הסגל הזוטר מאיים לשבש את פתיחת שנת הלימודים באוניברסיטאות

הארגונים, המייצגים דוקטורנטים, עוזרי הוראה, עמיתי הוראה ומורים מן החוץ באוניברסיטאות מאיימים להכריז על סכסוך עבודה בימים הקרובים ■ ועד האוניברסיטאות: הסגל הזוטר דחה הצעות לתוספת שכר נדיבה

ליאור דטל
ליאור דטל
קמפוס גבעת רם באוניברסיטה העברית
קמפוס גבעת רם באוניברסיטה העבריתצילום: דניאל בר און
ליאור דטל
ליאור דטל

ארגוני הסגל הזוטר באוניברסיטאות בישראל הקימו מטה מאבק משותף במחאה על תנאי עבודתם ושכרם. הארגונים, המייצגים דוקטורנטים, עוזרי הוראה, עמיתי הוראה ומורים מן החוץ באוניברסיטאות מאיימים להכריז על סכסוך עבודה בימים הקרובים שיאפשר להם לשבש את פתיחת שנת הלימודים האקדמית הקרובה שתפתח באוקטובר - כך נודע ל-TheMarker.

חברי הסגל הזוטר באוניברסיטאות מונים כ-14 אלף עובדים האחראים על חלק גדול מהעבודה באוניברסיטאות ומהווים את רוב הסגל בהן, ולכן שביתה שלהם תשבש באופן קשה את פתיחת שנת הלימודים.

הסגל הזוטר כולל סטודנטים לתארים שונים המועסקים כעוזרי הוראה, מתרגלים ומדריכים, ומרצים שאינם חברים בסגל הבכיר של האוניברסיטאות ומועסקים במסלולים של מורים מן החוץ ועמיתי הוראה. כולם עוסקים בהוראה, תרגול, הדרכה או עזרה למרצים.

בחצי השנה האחרונה מתקיים מו״מ בין ועד ראשי האוניברסיטאות (ור״ה) לבין ארגוני הסגל הזוטר באוניברסיטאות, אך הסגל הזוטר מאשימים את האוניברסיטאות בכך שאינם מתייחסים באופן ענייני לדרישותיהם ומעכבים את המו״מ. מנגד, באוניברסיטאות טוענים כי דרישותיהם של חברי הסגל הזוטר גבוהות מדי ולא ניתנות ליישום.

דרישות הסגל הזוטר מתרכזות בתוספת שכר לצד בהגברת הביטחון התעסוקתי שלהם. כיום חברי הסגל הזוטר מועסקים לתקופות קצובות מראש ומפוטרים בכל תחילת סמסטר. בנוסף, הארגונים דורשים להגדיל את רמת השכר ההתחלתית שלהם בכל סוגי ההעסקתם לכ-7,600 שקל בחודש במקום כ-6,300-5,200 שקל כיום, וכי שכרם יעלה באופן הדרגתי במודל קבוע מראש שיתאים לניסיונים המקצועי ולתואר האקדמי שלהם.

כיום, כתוצאה מהסכם שנחתם עם הסגל הזוטר בעבר, חלק קטן מהם רשאים לעבור למסלול של ביטחון תעסוקתי מוגבר שמקנה להם יציבות תעסוקתית לתקופה ארוכה יותר, אך ההסכם מתייחס רק לחלק קטן מהסגל האקדמי והאוניברסיטאות רשאיות לפטרם במקרים מסוימים.

לפי הסגל הזוטר, במו״מ הנוכחי ועד ראשי האוניברסיטאות התייחס לדרישתם להגביר את הביטחון התעסוקתי, אך למעשה מדובר בהרעה של המצב הקיים, וכי אין הסכמה לגבי דרישות השכר שהציב הסגל.

מתן בורד, סגן יו״ר ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב, אמר כי ״ההצעה שהציגה ור״ה מפגינה אטימות כלפי 14 אלף חברי הסגל האקדמי הזוטר המהווים את עיקר כוח ההוראה באוניברסיטאות ומשמרת את תנאי העסקתם הפוגעניים. לצערנו נראה כי אין בכוונת ור״ה לנהל מו״מ בכנות ובתום לב, מה שמעמיד את פתחית שנת הלימודים האקדמית בסכנה. אנו מקווים כי ראשי האוניברסיאות יתעשתו ויגלו אחריות לכפי עובדיהם וכלפי ציבור הסטודנטים״.

ב-2012 נחתם הסכם קיבוצי בין האוניברסיטאות לבין חברי הסגל הזוטר, לאחר שגם אז מחו על תנאי עבודתם. במסגרת ההסכם שופר שכרם של עוזרי ההוראה וגובש הסדר של מתן ביטחון תעסוקתי לחלק מחברי הסגל הזוטר, אך לא הסדיר את הנושא עבור כל חברי הסגל. בנוסף, מודל הביטחון התעסוקתי אפשר להם להמינע מפיטורים לתקופה של שנתיים עד חמש שנים שגם במהלכה יכלו האוניברסיטאות לפטרם בתנאים מסוימים כמו למשל ירידה במספר התלמידים, החלפת המרצים, או שינוי תוכנית הלימודים.

כעת דורשים חברי הסגל הזוטר להעניק להם ביטחון תעסוקתי ארוך טווח שאינו מוגבל בתקופת זמן לאחר תקופת ניסיון של 3 סמסטרים באוניברסיטה, וכי יפוטרו רק במקרה של בעיות משמעת חמורות או איכות הוראה נמוכה. בנוסף, הם דורשים כי פיטורי מרצים מהסגל ההזוטר ייכנסו לתוקף רק שנה לאחר עריכת שימוע.

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "צר לנו שפעם נוספת בוחר הסגל הזוטר שלא להתמקד במיצוי המשא ומתן אלא בכותרות תקשורתיות. הסגל הזוטר אשר מאגד בתוכו מספר קבוצות בעלות אינטרסים שונים ואף סותרים, מאיים כבר כעת על שביתה מיותרת ובוחר לפגוע בסטודנטים ובמערכת ההשכלה הגבוהה ללא כל הצדקה.

"בשונה מארגון הסגל הזוטר, האוניברסיטאות אשר פועלות למציאת פתרון הטוב ביותר עבור הצדדים הציעו תוספות שכר המסתכמות בעשרות מיליוני שקלים בשנה אשר נדחו ע"י הסגל הזוטר.

"משמעות דרישות הסגל הזוטר במשא ומתן הנוכחי היא תוספות שכר ותוספות נלוות שעלותן עשרות מיליוני שקלים נוספים, שהאוניברסיטאות, עם כל הרצון הטוב פשוט אינן מסוגלות לעמוד בהן, ויביאו לפגיעה קשה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. אנו קוראים לסגל הזוטר לחזור מיידית לשולחן המשא ומתן ולהימנע משביתה שלא תקדם אותו כהוא זה ורק תפגע בסטודנטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?