בדיקת TheMarker |

הרשימה המלאה: כל העמותות הדתיות שפועלות בבתי הספר - ומקבלות 110 מיליון שקל ממשרד החינוך

שר החינוך נפתלי בנט מנסה לשכנע את הציבור כי אין הדתה בבתי הספר ■ אבל נתונים של משרדי הממשלה מגלים כי יותר מ-100 עמותות דתיות מקבלות גישה לתלמידים דרך כניסה לכיתות, או בפעילויות מחוץ לשעות הלימודים ■ צפו בנתוני כל העמותות

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר החינוך, נפתלי בנט, בפתיחת שנת הלימודים
שר החינוך, נפתלי בנט, בפתיחת שנת הלימודיםצילום: ששון תירם
ליאור דטל
ליאור דטל

בסרטון שפירסם החודש משרד החינוך הוא ניסה להתמודד עם הביקורת על חדירת גופים דתיים לבתי הספר. הסרטון הציג את עיקרי התוכנית ללימודי "תרבות יהודית ישראלית", ושר החינוך עצמו, נפתלי בנט, הצטלם לסרטון כדי "להסיר את עננת הספקות", לדבריו.

בנט אמר כי הוא משוכנע "שלא יהיה הורה אחד בישראל שלא יאהב ויתאהב בתוכנית הלימוד הזאת, כי אי־אפשר שלא". בנט הציג כמה נושאים הכלולים בתוכנית, כמו "פתגמים ושירים, 'עוף גוזל' של אריק איינשטיין, שירים בלאדינו וביידיש, לאה גולדברג, ו'ילד של אבא' של מוקי". לאחר שהביקורת המשיכה, טען בנט כי ארגוני שמאל אחראים לסיקור התקשורתי בנושא.

ואולם לפי נתונים של אגף החשב הכללי במשרד האוצר ושל משרד החינוך, התקנה התקציבית (סעיף בתקציב) "תרבות יהודית ישראלית", הכלולה בתקציב משרד החינוך, כוללת תקצוב בסך כ–110 מיליון שקל בשנה ליותר מ–100 עמותות פרטיות, שכמה מהן פועלות בנושאים כמו החזרה בתשובה, עידוד הקמת בית המקדש השלישי והתאמת החיים המודרניים להלכה.

יש בהן גם עמותות המרכזות את פעילותן בנושאים שנראים על פניהם לא רלוונטיים גם לתלמידי ישראל הדתיים, כגון עמותת פוע"ה, הפועלת לטיפול בבעיות פוריות לפי ההלכה. לא כל העמותות נכנסות לכיתות — חלקן פועלות בקהילה או בחינוך הלא פורמלי, ומקבלות תקציבים לפי הסכמים קואליציוניים.

TheMarker בדק את פרטי כל העמותות הפועלות במערכת החינוך - וגילה ממצאים מפתיעים. לפניכם רשימת העמותות המלאה:

משרד החינוך עצמו אינו מנסה להחזיר תלמידים בתשובה, אך הוא פותח (ומתקצב) את בתי הספר בפני גופים בעלי זיקה פוליטית ברורה, לאחת מהמפלגות החרדיות או למפלגת הבית היהודי. כך למשל, פעילויות בנושא ההתנתקות מועברת בבתי הספר, בין היתר, על ידי ועד מתיישבי גוש קטיף. חלק מהעמותות המתוקצבות על ידי המשרד הן באמת עמותות פלורליסטיות, אך רובן חרדיות דתיות־ציוניות.

עוד לפני סוף 2017 תקציב העמותות האלה, יחד עם פרויקטים שמתוקצבים ברשויות המקומיות, הגיע לשיא של 210 מיליון שקל — גבוה פי שניים וחצי מהתקציב שיועד לנושא ב–2007, ופי ארבעה יותר מהתקציב המקורי שאישרה הכנסת בתחילת השנה (התקציב הוגדל במשך השנה).

תקציב העמותות אינו תופס נתח גדול מתקציב משרד החינוך, שמסתכם השנה בכ–54 מיליארד שקל, אך בחסות משרד החינוך העמותות מקבלות גישה לא רק לתקציבי ציבור, אלא גם לתלמידי ישראל, במאות בתי ספר.

העמותה שככל הנראה מקבלת את התקציב הגבוה ביותר ממשרד החינוך בתחום חיזוק ערכי היהדות של התלמידים היא עמותת מבראשית, שהוקמה על ידי הרב מוטי אלון, שהורשע במעשה מגונה בתלמיד וכיום אינו חלק מהעמותה. מבראשית, שקיבלה תקציב של כ–20 מיליון שקל מהמשרד ב–2016, מפעילה טיולים המדגישים את ערכי היהדות לתלמידי התיכון. בשנים האחרונות רוב ההתקשרויות של העמותה עם המשרד היו בפטור ממכרז.

העמותה החרדית אל המעיין, השייכת לש"ס, קיבלה ממשרד החינוך כ–19 מיליון שקל ב–2016. היא מעבירה שיעורי תורה והרצאות בכל הארץ ומפעילה צהרונים ומיזמים שונים בתחום החינוך והתרבות.

עמותת תורה ויהדות לעם, השייכת לאגודת ישראל, קיבלה תקציב של 9.5 מיליון שקל ב–2016. גם היא מקיימת שיעורי תורה בכל הארץ.

תנועת הנוער בני חיל, השייכת לחסידות גור, קיבלה תקציב של 5.6 מיליון שקל ב–2016. המשרד תומך גם בעמותה של חב"ד המעבירה שיעורי תורה בכל הארץ, ובעמותת קרן התרבות דגל ירושלים, שאחד מחבריה הוא נפתלי צבי פרוש, אחיו של סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה), ממקימי העמותה.

עמותת אורות ערכים תורה ומסורת קיבלה ב–2016 ממשרד החינוך 4.8 מיליון שקל עבור העברת שיעורי תורה "והעשרה תורנית" בעשרות בתי ספר ברחבי המדינה, במסגרת תוכנית הלימודים של המשרד. הארגון מעלה, המרכז לציונות דתית, שמקיים גם הוא שיעורי תורה בכל הארץ, קיבל תקציב של 4.2 מיליון שקל ב–2016.

"ארגון החיים המודרניים לפי ההלכה"

בין היתר, משרד החינוך מתקצב גרעינים תורניים הפועלים ברחבי הארץ. לפי נתוני משרד החינוך שנמסרו למרכז המידע והמחקר של הכנסת, 25% מהפעילות של הגרעינים התורניים היתה בתוך בתי הספר (5% מהן בבתי הספר הממלכתיים).

בנוסף, המשרד תומך בכ–60 מרכזים להעמקת החינוך היהודי, המפוקחים על ידו. למרכזים מגיעים תלמידי בתי הספר הממלכתיים אחרי יום הלימודים, ומקבלים בהם השלמה ללימודי היהדות שלמדו בבתי הספר. במרכז המידע והמחקר של הכנסת ציינו כי לבתי הספר המשתתפים בפעילות לא היה ברור כי השתתפות התלמידים במרכזי היהדות אינה חובה.

משרד החינוך מתקצב כ–29 מדרשות ליהדות וללימודי ארץ ישראל. המדרשות המפוזרות ברחב הארץ ועוסקות בחיזוק המורשת היהודית, הקשר לארץ ישראל והחינוך היהודי, בעיקר באמצעות סיורים וטיולים לימודיים. אחת מהמדרשות שהמשרד מתקצב היא מדרשת חברון, שעורכת סיורים בקבר רחל ומערת המכפלה.

משרד החינוך מתקצב גם באופן קבוע את המדרשה לידע המקדש, שאחד מחברי הוועד המנהל שלה היה, עד השבעתו לכנסת, ח"כ יהודה גליק (הליכוד), המזוהה עם פעילותו למען בניית בית המקדש השלישי. העמותה מעבירה סדנאות בעשרות בתי ספר וגני ילדים בנושא ירושלים ובית המקדש. הסדנאות כוללות הצגות, בניית דגמים של בית המקדש על ידי התלמידים ועריכת טקסים שונים, כמו הדמיה של הקרבת קורבנות ופעילות אור קולית הכוללת מסע חיפושים אחר פרה אדומה, שפיזור האפר שלה מאפשר לטהר אנשים לפני כניסתם למקדש.

משרד החינוך מתקצב גם עמותות שפעילותן נוגעת לקירוב לדת והחזרה בתשובה. למשל, העמותה נעשה ונשמע המרכז ללימודי יהדות, המקיימת הרצאות בכל הארץ במטרה לקרב חילונים לדת, קיבלה תקציב של 1.9 מיליון שקל ב–2016. עמותת ערכים הפועלת להחזרה בתשובה על ידי הרצאות, סמינרים וימי עיון, תיקצב משרד החינוך ב–450 אלף שקל ב–2016. ארגון הידברות, הפועל להחזרה בתשובה ולעידוד שמירת מצוות, קיבל באותה שנה תקציב של 40 אלף שקל. יו"ר הארגון, הרב זמיר כהן, נחשב "אחד מגדולי מחזירי התשובה בימינו", לפי אתר אינטרנט חרדי.

ב–2016 תיקצב משרד החינוך גם את ארגון צומת, שמטרתו "לארגן את החיים המודרניים על פי ההלכה". הארגון פועל בעיקר כדי לחפש פתרונות שיסייעו לשמור על כללי ההלכה, למשל שמירת שבת בגופי ציבור גדולים, ואת עמותת כושרות, שמטרתה להגביר את המודעות לכשרות בקרב הציבור. המשרד מתקצב גם את עמותת אור חיה, המעבירה הדרכות לנשים ותלמידים ומציעה טיפולים זוגיים לפי ההלכה.

מיליארד שקל ל–1,000 ארגוני דת

כמו כן, משרד החינוך מתקצב ארגונים דתיים כמו ישיבות וסמינרים חרדיים, שאינם שייכים לתוכנית "תרבות יהודית ישראלית". ב–2017 העביר המשרד ליותר מ–1,000 ארגוני דת אלה כמיליארד שקל בסך הכל, כולל תקצוב של מאות רשויות מקומיות עבור פרויקטים של חינוך תרבות ודת.

במסגרת תמיכתו בחינוך הלא פורמלי, משרד החינוך תומך גם בארגונים שאינם דתיים, שתיקצובם מסתכם ב–807 מיליון שקל ב–2017. תקציב תנועת הנוער הצופים הסתכם ב–33 מיליון שקל ב–2016 והנוער העובד והלומד ב–36 מיליון שקל.

כיום לבתי ספר יש אפשרות לבחור תוכניות העשרה חיצוניות מתוך מאגר של משרד החינוך. בדיקה שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת גילתה כי במסגרת זו מוצעות, בין היתר, 33 תוכניות על תרבות יהודית ישראלית ב–2016; 35 על טיפוח מנהיגות; 26 על חינוך לאזרחות; 10 על זכויות אדם; תוכנית אחת על שוויון בין המינים ואחת על תרבות ומורשת ערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?