הסגל הזוטר באוניברסיטאות הכריז על סכסוך עבודה

האוניברסיטאות: "דרישות הסגל הזוטר יביאו לעלויות עצומות ואינן סבירות אף מבחינה אקדמית, הן יגרמו לפגיעה קשה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 סטודנטים בשיעור באוניברסיטה העברית. למצולמים אין קשר לכתבה
סטודנטים בשיעור באוניברסיטה העברית. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן/ג'יני
ליאור דטל
ליאור דטל

חברי הסגל הזוטר בשש אוניברסיטאות המחקר בישראל הכריזו היום (א') על סכסוך עבודה במחאה על התמשכות המו"מ לשיפור תנאי עבודתם. משמעות ההכרזה היא שבעוד שבועיים יוכלו מרצי הסגל, המהווים רוב בקרב המרצים באוניברסיטאות, לשבש את הלימודים או לשבות.

מהאוניברסיטאות נמסר כי "דרישות הסגל הזוטר יביאו לעלויות עצומות ואינן סבירות אף מבחינה אקדמית, הן יגרמו לפגיעה קשה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

ארגוני הסגל הזוטר מייצגים כ-14 אלף דוקטורנטים, עוזרי הוראה, עמיתי הוראה ומורים מן החוץ באוניברסיטאות. לטענת נציגיהם הם מועסקים בתנאים של עובדי קבלן למספר מצומצם ומוגבל מראש של סמסטרים, שבסופם הם מפוטרים.
כפי שפורסם ב-TheMarker, באחרונה העבירו נציגי הסגל הזוטר מכתב לשר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט, ובו איימו בעיצומים במידה שהמו"מ עמם לא יתקדם.
חברי הסגל הזוטר דורשים, בין היתר, תוספות שכר והסדרת דרגות שכר בהתאם לתפקידם והבטחה כי לא יפוטרו מדי סמסטר, אלא במקרים של בעיות במשמעת או באיכות ההוראה.

בשמונת החודשים האחרונים מתנהל משא ומתן בין ארגוני הסגל הזוטר לבין ועד ראשי האוניברסיטאות והוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוה, לאחר שההסכם הקיבוצי הקודם שנחתם עמם הסתיים לפני שלוש שנים, ומאז לא חודש.

כיום מועסקים חברי הסגל הזוטר לפי סמסטרים, ורובם מפוטרים בסיומם ואז מועסקים מחדש. במסגרת המו"מ עמם הם דורשים שלאחר תקופת ניסיון שתמשך 3 סמסטרים, כל חברי הסגל הזוטר יועסקו לתקופה שאינה מוגבלת בזמן, ויפוטרו רק בשל סיבות הקשורות לבעיות משמעת חמורות או לאיכות הוראה נמוכה. בנוסף, הם דורשים כי במידה שהאוניברסיטאות יחליטו לפטר חבר סגל זוטר, הם יוכלו לעשות זאת רק לאחר שימוע ופיטוריו ייכנסו לתוקף רק שנה לאחר מכן.

בנוגע לשכרם, חברי הסגל הזוטר דורשים קביעת דרגת שכר לכל מעמד אקדמי, תוספת שחיקה וצמצום פערי שכר בין העובדים – בעיקר בין דוקטורנטים למסטרנטים. כמו כן, הם דורשים ליצור מודל שיאפשר לתגמל חברי סגל זוטר על פרסומים מדעיים, ולהשוות את תנאי העבודה השונים - כמו למשל שי לחג, מימון ביטוחים, מענק מרצה מצטיין, פטור משכר לימוד, פדיון ימי מחלה ועוד - לאלו המקובלים בקרב חברי הסגל הבכיר.

מנתונים שפירסמו חברי הסגל הזוטר, עולה כי שכרם של עמיתי הוראה ומורים מן החוץ בעלי תואר ראשון המועסקים כמרצים באוניברסיטאות מסתכם ב-5,281-4,380 שקל בחודש למשרה מלאה; שכרם של עוזרי הוראה, עמיתי הוראה ומורים מן החוץ בעלי תואר שני מסתכם ב-6,700-5,281 שקל בחודש למשרה מלאה; ושכרם של עמיתי הוראה ומורים מן החוץ בעלי תואר שלישי מסתכם ב-10,700-8,600 שקל בחודש למשרה מלאה.

עמית שמרת, מזכ"ל ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת בן גוריון וחבר מטה המאבק של הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות, מסר היום כי "ההצעות שהתקבלו עד כה מור"ה בישיבות המו"מ הינן פוגעניות, מגוחכות ומתעלמות מתנאי ההעסקה הקשים של חברי הסגל האקדמי הזוטר: ביטחון תעסוקתי הוצע לעשרות בודדות של חברי סגל מתוך כ-14 אלף עובדים, ובנושא השכר ור"ה מתעקשת לשמר את פערי השכר וההעסקה של חלק מחברי הסגל הזוטר – דור העתיד של המרצים והחוקרים באקדמיה. התנהלות ור"ה חייבה אותנו להכריז על סכסוך עבודה, ואנו שבים ופונים לשר החינוך להתערב במשבר ולהוביל מהלך שיאפשר העסקה הוגנת לצד הוראה מצוינת. לא נאפשר המשך העסקתנו במתכונת של עובדי קבלן שאינה ראויה בשום מגזר עובדים".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "צר לנו שפעם נוספת בוחר הסגל הזוטר שלא להתמקד במיצוי המשא ומתן אלא בכותרות תקשורתיות. הניסיון להציג עובדים המועסקים בתנאי שכר טובים ובהעסקה ישירה תחת הכותרת 'עובדי קבלן' איננו ראוי להתייחסות. הסגל הזוטר, אשר מאגד בתוכו מספר קבוצות בעלות אינטרסים שונים ואף סותרים, מאיים כבר זמן רב בנקיטת צעדים מיותרים אשר מטרתם לפגוע בסטודנטים ובמערכת ההשכלה הגבוהה ללא כל הצדקה.

"בשונה מארגון הסגל הזוטר, האוניברסיטאות אשר פועלות למציאת הפתרון הטוב ביותר עבור הצדדים הציעו תוספות שכר המסתכמות בעשרות מיליוני שקלים בשנה - אשר נדחו על ידי הסגל הזוטר. תוספות השכר שהוצעו הן בהתאם לתוספות השכר כפי שסוכם עם הסגל הבכיר באוניברסיטאות וכמקובל בכלל הסכמי השכר במשק.

"דרישות הסגל הזוטר אשר יביאו לעלויות עצומות ואינן סבירות אף מבחינה אקדמית, יביאו לפגיעה קשה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. האוניברסיטאות מעוניינות בהמשך רציף של פגישות המו"מ שנקבעו מראש לימים הקרובים, וקוראות לסגל הזוטר לחזור מיידית לשולחן המשא ומתן ולהימנע מצעדים שלא יקדמו אותו כהוא זה ורק יפגעו בסטודנטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב