"בתי הספר של החגים": פחות חופש לילדים בפסח ובחנוכה - ב-400 מיליון שקל

תוכנית "בתי הספר של החגים" רלוונטית רק לילדים עד לכיתה ג' - ורק עד לשעה 13:00 בצהריים. כמיליון ילדים עשויים ליהנות מהתוכנית החדשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרי האוצר והחינוך, משה כחלון ונפתלי בנט, במסיבת העיתונאים, היום
שרי האוצר והחינוך, משה כחלון ונפתלי בנט, במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אוליביה פיטוסי

משרד החינוך ומשרד האוצר הודיעו היום על תוכנית "בתי הספר של החגים", שבמסגרתה ייפתחו גני הילדים ובתי הספר לילדים עד כיתה ג' החל משנת 2018 גם בחנוכה ובפסח. המשמעות היא שבפסח הקרוב יהיו בתי הספר עד כיתה ג' פתוחים במשך 5 ימים - מ-25 במארס עד 29 במארס. וכך גם במשך 5 ימים בחופשת חנוכה. (במגזר הלא יהודי מוגדרים חופשים אלו כ"חופשת האביב" ו"חופשת החורף").

"אנחנו נקיים את בית הספר של החגים לכל ישראל מגיל 3 ועד כיתה ג' - מגן טרום טרום חובה עד כיתה ג'", אמר שר החינוך נפתלי בנט במסיבת העיתונאים. "אנחנו מדברים על מיליון ילדים כבר בעוד חודשיים בשבוע הקשה הזה לפני פסח. הורים יוכלו לעבוד או לנקות את הבית לפסח בראש שקט".

התוכנית תתקיים בבתי הספר בכל יום מ-7:30 עד 13:00. כך יהיה גם בחופשת החנוכה בשנה הבאה, שהשנה כולם הרגישו שזה נטל בלתי אפשרי. בתי הספר יהיו פתוחים מ-8:00 עד 13:00 וגני הילדים יהיו פתוחים מ-7:30 בבוקר עד 13:00, כך שמדובר בתוכנית שתאפשר להורים לעבוד רק בחצי משרה בימים הרלוונטיים. המהלך נועד לגשר במידת מה על הפער בין כמות ימי החופשה של ההורים העובדים בישראל לכמות ימי החופש במערכת החינוך.

עוד הודיע בנט במסיבת העיתונאים כי "הורים לא יצטרכו עוד לבחור בין פרנסה לבין הילדים. כבר בחופשת הפסח הקרובה, מ-25 במארס יוםפ ראשון, ועד 29 במארס יום חמישי". לדבריו, "התשלום יהיה דיפרנציאלי: שכבות 1-4 – בחינם, ולשכבות החזקות יותר זה יעלה עד 30 שקל ביום".

עם זאת, רוב ההורים לא ירגישו בשינוי משמעותי במספר ימי החופשה, שכן התוכנית כאמור מיועדת לילדים עד כיתה ג' וכן מכיוון שכיום רוב התלמידים בגילאים אלה נרשמים לצהרונים בגנים ובבתי הספר, שבהם בכל מקרה מיושמת תוכנית דומה לקיצור החופשות. ההטבה רלוונטית בעיקר להורים שאינם שולחים את ילדיהם לצהרונים. ילדים שכן מגיעים לצהרונים – נהנים גם היום מקייטנות בימי החופשה המדוברים הניתנות להם כחלק מהתשלום לצהרון.

בתחילת השנה הנוכחית משרד החינוך הוריד את מחירי הצהרונים - ולכן היום הצהרונים שבהם ניתן לקצר את החופשות נגישים יותר להורים מבעבר.

עבור ישובים המשתייכים לאשכולות הסוציו אקונומיים הנמוכים על פי הגדרות הלמ"ס - מאשכול 1 עד אשכול 4 (כולל) השירות החדש יינתן ללא תשלום. עבור ישובים המשתייכים לאשכולות 7-5 תהיה הנוכחות בבית הספר כרוכה בתשלום של 20 שקלים ליום. ביישובים המשתייכים לאשכולות 8-10 ישלמו ההורים 30 שקלים ליום.

המסגרת החינוכית תינתן גם לילדי הגנים, בגילאי 3 ועד 6, בחינוך הרגיל והחינוך המיוחד. בתי הספר יאוישו בצוותי חינוך מקצועיים ויאובטחו כביום לימודים רגיל. לפי משרד החינוך הילדים יקבלו במסגרת זו חוגי העשרה, מופעי תרבות.

כמיליון ילדים עשויים ליהנות מהתוכנית החדשה, שעלותה היא כ-400 מיליון שקל. במשרד החינוך ומשרד האוצר העריכו כי המהלך יחסוך כ-1,000 שקל בשנה למשפחה עם שני ילדים.

שר החינוך נפתלי בנט אמר היום כי "אנו מבצעים היום תיקון היסטורי, תיקון הפער שבין חופשות ההורים לחופשות התלמידים. בהתאם למטרות שהצבנו לעצמנו, אנחנו מקדמים במלוא התנופה חינוך איכותי בשעות לא פורמליות, בחופשת הקיץ, בצהרונים, בחוגים, ועכשיו גם בחופשות החגים. הבטחנו זאת להורים לפני פתיחת שנת הלימודים, ועכשיו אנחנו מקיימים".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "התכנית 'בתי הספר של החגים' היא מפנה גדול, בו לוקח משרד החינוך אחריות על שעות הפנאי של התלמידים, מעניק להם יותר מסגרות חינוכיות ומייצר מציאות דיפרנציאלית חדשה במטרה אחת ברורה: צמצום פערים ומתן הזדמנות שווה לכולם. השנה נפעיל את המסגרות משך חמישה ימים, בפסח, ובשנת הלימודים הבאה כבר ניישם את התכנית במתכונת מלאה - 10 ימים. אני קורא לכל הרשויות להצטרף לקול הקורא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה