הליך פירוק לרשת הפסיכומטרי זיו כספי ולמכללת מעוף - לאחר שנקלעו לחובות

עובדים שלא קיבלו שכר הגישו ביולי בקשת פירוק לחברות, שלהן חובות של מיליוני שקלים ואלפי תלמידים מדי שנה בקורסי השלמת בגרויות והכנה לפסיכומטרי ■ מהחברות נמסר כי אין פגיעה בקורסי ההכנה לפסיכומטרי

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים בבחינת בגרות במתמטיקה בתיכון ברמת גן, בשנה שעברה
תלמידים בבחינת בגרות במתמטיקה בתיכון ברמת גן, בשנה שעברה צילום: אילן אסייג
ליאור דטל
ליאור דטל

רשת המכללות המקצועיות וההכנה לפסיכומטרי מעוף ורשת ההכנה לבחינות הפסיכומטריות זיו כספי נקלעו לקשיים כלכליים משמעותיים, ונמצאות בהליכי פירוק. ברשתות לומדים אלפי תלמידים מדי שנה בקורסי השלמת בגרויות והכנה לפסיכומטרי, וכן תלמידים נוספים בקורסים מקצועיים.

לפני כשבוע מינה בית המשפט המחוזי בחיפה מפרק זמני לחברת מעוף, שלפני מספר שנים רכשה את פעילות חברת קורסי ההכנה לפסיכומטרי והשלמת הבגרויות זיו כספי, עקב חובות לעובדים. ממעוף וזיו כספי נמסר כי בשלב זה כל קורסי ההכנה לפסיכומטרי של זיו כספי מתקיימים כרגיל ללא פגיעה בתלמידים. המפרק פועל במקביל לתפעול החברות ולפעילות שניתן לקיים תוך ניסיון למכור את החברות או את פעילותן.

חלק מהקורסים ממומנים על ידי משרדי הממשלה כמו שירות התעסוקה, משרד הכלכלה, ומשרד הביטחון, שמממן קורסי הכנה לפסיכומטרי לחיילים משוחררים ולקצינים. מחברת מעוף נמסר כי בשלב זה, חלק מקורסי ההכשרה המקצועית של מכללת מעוף יצאו לפגרה בעקבות המצב, אך חלקם פועלים כרגיל, וכך גם קורסי ההכנה לפסיכומטרי.

בחודש שעבר פנו כמה מעובדי החברה לבית המשפט המחוזי בחיפה בבקשה לפירוק חברת רשת המכללות מעוף וחברת זיו כספי (כספי אקסטרה בע"מ, הקשורה לחברת מעוף), עקב עיכובים בתשלום שכרם במשך כחודשיים ואי תשלום הפרשות לפנסיה ולפיצויים במשך תקופה ארוכה יותר. לפני כשבוע הורתה שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, טינה טאובר, על מתן צו פירוק זמני לחברות ועל מינויו של עו"ד אופיר דידי כמפרקם הזמני.

בחוות הדעת שהגיש דידי לפני כחודש נכתב כי "החברות נמצאות בקשיים כלכליים מזה זמן רב וגובה החוב שלהן משמעותי ביחס להיקף הכנסותיהן".

לפי נתוני החברות שהופיעו בחוות הדעת, עולה כי החוב של שתי החברות מסתכם בכ-6.8 מיליון שקל, מתוכו החוב לעובדים מסתכם בכמיליון שקל. "גם בהנחה שהנתונים אינם מוטים כלפי מטה, הרי שבהתייחס להיקף חובות כזה הסיכוי להבריא את החברות בהתחשב בתוצאות העסקיות שלהן נראה קלוש. הפעילות השוטפת של החברות, לפחות מאז 2016, הפסדית ובמחצית הראשונה של 2017 צברו הפסדים בסך כולל של כמיליון שקל לפחות (מעוף כ-685 אלף שקל, וחברת זיו כספי 386 אלף שקל). היקף ההכנסות של החברות למחצית הראשונה של 2017 מסתכם בכ-1.1 מיליון שקל בלבד".

עם זאת, ממכללת מעוף נמסר כי היא "נמצאת בבעיית תזרים מזומנים זמנית וכי נכון לרגע בקשת הפירוק, גופים ממשלתיים חייבים לחברה מעל חצי מיליון שקל בגין פעולות שכבר בוצעו. החברה צפויה לקבל את התמורה עליהם בחודשיים הקרובים".

"לא יהיה מנוס מלהפסיק את הקורסים"

מכללת מעוף נמצאת בבעלות דוד לוסקי. היא הוקמה בתחילת שנות ה-90 ופועלת בעיקר באזור השרון והצפון באמצעות מספר סניפים ברחבי הארץ. במהלך שנות ה-2000 היתה רשת מעוף אחת מפעילות תוכנית וויסקונסין של ממשלת ישראל.

לפי אתר הרשת עובדים בה כ-100 מרצים ועובדים, ולומדים בה יותר מ-4,000 סטודנטים בכל שנה. בנוסף, היא מציעה קורסי הכנה לפסיכומטרי והשלמת בגרויות של רשת זיו כספי, לצד לימודים מקצועיים בתחומים שונים כמו מחשבים, עיצוב והנהלת חשבונות. רשת זיו כספי היא אחת מרשתות הפסיכומטרי הגדולות בארץ. בבעלותה סניף בכפר סבא וכ-19 שלוחות נוספות ברחבי הארץ בערים שונות ובהן ירושלים, חיפה, תל אביב, ראשון לציון, אשדוד, הרצליה ופתח תקוה. ב-2010 חתמה מכללת מעוף על הסכם שיתוף פעולה עם חברת זיו כספי, שהוביל לרכישת פעילות חברת זיו כספי על ידי מעוף.

לפי דוח המפרק, שנכתב לפני כחודש, "קיימת בעייתיות גדולה בעובדה שהתמורה עבור הקורסים להכשרות מקצועיות כבר שולמה על ידי התלמידים ובמצב הדברים כפי שהוא נראה כעת לא יהיה מנוס אלא מלהפסיק את הקורסים במהלכם עקב חוסר יכולת לממן את התשלומים למרצים ולכל ההתקורות הנלוות. בנוגע לקורסים לחיילי צה"ל לא קיימת בעייתיות שכן הם משולמים על ידי משרד הביטחון לאחר קבלת השירות".

מחברת מעוף וזיו כספי נמסר בתגובה: "כל הקורסים בזיו כספי ממשיכים להתקיים כרגיל בכל מקום שבו הם פועלים, והם מספקים לתלמידים את ההכנה הטובה ביותר למבחנים על ידי צוות המורים הטוב ביותר. לגבי מכללת מעוף, כל קורסי ההכנה לפסיכומטרי וכן חלק מהקורסים במכללה מתקיימים כרגיל כשרק חלק מהקורסים יצאו לפגרה עד להחלטת המפרק בנוגע אליהם. כל התלמידים מקבלים מענה שוטף או ממשיכים את הקורסים הנלמדים. במקביל אנחנו בקשר עם משקיעים שייכנסו לחברה כדי לתת מענה גורף ובקשר עם משרד הכלכלה כדי לתת פתרון לתלמידים בקורסים המפוקחים על ידי המשרד".

הקשיים הללו מצטרפים לקשיים שחוותה רשת היי קיו, שבתחילת השנה עמדה בסכנת פירוק לאחר שמנכ"ל ובעלי הרשת לשעבר, שם לוי, הודה כי אינו יכול לשלם לעובדיו את משכורת מארס. בעקבות בקשת העובדים מונה לרשת היי-קיו מפרק זמני, ובאפריל אושרה מכירתה לחברת גלובל יוניברסיטי סיסטם שהוקמה על ידי איש העסקים ארון (ארקדי) אטינגן. לאחר הרכישה, חזרה היי קיו לפעילות מלאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה