מי שמאשר לבינתחומי ליהפך לאוניברסיטה בתוך 20 דקות - עדיף שייסגר

ההחלטה על הפיכת המרכז הבינתחומי לאוניברסיטה פרטית התקבלה בלחצו של שר החינוך בנט, בתקופת שפל של המל"ג — וללא דיון ציבורי הולם ■ אם לא תבוצע רפורמה שתגביר את עצמאות המל"ג, מוטב לפזר את סמכויותיה בין משרדי הממשלה, שבהם יש לפחות איזונים ובלמים

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המרכז הבינתחומי הרצליה
המרכז הבינתחומי הרצליה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: דניאל בר און
ליאור דטל
ליאור דטל

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) קיבלה שלשום החלטה שנויה במחלוקת לאפשר למרכז הבינתחומי הרצליה להיהפך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. זו הפעם השנייה לפחות בחמש השנים האחרונות שבה המועצה, האחראית על מערכת ההשכלה הגבוהה, מתקפלת בפני לחצים פוליטיים של השר הממונה עליה ונהפכת לחותמת גומי — דווקא בסוגיות שיש להן השפעה דרמטית על מערכת זו.

ב–2013 אישרה המועצה, שאמורה לפעול באופן עצמאי, את הקמת אוניברסיטת אריאל, בניגוד גמור לחוות דעת מקצועית של הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) הפועלת בה ובעקבות לחצי שר החינוך לשעבר, גדעון סער. השנה היא אף אישרה את הרחבת האוניברסיטה באריאל והקמה של פקולטה לרפואה ופקולטות נוספות בשטחה.

שלשום, בישיבה שהסתיימה בתוך כמה דקות, אישרו חברי המועצה פה אחד הקמה של אוניברסיטה נוספת בישראל, בהרצליה — אך כזו שתפעל באופן פרטי. ההחלטה התקבלה אף שבמשך שנים המועצה סיכלה הקמת אוניברסיטה חדשה בגליל, בטענה שיש בישראל יותר מדי אוניברסיטאות.

ההצבעה נערכה באופן פומבי, אחרי ששר החינוך ויו"ר המל"ג, נפתלי בנט, שדחף לאישור ההחלטה, פנה במשך היום לכל חברי הוועדה והסביר להם את החשיבות שהוא רואה במהלך. מרגע תחילת הדיון ועד אישור ההחלטה חלפו כ–20 דקות בלבד.

לאחר מכן נערכה הצבעה על מינוי נציג ציבור שקודם על ידי בנט לכהונה בוות"ת הפועלת במסגרת המל"ג — למרות התנגדות של חברי ועדה למועמד, שמעון יצחקי, ששימש יו"ר אלביט הדמיה בעת קריסתה. הפעם נערכה הצבעה חשאית, ובסיומה אושר המינוי ברוב דחוק.

הדיונים שהתקיימו בשבועיים האחרונים על הענקת הסמכויות למרכז הבינתחומי — ותלויות כעת בהמלצות ועדה בינלאומית — מזכירים מאוד את ההליך שהביא להקמת אוניברסיטת אריאל: הם נעשו ללא שקיפות וללא דיון ציבורי ראוי. בשני המקרים, השיקולים העיקריים שנבחנו נגעו לעמידה של המוסד בקריטריונים האיכותיים והמקצועיים שהציבה המל"ג — אך כמעט לא התקיים דיון בנוגע להשלכות של הצעד הזה על שאר מערכת ההשכלה הגבוהה ועל החברה בכלל. גם ההתנגדות החריפה והאזהרות שהשמיעו האוניברסיטאות נופנפו על ידי בנט, בטענה שבאוניברסיטאות הקיימות חוששים מתחרות.

שר החינוך נפתלי בנטצילום: מוטי מילרוד

המל"ג והוות"ת הוחלשו במשך שנים

המרכז הבינתחומי הוא מוסד רציני ואיכותי. דרישתו לפעול כאוניברסיטה הוצגה כבר לפני שנים רבות, והיא מוצדקת מבחינתו, במיוחד אחרי שהראה כי הוא עומד בקריטריונים הנוקשים שהציבה המל"ג. ואולם גם אם המהלך להפיכת המוסד לאוניברסיטה פרטית מוצדק, מידת ההתערבות של שר החינוך בנט באישורו, לצד ההידרדרות במעמד המל"ג בתקופת כהונתו — מטילות צל על ההחלטה.

כך, אף אחד במל"ג לא עצר לשאול מדוע המכללות הציבוריות, המשרתות בעיקר את תושבי הפריפריה, לא הצליחו לעמוד בתנאים לאישור הנדרש ללימודי דוקטורט, או מדוע האפשרות של לימודים אלה לא הועלתה בפניהן; מה יהיו ההשלכות של הקמת אוניברסיטה פרטית ששכר הלימוד בה יהיה עשרות אלפי שקלים לשנה; וכיצד המהלך הזה ישפיע לא רק על האוניברסיטאות, אלא גם על מעמדן של שאר המכללות, שייחשבו מעתה לנחותות ויתקשו להתחרות באוניברסיטה מהרצליה.

באחד מהציוצים של בנט בטוויטר שכוון לראשי האוניברסיטאות, הוא טען כי גם בארה"ב האוניברסיטאות המובילות הנחשבות לאיכותיות ביותר הן פרטיות, ולצדן פועלת מערכת של אוניברסיטאות ציבוריות איכותיות — חלקן, לפחות. עם זאת, בניגוד לארה"ב, שבה כדי ללמוד באוניברסיטאות הפרטיות יש להשקיע הון עתק, בישראל ניתן ללמוד באוניברסיטאות מהמובילות בדירוגים הבינלאומיים תוך תשלום שכר לימוד נמוך באופן משמעותי. עתה צפויה להתפתח תחרות, שהיא כשלעצמה מבורכת. אבל אם הבינתחומי ינצח בה, סטודנטים שירצו ללמוד במוסד המוביל בישראל יצטרכו לגייס הרבה כסף — וכך ילמדו שם רק מי שיוכלו להרשות זאת לעצמם.

המלצות ועדת המשילות נגנזו

בנט דאג להדגיש כי בניגוד לאוניברסיטאות, המחקר במרכז הבינתחומי בהרצליה ייערך על חשבונם של הסטודנטים בו, וכך "תפוקת המחקר בארץ תגדל ללא השקעה של שקל על חשבון משלם המסים". אבל לישראל אין בעיה בתפוקת המחקר. להפך — נערכים כאן המון מחקרים. הבעיה הגדולה היא דווקא שמירה על איכות המחקר, המאבד בהדרגה את מעמדו הבינלאומי.

פרופ' אוריאל רייכמן, מייסד ונשיא המרכז הבינתחומיצילום: מיכל פתאל

גם טענת תומכי המהלך כי יוביל לגידול במספרם של בעלי תואר דוקטור בישראל היא מוזרה. במל"ג אמורים לדעת שכבר כיום מדינת ישראל לא יודעת מה לעשות בכל בעלי תואר דוקטור הרבים שהיא מכשירה, ולכן רבים מהם עובדים וחיים בחו"ל. הבעיה ברכישת תואר דוקטור קיימת במקום אחר — למשל בציבור הערבי או בפריפריה, ולא באזור הרצליה.

המל"ג והוות"ת נמצאות כיום בשפל מבחינת מעמדן, לאחר שהוחלשו במשך שנים רבות. כך למשל, בוות"ת מנהלים את התקציב הענקי של 12 מיליארד שקל כבר כמה חודשים חמישה חברים בלבד מתוך שמונה שקובע החוק. אין בוות"ת מנכ"ל, אין נציג ציבור ואף אחד מחבריה אינו כלכלן. רק שלשום הביא בנט לאישור את מינויו של נציג ציבור. מנכ"ל המל"ג, מתניהו אנגלמן, מונה בינואר לאחר תקופה ארוכה, וייכנס לתפקידו רק בחודשים הקרובים.

שר החינוך שולט בשני הגופים האלה. בתוקף תפקידו כיו"ר המל"ג הוא זה הקובע את המועמדים לתפקיד חברי המל"ג. הוא גם זה האחראי על מינוי סגן יו"ר המל"ג, פרופ' (אמריטוס) אדו פרלמן מהטכניון, ויו"ר הוות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, שהיתה המשנה לנשיא אוניברסיטת בר־אילן.

בשל הבעיות האלה הוקמה במל"ג ב–2013 ועדה לבחינת המשילות שלה. הוועדה, שהורכבה מאנשי ציבור, שקדה במשך חודשים על מתווה לרפורמה בעבודת המל"ג והוות"ת, באופן שינתק את הקשר בעבודתן היומיומית בינן לבין שרי החינוך והפוליטיקאים. בנט לא אהב את ההמלצות האלה שהיו מצמצמות את שליטתו במערכת, וב–2016 החליט לגנוז אותן. הוא אפילו הביא להדחת יו"ר הוועדה, פרופ' חגית מסר ירון, מתפקידה כסגנית יו"ר המל"ג.

ההתערבויות הפוליטיות והבחישה במל"ג הן שהחלישו במידה ניכרת את מעמדה. אופן התנהלותה בתקופה האחרונה מצביע על כך שאינה יכולה לעמוד בלחצים פוליטיים. אם לא תבוצע בה רפורמה מקיפה, שתגדיל את עצמאותה, כבר לא יהיה בה צורך — ועדיף יהיה לסגור אותה ולפזר את סמכויותיה בין משרדי הממשלה. בניגוד למל"ג, במשרדי הממשלה יש מערכות של איזונים ובלמים ומנגנוני שקיפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה