מכללות לא פחות טובות מאוניברסיטאות, עובדה

המכללות לא זוכות לתמיכת המדינה כפי שזוכות לו האוניברסיטאות, אך מצליחות לבסס תשתית מחקרית ראויה

אריה גביוס
אריה גביוס
המכללה האקדמית נתניה
המכללה האקדמית נתניהצילום: דן קינן
אריה גביוס
אריה גביוס

פרופ' אורית חזן מדגישה במאמרה ("האוניברסיטאות טובות מהמכללות, בזכות המחקר, 15 ביולי, TheMarker), כי מחקר איכותי ונרחב הוא נחלתן של האוניברסיטאות בלבד. ברצוני להראות נקודת מבט אחרת. בשנים האחרונות, כמות ואיכות המחקרים במכללות הפרטיות עלו באופן משמעותי, והגיעו בפקולטות מסוימות לתפוקה מחקרית גבוהה כפי שיש באוניברסיטאות. אלו אמנם מדגישות את היותן מוסדות מחקר, בכדי לנסות ולבדל עצמן מול המכללות, אולם הצהרות אלה אינן מוצדקות באופן גורף, במיוחד לאור השינוי וההתקדמות שחלו במכללות בתחום זה.

אין ספק שמחקר הוא פעילות יזמית, והחינוך המחקרי מצריך מיומנויות רבות המשמשות את הסטודנטים בהמשך העשייה שלהם, כפי שציינה חזן במאמרה. יחד עם זאת בהשוואת היכולות המחקריות של המכללות לאוניברסיטאות יש לשים לב לשלוש נקודות חשובות, שמתעלמים מהן בשיח הציבורי. ראשית, בניית יכולת מחקרית במוסד אקדמי לוקחת עשרות שנים, ובעוד האוניברסיטאות הן בנות 50 שנה ויותר, המכללות הן בנות עשרים שנה בלבד - גם האוניברסיטאות בישראל לא הגיעו לביצועים שהן מציגות כיום בזמן כה קצר.

שנית, ההשוואה הנדרשת צריכה להיות על פי תחום מחקר ולא על פי המוסד האקדמי. בעוד באוניברסיטאות קיימות עשרות רבות של פקולטות ומחלקות המייצגות מגוון רחב ביותר של תחומי ידע, המכללות בדרך כלל כוללות מספר מצומצם של יחידות אקדמיות, שלוש־ארבע פקולטות, המתמקדות בתחומים של מדעי החברה או ההנדסה לפי המיקוד של המכללה. לפיכך, יש לבחון את התפוקות המחקריות של המכללות ביחס ליחידות האקדמיות הקיימות בהן ולא להשוות את המוסדות כיחידות שלמות.

הנקודה השלישית הינה העובדה שהמכללות לא זוכות לתמיכת המדינה במחקר, כפי שזוכות לו האוניברסיטאות. המכללות הלא מתוקצבות תלויות במשאבים פנימיים - דבר המאט את התפתחות יכולת המחקר שלהן. יחד עם זאת, הן עדיין מצליחות לבסס תשתית מחקרית ראויה גם לאור הקשיים, ואפשר לראות זאת במספר הזכיות של פקולטות למינהל עסקים בתקופה האחרונה. הפקולטה למינהל עסקים בקריה האקדמית אונו, למשל, זכתה בשנתיים האחרונות במספר מענקי מחקר משמעותיים מגורמים בינלאומיים בכירים, כמו השוק האירופי, קרן המחקר הדו־לאומית ארה"ב־ישראל, קרן המחקר הלאומית של ישראל וקרנות נוספות התומכות במחקר בתחומים השונים. היכולת לזכות במענקי מחקר, בהיקף דומה לזכיות באוניברסיטאות באותן היחידות, מראה על יכולת מחקרית משמעותית.

בהשוואה שנעשתה לאחרונה בין פקולטות למינהל עסקים בישראל, ניתן לראות שהמכללות מפרסמות בכתבי עת בעלי "אימפקט פקטור" (איכות גבוהה) ואף נכללות בחמישייה העליונה בדירוג הפקולטות למינהל עסקים. היות שפרסום בכתבי עת אלו הינו בתחרות מול מיטב החוקרים בעולם הרוצים לפרסם באותם כתבי עת, אין ספר שמדובר בהישג מרשים. דוגמאות למחקרים חדשניים ניתן למצוא לדוגמה בעבודתם של ד"ר אוהד רף מהקריה האקדמית אונו ופרופ' צור שפירא מאוניברסיטת ניו יורק, שמראה שככל שרמת הביצועים של חברות עולה - הן נוטות יותר להיכנס לשווקים בינלאומיים. אולם, כשרמת הביצועים גבוהה מאוד - דווקא יש היפוך מגמה וחברות פחות יוזמות כניסה לשווקים בחו"ל.

לאור כל זאת, נראה כי האוניברסיטאות מבקשות להמשיך ולמצב עצמן כמובחרות ומוצלחות יותר בתחום המחקר מאשר המכללות, אף שבשנים האחרונות אין הדבר נכון. זאת, במקום שכולנו נתמקד בדבר החשוב, התפתחות וריבוי המחקר בישראל והגאווה הישראלית שבדבר.

פרופ' גביוס הוא דקאן הפקולטה למינהל עסקים בקריה האקדמית אונו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה