הממוקמות בפריפריה.

שני הגופים נתמכים גם על ידי איש העסקים שלדון אדלסון, המקורב לבנט ולראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי בדיקת TheMarker, קצב הגידול של אוניברסיטת אריאל הוא הגבוה ביותר מבין כל האוניברסיטאות והיא כבר עקפה בגודלה כמה מהאוניברסיטאות הוותיקות, כמו בר אילן וחיפה, וצפויה לעקוף במספר הסטודנטים לתואר ראשון גם את אוניברסיטת בן גוריון והטכניון.

בנט אמר כי ״לאחר עשרות שנים שבהן שלט הקרטל האוניברסיטאי באקדמיה, שברנו את קרטל האוניברסיטאות״. לדבריו, "אל מול ניסיונות בלימה בלתי הוגנים, אישרנו למרכז הבינתחומי בהרצליה להעניק תארי דוקטורט, בדרך להפיכתו לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל.

"לאחר שנות דור, הפסקנו את היחס המפלה כלפי מוסדות ביהודה ושומרון. אל מול כוחות פוליטיים גדולים אישרנו את הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. למרות מתקפות, גינויים ותחזיות קודרות - לא התקפלנו. כך שברנו את הקרטל".

בתגובה להודעת שר החינוך נפתלי בנט, אומר פרופ' יוסי קלפטר, יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות: "מעולם, בהיסטוריה של מדינת ישראל, לא נפתחה שנת לימודים אקדמית בהודעה הכוללת דברים כה בוטים ומתלהמים של שר חינוך כלפי אוניברסיטאות המחקר של ישראל, שתרמו ותורמות כה רבות לחוסנה ועתידה של המדינה. השר בנט בוחר לייצר סכסוך פנימי מול המוסדות ומול העם למטרות פוליטיות".

סיוע לבינתחומי - ולא למכללות בפריפריה

בנט לא "שבר את קרטל האוניברסיטאות". כבר לפני 25 שנה, עם פתיחת המכללות הציבוריות, החלה מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל להתרחב, גדלה בעשרות אחוזים – והובילה לכך שכיום כ-60% מהסטודנטים לומדים במכללות הציבוריות או הפרטיות. ואולם כבר חמש שנים ברצף, חלקן תחת כהונתו של בנט, מספר הסטודנטים יורד.

התופעה בולטת בעיקר באוניברסיטאות, אך היא צפויה לפגוע בעתיד בעיקר במכללות בפריפריה. זאת, כאשר בתקופת כהונתו בנט בחר להתמקד דווקא במרכז הבינתחומי ובאוניברסיטת אריאל.

לפי נתוני הלמ"ס, ב-2018 ירד מספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון ב-3,055 סטודנטים – כ-5.7%. זהו גם שיעור הירידה באוניברסיטאות. במכללות הציבוריות, שנהנו עד כה נהנו מגידול יציב ומתמשך במספר הסטודנטים החדשים, נרשמה ירידה של 6%, ובמכללות הפרטיות מספר הסטודנטים ירד ב-3.6%.

מבדיקת TheMarker עולה כי האוניברסיטה שספגה את הפגיעה הקשה ביותר בעשור האחרון היא בר אילן, שהיתה אחראית גם על מסלולי הלימוד במכללת אריאל, אך המכללה הפכה לעצמאית ולאחר מכן הוכרה כאוניברסיטה. אם מביאים בחשבון גם את הסטודנטים במכללות שפעלו תחתיה, ובהן גם אריאל, מספר הסטודנטים לתואר ראשון בבר אילן ירד ב-50%.

האוניברסיטאות: נבחרי הציבור מסכנים את האקדמיה

מוקדם יותר, האשימו ראשי האוניברסיטאות את נבחרי הציבור בהתערבות פוליטית באקדמיה ובפגיעה בחופש האקדמי ובמחקר בישראל. לדברי ועד ראשי האוניברסיטאות, נבחרי הציבור מסכנים את עתידה של האקדמיה.

באוניברסיטאות מתכוונים להתערבות הפוליטית שהובילה לחיזוקה של אוניברסיטת אריאל והמרכז הבינתחומי, אך גם על מקרים נוספים כמו למשל החלטתו של שר המדע, אופיר אקוניס, למנוע את מינויה של פרופסור יעל אמיתי, שנחשבת לאחת החוקרות המובילות בתחום מדעי המוח, למועצת הקרן הישראלית-גרמנית למחקר מדעי בגלל עצומה נגד השירות בשטחים עליה חתמה ב-2005, הקוד האתי שקידם שר החינוך בנט, ולאחרונה מעצרה וגירושה של הסטודנטית האמריקאית לארה אל קאסם, שהתקבלה ללימודים בתוכנית הבינלאומית למשפטים של האוניברסיטה העברית.

פרופסור יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, אמר הבוקר עם פתיחת הלימודים כי "יש לנו אקדמיה חדשנית ופורצת דרך, סטודנטים יצירתיים ומדענים מעוררי השראה ועל כל זה צריך לשמור. אין לנו אקדמיה אחרת. עם תחילת השנה האקדמית, עלינו לדאוג לחופש המחשבה, המחקר והביטוי בה, למען כולנו".

לדבריו, "בתקופה האחרונה האקדמיה הישראלית נאבקת על עצמאותה ועתידה. אנו נתקלים בימים אלו בתופעה גוברת ומדאיגה אשר מרחפת מעל ראשינו ומפרה עיקרון בסיסי ביותר בעולם האקדמי. החופש לחקור ולהביע עמדות וטענות ללא חשש. נבחרי ציבור, חברי כנסת ושרים, אשר פועלים חדשות לבקרים מטעמים פוליטיים, מנסים להתערב בנעשה באקדמיה, ולהכניס את הפוליטיקה לאקדמיה, תוך ניסיון לחוקק חוקים פוגעניים כדוגמת הקוד האתי, הפרדה מגדרית בלימודים הפחתת תקצוב למוסד אקדמאי עקב התבטאויות שנויות במחלוקת של עובד ועוד איסורים והגבלות. גם המקרה האחרון, בו דחה שר המדע את מינוייה של חוקרת בכירה בתחומה רק בשל דעותיה הפוליטיות, אשר אינן עולות בקנה אחד עם השקפותיו שלו ושל בוחריו, מהווה דוגמא לדריסת הרגל של הפוליטיקה בתוך האקדמיה. החוקים והמעשים הללו פוגעים בעצמאותה של האקדמיה ומסכנים את המשך התנהלותה התקינה".

עוד הוסיף קלפטר כי "המועצה להשכלה גבוהה נוסדה על מנת לשמש חוצץ בין הפוליטיקה לאקדמיה ולפיכך משמשת כרגולטור האחראי על הנושאים האקדמיים והמנהלתיים. חוק המל"ג, המבטיח את עצמאות האקדמיה במערכת ההשכלה הגבוהה, מהווה עוגן עיקרי השומר על החופש וכך צריך להישאר. אך לצערנו אנו עדים לסדקים הולכים וגדלים בחומה זו שעד כה הפרידה בין הפוליטיקה למוסדות המחקר בישראל.עם תחילת השנה האקדמית, עלינו לדאוג לחופש המחשבה, המחקר והביטוי בה, למען כולנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים