רק בישראל, סמארטפון בגיל שמונה נחשב לדבר מקובל

רבע מהילדים בישראל משתמשים בטלפון סלולרי חמש שעות ביום ■ ראוי יהיה שמוסדות החינוך יקנו להם את רמת המודעות לאפשרות ההתמכרות אליהם, ולהשלכות על פיתוח הכישורים החברתיים שלהם

נעמה גלעדי
נעמה גלעדי
ילדים עם סמארטפונים. למצולמים אין קשר לכתבה
ילדים עם סמארטפונים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום
נעמה גלעדי
נעמה גלעדי

"אם תקפצו לבקר באחד מבתי הספר בישראל בזמן ההפסקה, סביר להניח שבמקום משחקי חבל וכדור תגלו תמונה אחרת: תלמידים ותלמידות יושבים במעגלים ובקבוצות, מגחכים, ומתקשרים ביניהם מבלי להרים את הראש מהסמארטפון. יש להם וואטסאפ, אינסטגרם, פייסבוק ועוד המון אפליקציות אחרות". המשפט האידילי הזה נלקח מתוך עמוד באתר משרד החינוך, ומסמל היטב את מציאות חיינו. מוטב היה, שהיו גם מציינים כי השימוש הגובר ברשתות החברתיות נמצא בקשר ישיר עם רמות דיכאון גבוהות. מחקרים מראים שצעירים שמשתמשים בטלפונים הסלולריים יותר משעתיים ביום, הם בעלי סיכון גבוה לדיכאון וחרדה, וכי רבע מהילדים בישראל משתמשים בטלפון סלולרי חמש שעות ביום.

גיל השימוש בסמארטפון בישראל יורד בקצב מסחרר. מבלי שנתנו את דעתנו על כך, ילדים שעוד לא השלימו את רכישת יכולות הקריאה והכתיבה בגילאי שבע־שמונה, כבר מצוידים בסמארטפון — ואיתו בגישה בלתי מוגבלת לאינטרנט, לרשתות חברתיות, למשחקים ממכרים, לביריונות ולתכנים בלתי הולמים. מדינות מערביות רבות נלחמות בתופעה: צרפת אסרה כניסת טלפונים לבתי הספר עד גיל 15, הורים בעמק הסיליקון הצהירו שלא יאפשרו לילדיהם שימוש במסכים, ובמדינות אחרות לא מקובל בכלל להעניק לילדים מכשירי סמארטפון בגיל כזה. ואצלנו? השינוי הוא כל כך מהיר שלא הספקנו לחשוב כראוי על הנושא.

לא מעט הורים מבינים כיום שכניסת הסמארטפון לחיי הילדים בגיל צעיר כל כך, דורשת חשיבה מחודשת בנושא. לאחרונה צצות קבוצות שמתאגדות נגד התופעה, ומציעות כלים פרקטיים לצמצמה. בהוד השרון, רעננה ותל אביב רכשו קבוצות הורים טלפונים "בטוחים" לילדיהם, בעזרתם ניתן לשוחח ולשלוח הודעות SMS, ותו לא. המטרה היא להשיג עוד שנתיים של שקט — ו"לקנות" לילדיהם עוד קצת ילדות. נוסיף לכך את עלותם הזולה ועמידותם הגבוהה, וזהו דיל לא רע בכלל.

הבעיה היא שמערכת החינוך הישראלית מאחרת לזהות את המגמה של הירידה בגיל השימוש בטלפונים סלולריים חכמים, ולא פועלת דיה בנושא. כמובן שההחלטה לרכוש מכשיר היא בחסות ההורים, אבל הקניית כישורי החיים לעשות בו שימוש נבון — היא חובת המערכת. ילדינו עסוקים בלמידה על החגים, בשינון לוח הכפל, ובה בעת הם מקבלים מכשיר שישנה את חייהם מן הקצה אל הקצה — מבלי שיש להם כלים להבין את ההשלכות הטמונות בו. הצעדים הראשונים שמערכת החינוך עושה, בדמות "אמנת השיח בוואטסאפ" ו"גלישה בטוחה", מכסים רק את קצה הקרחון של החוליים שהרשת מכניסה לחיי ילדינו — וגם זה נעשה בדרך כלל רק אחרי שהילדים פעילים בוואטסאפ לפחות שנה. באתר משרד החינוך נכתב כי "עלינו לדאוג לכך שבני הנוער יעשו שימוש נבון במסכים", בעוד שלמעשה היה צריך לכתוב "עלינו לדאוג לילדינו ולבני הנוער". דרושים מערכי שיעור מותאמי גיל שיעלו את רמת המודעות של הילדים לאפשרות ההתמכרות, להשלכות של ירידה באינטראקציות החברתיות על פיתוח כישורים חברתיים, והמשמעת העצמית הנדרשת בשימוש בסלולרי.

הטכנולוגיה מפתחת, היא לוקחת אותנו קדימה, ומכניסה מידע ושפע לחיינו. אבל חיבור אוטומטי לסמארטפונים בגילאי שמונה או תשע, אין משמעו דווקא הבנה טכנולוגית מפותחת, או הליכה עם הקדמה. עשר שנים חלפו מאז הופיע הסמארטפון הראשון. חובת ההורים ומערכת החינוך לעצור, ללמוד את המחקרים הקיימים על תקופת הניסוי הזו שחלפה, ולייצר מדיניות מתאימה לשימוש בטלפונים החכמים. אפשר לשמור על קשר עם הילדים בקלות גם בדרכים אחרות. הטלפונים הטיפשים לדוגמה, הם דרך מצוינת.

הכותבת היא אמא לעידן בן ה–8 וממקימות מיזם "תנו לגדול על שקט", לשימוש בטלפונים בטוחים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"