הרשימה המלאה: 17 המכללות שבהן לא תיפתח שנת הלימודים

המרצים במכללות: "הופתענו לגלות שמצד אחד משרד האוצר מחלק לאוניברסיטה אחת 700 מיליון שקל, ומצד שני מתעלם לחלוטין מ-17 מכללות ציבוריות, רובן בפריפריה"

ליאור דטל
ליאור דטל
מכללת ספיר
מכללת ספירצילום: אייל טואג
ליאור דטל
ליאור דטל

הסגל הבכיר במכללות הציבוריות הכריז היום על שביתה ללא הגבלת זמן ב-17 מכללות ציבוריות ברחבי הארץ שבהן לומדים כ-55 אלף סטודנטים. השביתה תיפתח ביום ראשון - ובכך מימשו המרצים את איומי השביתה שלהם מהחודש שעבר. האיום הוכרז על רקע המו"מ המתמשך בין הסגל הבכיר במכללות לבין משרד האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת). בימים הקרובים המו"מ יימשך במטרה למנוע את השבתת המכללות.

שנת הלימודים לא תיפתח בשלב זה במכללות הבאות: המכללה האקדמית גליל מערבי, אפקה בתל אביב, המכללה האקדמית אחווה, המכללה האקדמית אשקלון, המכללה האקדמית הדסה בירושלים, המכללה האקדמית כנרת, המכללה להנדסה אורט בראודה, המכללה על שם עזריאלי להנדסה בירושלים, המכללה האקדמית ספיר בשדרות, המכללה האקדמית עמק יזרעאל, המכללה האקדמית צפת, המכללה האקדמית תל אביב יפו, המכללה האקדמית תל חי, המרכז האקדמי לב, המרכז האקדמי רופין, מכון טכנולוגי חולון ומכללת שנקר להנדסה ועיצוב. הלימודים במכללות האקדמיות להוראה יתקיימו כרגיל.

>> נחשף ב-TheMaker: הציבור ישלם 700 מיליון שקל להצלת האוניברסיטה העברית

ד״ר ענת פלדמן יו"ר המועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות הציבוריות ומרצה במכללת אחווה אמרה היום: "לצערי אני נאלצת להכריז על שביתה ללא הגבלת זמן ב-17 מכללות ציבוריות לאחר שמשרד האוצר, הוות"ת והנהלות המכללות התעלמו מבקשותנו ובמשך 10 חודשים גררו רגליים במו"מ. אני קוראת לשר האוצר ולשר החינוך להתערב באופן מיידי על מנת לפתור את המשבר הנוכחי ולהביא לפתיחת שנת הלימודים כסדרה".

בסגל הבכיר במכללות אומרים גם כי נציגי הסגל ונציגי ראשי המכללות הסכימו להצעת פשרה שהיתה מסיימת את המו"מ אך האוצר סירב לה: "לצערנו משרד האוצר איתן בעמדתו לפגוע בסטודנטים במכללות הציבוריות אשר רובן נמצאות בפריפריה".

בהודעה של המועצה המתאמת של חברי הסגל הבכיר במכללות נכתב כי "הפערים בין הצדדים נותרו גדולים כשהיו. 10 חודשים שמשרד האוצר מנהל איתנו מו"מ. 10 חודשים שבהם הוא גורר רגליים ודוחה כל פשרה. הופתענו אף לגלות שמצד אחד משרד האוצר מחלק לאוניברסיטה אחת 700 מיליון שקל, ומצד שני מתעלם לחלוטין מ-17 מכללות ציבוריות, רובן בפריפריה. לאור התנהלות זו אנו שוקלים את המשך צעדנו". עם זאת, בימים הקרובים צפויים פגישות נוספות בין הצדדים והמשך המשא ומתן.

בשלב זה המחלוקת העיקרית נובעת מתוספת השכר שהסגל הבכיר דורש. השכר הממוצע של הסגל הבכיר מסתכם בכ-20 אלף שקל בחודש. אחת מדרישות המרצים במכללות היא להצמיד את שכרו לשכר הסגל הבכיר באוניברסיטאות, שכיום הוא גבוה יותר בעיקר בגלל מענקי המחקר שמקבלים המרצים. במשרד האוצר הציעו לסגל הבכיר במכללות תוספת שכר של כ-9%, שתתפרש במשך שש השנים הקרובות, בדומה לתוספת השכר שנחתמה באחרונה עם הסגל הבכיר באוניברסיטאות. עם זאת, הסגל במכללות דורש תוספת גבוהה יותר באופן משמעותי, וכרגע אין הסכמה בין הצדדים.

המכללות הציבוריות בישראל הוקמו במהלך שנות ה-90 כדי להרחיב את מערכת ההשכלה הגבוהה ולהנגיש אותה, בעיקר בפריפריה. בעוד שהאוניברסיטאות בישראל מתמקדות במחקר ובהוראה, המכללות שמות דגש על ההוראה, ומתמקדות בעיקר בלימודי תואר ראשון. בעשור האחרון מספר הסטודנטים הלומדים במכללות גדל, וכיום הוא גבוה יותר מאשר מספר הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות. עם זאת, שכרם של המרצים במכללות נמוך מזה של מרצי האוניברסיטאות.

הפערים נובעים מכך שברוב המקרים מרצי המכללות לא נדרשים לעסוק במחקר, אלא מתמקדים בהוראה. במו"מ הנוכחי מרצי המכללות דורשים כאמור להצמיד את שכרם לזה שנהוג באוניברסיטאות, ולשפר את מנגנוני צבירת הוותק ותוספת השכר, וכן להעביר תקציבים שיאפשרו להם לעסוק במחקר, לצד מתן הטבות לבני משפחתם שלומדים במכללות על ידי החזר שכר לימוד.

ממל"ג נמסר: "במהלך השנה האחרונה משקיעה ות"ת, בשיתוף הממונה על השכר באוצר, מאמצים רבים לטובת קידום המשא ומתן להסכם קיבוצי חדש בין ועד ראשי המכללות לבין נציגות הסגל האקדמי הבכיר במכללות. עם זאת, הצדדים טרם הגיעו להסכמות בחלק מהנושאים העומדים על הפרק. ות"ת פועלת ותמשיך לפעול באינטנסיביות על מנת להביא ליישוב חילוקי הדעות ולאפשר את פתיחת שנת הלימודים האקדמית כסדרה".

מוועד ראשי המכללות נמסר: "ועד ראשי המכללות האקדמיות הציבוריות - ור"מ - המאגד את הנהלות המכללות ברחבי הארץ, תומך בסגל המרצים הבכיר ומזדהה עם מטרות מאבקו. צוות המו"מ של ראשי המכללות פעל רבות להגיע להסכמות עם נציגי הסגל האקדמי הבכיר, שרק בסמכות משרד האוצר לאשרן.

"ועד ראשי המכללות ממשיך לקיים ישיבות אינטנסיביות עם נציגי הסגל האקדמי ולקדם פתרונות למניעת שיבושים בפתיחת שנת הלימודים האקדמית. מכיוון שההישגים עד כה היו משמעותיים אנו קוראים לכל הצדדים לפעול למניעת שביתה שתגרום נזק למכללות ולסטודנטים. במקביל, המכללות תפעלנה בכל האמצעים האקדמיים והלוגיסטיים כדי לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בציבור הסטודנטים במידה ותתקיים שביתה.

"עם זאת, במידה והסגל הבכיר יחליט לשבות אנו מבקשים מציבור הסטודנטים להתעדכן במכללה בה הם לומדים לגבי הלימודים מכיוון שהמכללות פתוחות והסגל הזוטר ימשיך ללמד".

אליס שמי, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית כנרת התייחסה לשביתה: "אנחנו הסטודנטים דורשים לחזור לספסל הלימודים. אנחנו מכבדים את כל הצדדים אך הפגיעה בנו גורמת נזק בלתי הפיך. פספסנו כבר כמעט שליש מהסמסטר שכנראה נצטרך להשלים על חשבון הזמן שלנו בחגים ובחופשות, הזמן שבו תכננו לעבוד במטרה לחסוך לשנת הלימודים הבאה. ככל שהזמן עובר הנזק גדל. אנו דורשים מהצדדים להגיע להסכמים בהקדם האפשרי ולעצור את הפגיעה הזו, שנעשית על הגב שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?