80 מיליון שקל: הבונוס הגדול שמקבלות המכינות הקדם צבאיות - וללא פיקוח

בעשור האחרון מספר התלמידים במכינות הקדם צבאיות זינק פי 2.5, ותקציבן מהמדינה גדל בהתאם — אך בכל התקופה הזאת משרדי החינוך והביטחון לא שלחו פקחים למכינות ■ אתמול הודיע מבקר המדינה כי יפתח בביקורת מערכתית בעקבות האסון שאירע בשבוע שעבר בערבה

ליאור דטל
ליאור דטל
חילוץ בני הנוער מנחל צפית, ביום חמישי
חילוץ בני הנוער מנחל צפית, ביום חמישיצילום: אליהו הרשקוביץ
ליאור דטל
ליאור דטל

תקציבי ענק בלי פיקוח: המכינות הקדם צבאיות מקבלות מהממשלה הכרה ותקציבים של 25 אלף שקל לתלמיד, בדומה לבתי הספר התיכון, אך בניגוד אליהם אף אחד לא מפקח על המכינות.

אסון השיטפון בערבה, שגבה את חייהם של עשרה תלמידים, העלה למודעות את הסוגיה. משרדי החינוך והביטחון אמנם מתקצבים אותן בעשרות מיליוני שקלים בשנה, אך אינם מפקחים עליהן באופן שוטף. בתוך כך, מבקר המדינה, יוסף שפירא, הורה אתמול לערוך ביקורת מערכתית בעקבות האסון על ידי צוות של החטיבה לביקורת מערכת הביטחון ומשרד החינוך.

הפיקוח של משרד החינוך נשען ברובו על דיווחי המכינות בנוגע למספר התלמידים בהן. הוראה של משרד החינוך מ–2013 כוללת המלצה בלבד לראשי המכינות להתייעץ עם אנשי המקצוע במשרד לפני הוצאת טיולים ולהתעדכן בנוהלי בטיחות.

בניגוד לנוהל בשאר מוסדות החינוך, משרד החינוך אינו מעסיק אפילו מפקח אחד שיבדוק באופן שוטף את המכינות — אף שהן מקבלות תקציב מהמדינה, ואף שלומדים בהן בני נוער. הסיבה לכך היא שאלה גופים פרטיים שמשרד החינוך אינו מחשיב כמוסד חינוך.

המשרד מקבל דיווחים חודשיים ושנתיים מטעם המכינה. מעת לעת נפגשים נציגי המשרד עם ראשי המכינות — אך זהו אינו פיקוח שוטף, כפי שנערך על שאר מסגרות החינוך. המשרד רשאי לבחון המכינה כשעולה חשש שהיא אינה עומדת בתנאיו, אבל מכיוון שאין פקחים שאחראים לבחון את הדברים — הבחינה הנוספת נערכת לעתים רחוקות בלבד.

שר החינוך, נפתלי בנטצילום: מארק ישראל סלם

הבדל נוסף בין המכינות הקדם צבאיות לבין יתר מסגרות החינוך המתוקצבות על ידי המדינה קשור בתוכנית הלימודים. בניגוד לשאר המסגרות, משרד החינוך אינו קובע תוכנית לימודים שעל המכינה לעמוד בה, אלא רק מבקש מכל מכינה לפתח בעצמה תוכנית לימודים ולשלוח אותה לאישורו.

"מומלץ להיוועץ עם משרד החינוך"

בעשר השנים האחרונות מספר התלמידים במכינות הקדם צבאיות זינק פי 2.5, ותקציבן מהמדינה גדל בהתאם, אך בכל התקופה הזאת משרדי החינוך והביטחון לא הרחיבו את הפיקוח עליהן. החוק קובע כי המכינות והעמותות המפעילות אותן "יהיו נתונות לפיקוח משרד החינוך ומשרד הביטחון", אך אינו מגדיר חלוקת תחומי פיקוח ברורה בין שני המשרדים. אף שחלף זמן רב מאז נחקק חוק המכינות, ב–2008, ולמרות הגידול המשמעותי במספר המכינות והתלמידים בהן — שרי החינוך והביטחון לא דאגו לקבוע בחוק או להסדיר נהלים הנוגעים לאופן הפיקוח על המכינות ולחלוקת האחריות ביניהם, לרבות פעילויות חוץ.

עד כה לא נקבעו תקנות שמגדירות את האחריות על המכינות ומחלקות אותה בין משרדי הממשלה. כתוצאה מכך, גם בימים אלה, משרדי הביטחון והחינוך ממשיכים לזרוק את האחריות אחד על השני. מכיוון שבמכינות משתתפים נערים בני 18, שחלקם עדיין נבחנים בבחינת הבגרות, במשרד הביטחון טוענים כי תלמידי המכינה נחשבים לתלמידים — ולכן שמשרד החינוך אחראי עליהם. מנגד, במשרד החינוך אומרים כי צעירים אלה הם מועמדים לגיוס, ועל כן משרד הביטחון אחראי להם.

במסגרת הפעילות של משרד החינוך, מדי חמש שנים הוא מאשר מחדש את הקצאת התקציבים לכל מכינה. בשלב זה המשרד בוחן מחדש את כל התנאים החיוניים לפעילותה — אלא שלרוב אלה פרטים טכניים בלבד. על המכינה להוכיח שלומדים בה יותר מ–25 תלמידים; להוכיח שהעמותה שמפעילה אותה פועלת לפי כללי רשם העמותות; וש–90% מבוגרי העמותה התגייסו לצה"ל. את ההחלטה אם להעניק תקציב ציבורי למכינה מקבל מנכ"ל משרד החינוך, בהמלצת ועדה המורכבת מנציגי משרד החינוך והביטחון.

ההתייחסות היחידה לפעילות חוץ במכינות מעוגנת בתוספת השלמה לחוק שפירסם משרד החינוך ב–2013, שבה נכתב כי "המשרד ממליץ לראשי המכינות ולהנהלות התאגידים להקפיד על נוהלי הביטחון והבטיחות. בעת הצורך מומלץ להיוועץ באנשי הביטחון והבטיחות במשרד לגבי כל פעילויות החוץ המתקיימות במגסגרת המכינות: טיולים, מסעות ניווטים וכו'".

ייתכן שאילו נוהלי היציאה לטיולים של המכינות היו מוסדרים, האסון שהתרחש בשבוע שעבר בנחל צפית היה נמנע. רק כעת, לאחר האסון, הודיע משרד החינוך על הקמת ועדה בראשות מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, ובהשתתפות נציגים ממשרדי הביטחון והחינוך, לבחינת נוהלי הפיקוח על פעילויות החוץ של המכינות.

בתוך עשור: עלייה של 130% בתקציב המכינות

המכינות הקדם צבאיות הן גופים פרטיים המאוגדים כעמותות המציעות תוכנית שנתית של עשרה חודשים לבני נוער לקראת גיוס. חוק המכינות מ–2008, שהסדיר את הפעילות והתקצוב של המכינות, העניק לעמותות המפעילות אותן תקצוב. ב–2009 הוגדרו תקנות בנושא הפיקוח על המכינות. ואולם החוק לא העניק למכינות רק תקציבים, אלא גם הכרה ציבורית כגופי הכנה של נוער הפועלים בחסות הממשלה — וכפועל יוצא גם גיבוי ועידוד לפעילותן.

שר הביטחון, אביגדור ליברמןצילום: הדס פרוש / פלאש90

כיום כמחצית מתקציב המכינות ממומן על ידי המדינה — משרד החינוך ומשרד הביטחון — ואילו שאר התקציב מגיע מתרומות ומשכר הלימוד של התלמידים. כך למשל, מכינת בני ציון, שחלק מחניכיה נהרגו באסון, נתמכת מכספי קרנות פרטיות מישראל ומחו"ל, ובהן קרן אבי חי, פדרציית לוס אנגלס, הפדרציה היהודית וג'וינט ישראל.

בעשר השנים האחרונות עלה מספר החניכים במכינות ב–150% — מ–1,600 ב–2008 לכ–4,000 חניכים כיום, ואילו ב–20 השנים האחרונות מספר החניכים במכינות עלה פי חמישה — כך עולה מדו"ח שפורסם באוקטובר 2017 על ידי מרכז המידע והמחקר של הכנסת.

במקביל, התקציב שמקבלות המכינות מהמדינה עלה בכ–130% — מכ–35 מיליון שקל ב–2009 לכ–80 מיליון שקל ב–2018. התקציב שניתן ב–2018 הגיע לשיא בעקבות הגידול במספר החניכים במכינות הקדם צבאיות. לפי חוק המכינות מ–2008, משרדי החינוך והביטחון מממנים את המכינות בכ–25.5 אלף שקל עבור כל חניך.

לפי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, כיום פועלות ברחבי הארץ כ–50 מכינות המוכרות על ידי משרד החינוך, לעומת 34 מכינות ב–2008.

המכינה אמורה לדווח באופן חודשי על רשימת החניכים הלומדים בה ולהגיש בסוף השנה דיווח שנתי על הפעילות. בנוסף, משרד החינוך רשאי לקיים בקרה ופיקוח על התוכנית החינוכית ועל אופן הניהול של המכינה ולהיפגש עם הורי התלמידים ועם אנשי הצוות, אלא שאין מפקחים מטעם משרד החינוך — ועל כן הפיקוח על הנושאים האלה דל.

דו"ח מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שהוזמן על ידי ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), הצביע על כך ששיעור הגיוס לצה"ל ושיעור הקצינים בקרב בוגרי המכינות הקדם צבאיות גבוה בהרבה משיעור הגיוס בציבור הרחב. עם זאת, המרכז ציין כי הנתונים חלקיים שאינם מתחשבים בפערים הקיימים בין המגזרים השונים בחברה ומושפעים מרקע המשתתפים במכינות.

המכינה הקדם צבאית הגדולה ביותר מבחינת מספר המשתתפים בה היא המכינה התורנית בני דוד בהתנחלות עלי, שבה למדו בשנה האחרונה כ–320 חניכים. המכינה עלתה לכותרות בתקופה האחרונה בעקבות התבטאויות מיזוגניות והמופוביות של ראשי המכינה, הרבנים יגאל לווינשטיין ואלי סדן. תקציבה ב–2016 הסתכם בכ–11 מיליון שקל ממשרדי החינוך והביטחון, בכ–6 מיליון שקל נוספים משכר הלימוד של החניכים וכ–5.6 מיליון שקל מתרומות. תקציבה של המכינה בני ציון מתל אביב, שבה התרחש האסון, הסתכם ב–2016 בכ–3.9 מיליון שקל, כשמתוכם משרד החינוך מימן כ–1.7 מיליון שקל, ויתרת התקציב הגיעה מתרומות ומשכר לימוד. קיימות גם מכינות קטנות יותר, כמו מכינת באר אורה בערבה, מכינת רוח נכון בירושלים ומכינת יונתן בקיבוץ עלומים, שבכל אחת מהן למדו בשנה האחרונה פחות מ–40 תלמידים.

"בטיחות המבנה, תכנים ותברואה"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המכינות הוגדרו בתקנות מ–2009 כתאגיד משפטי עצמאי שאין לו סמל מוסד (בניגוד לבתי ספר המקבלים סמל מוסד ממשרד החינוך ומפוקחים על ידו; ל"ד) המשמעות לכך הוא שהן אינן מפוקחות באופן מלא כמו בתי ספר. הפיקוח של משרד החינוך מתבטא בתחומים הבאים: תכנים, בטיחות המבנה ואישורי התברואה. באשר לטיולים, לנוכח האסון הקשה מונתה ועדה להסדרת פעילות החוץ, ובמיוחד על טיולים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון מתאבל על האסון הכבד בנחל צפית, שגדע את חייהם של עשרה בני נוער, מחבק ושולח את תנחומיו למשפחות האבלות. למשרד הביטחון אין סמכות לפיקוח על התוכנית החינוכית־לימודית במכינות הקדם צבאיות, סמכות זו נתונה למשרד החינוך — כך לפי תקנות המכינות הקדם צבאיות. משכך יש לקרוא את סמכויות הפיקוח ולשים לב לחלוקת הסמכויות בסעיפים אחרים בתקנות. משרד הביטחון אינו מתכוון לנהל את הדו־שיח עם משרד החינוך דרך אמצעי התקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?